bugün

jedi council deki zenci jedi. anakin de bir yamukluk oldugunu hissedip gozumde yoda dan daha iyi bir yerde olan jedi. mor lightsaber kullansa da severiz biz onu.
jedi council in en saygın üyelerinden biri ve anakin züppesini saymazsak oraya en genç gireni.vaapad denen form 7 yi kullanır dövüşürken.son derece agresif ve dark side eğilimli bu tekniği en iyi kullanan jedi master dır.revenge of the sith filminde trajikomik şekilde ölmüştür.
kendisi vaktinde dövüşte en usta jedi dır. zira filmlerde bir muhabbette en bilge olarak yoda en güçlü olarak da mace windu abimiz gösteriliyordu.
gönüllerin kralı en karizma jedi, clone wars ı izleyenler de kesinlikle katılır bu görüşe.
dövüş ustası jedi master, consular. anakin skywalker yakışıklı olduğu için sürekli ona bir kin duymuş, habire "sana güvenmiyorum lan romantik jedi..." diye çocukla dalga geçmiştir. sonunda ne mi oldu? anakin kesti, palpatine pişirdi şerefsizi...
palpatinle anlamsız şekilde uzun bir "son duanı et" konuşması yaparak ve palpatini tutuklamaya kıçı kırık iki jedi ile giderek o bilgeliğine gölge düşürmüştür. ama o force a karışmadı kalbimizde yaşıyor.
episode 2'nin arena sahnelerinde gördüğümüz kadarıyla ışın kılıcını beyzbol sopası misali kullanabilen bir jedi'dir kendisi.

ayrıca ligth side ile dark side arasındaki dengeyi en başarılı kullanandır. eğilimi dark side'a olduğunda episode 3'te yoda'ya senato'ya müdahale için teklif götürmüştür.
"in the name of the galactic senate of the republic, you are under arrest chancellor."

deyip de göğüs uçlarımı dikleştirmişliği var.

edit: öylesine.
jedi weaponmaster kategorisinde bir jedi dır.
yani dövüşürken force u sevmez, mümkün olduğunca lightsaber a sadık kalır.
Clone wars çizgi filmlerinde yoda'dan sonra en iyi olduğunu kanıtlayan usta.
ışın kılıcına "bmf" yazdırmış diyorlar.

bmf yi bilirsiniz pulp fiction dan sanırım. "bad - mother - fucker"
general grievous'u kutu kola gibi buruşturmuşluğu var.
fevkalade force kullanabilir dövüşlerinde.

(bkz: star wars clone wars)
gral saber kullanır.

(bkz: ben üç yaşımdan beri saber kullanıyorum ulan)
mor saber kullanır, poposuyla force lightning atar diyen de var ama ne kadar doğru tartışılır, jedi olması nedeni ile yanlıştır kanımca.
force'la işi olmaz. işini saber'la görür. düz adam'dır bir nevî.
general grievous u o hâle kılıçla getirmedi.
force kullanmaz diyenler:
(bkz: star wars clone wars)
Anakin Skywalker'a hiçbir zaman güvenmemesi ardından, yine onun yaptığı keleklikle ölen jedi ustası. Üzüldük tabi.
Ha, bir de, Jango Fett'i öldüren jedidır.
samuel leroy jackson tarafindan canlandirilmi$ jedi masteri.

samuel l. jackson george lucas'a karakterin lightsaberinin mor olmasi icin ozel bir ricada bulunmu$ ve george lucas onun bu istegini kabul etmi$tir.bu yuzden tum star wars filmlerinde lightsaber'i ye$il,mavi,kirmizi olmayan tek karakter mace windudur.
force crush kullanan tek tük jedi'dan biridir bununla grevious u madara etmiştir.
boba fett'in muhtemelen nefret ettiği jedidır.
(bkz: baba acısı)
Bir rivayete göre Samuel L. Jackson gidip George Lucas'a demişki:
-Emmi Ben filminde oynadım.Mutluda oldum.Ama bi ricam var.Benim Lightsaberımı biz zahmet Mor yapsak olurmu?
+Ya o niye?
-Emmi ben mor renge bayılırım.Senden bu ayrıcalığı istiyorum.Yap bi emmilik ya.
+Olmaz ne yazıkki.Yapamam.Seriye uymaz bi kere.
-Emmi nolur ya...
+Olmaz olum uzatma!
-Tamam Kolay gele...

Der ve çarpar kapıyı çıkar.Ardından filmin galasında birde ne görsün???Lightsaber'ı mor.Galadan sonra George Lucas'ı bulur.Elini öper.Çokta güçlüdür Kendileri.Karizmadır.
(bkz: alemin kralı)

6 filmlik seri boyunca sadece bir duello yapmıştır. yoda ve sidious bile ikişer kere mesela.
anakin tarafından gote gelince,yarraklara yan basan buyuk jedi ustası,yoda'nin bile bas edemedigi,darth sidious'u madara eden yegane jedi,buyuk adamdi,allah rahmet eylesin.
bu orospu çocuğu anakin'e güvenmemenin cezasını canıyla ödemiştir. hem adamı konseye al ama jedi master yapma, sonra git casusluk teklif et. itin götüne sok çıkar...

ya ne olacağıdı yarraaam? sen elemana bebe muamelesi yaparsan böyle götünü keser.
trajikomik bir şekilde ölen en iyi dövüşçü jedi ustası. abi bu usta bu ölümü hakketmiyordu be.