bugün

sanıldığından çok çok daha güçlü bir jedi'dır. en büyüklerden biridir.
büyük adamdı, darth sidious'u yamultmuştur, dönek anakin'in ihanetine uğramıştır. star wars'ta jedi konsülünde yoda gibi sözü dinlenen ağır bir abimizdir. bilgedir, Vaapad'de üstüne yoktur. kılıcının rengi diğer jedi'lardan farklıdır ve mordur.
jedi konseyinin, veya bütün örgütün şampiyonu olarak geçen, mor ışın kılıcı kafasından parlayan jedi üstadı, çok kötü harcanmış bir abimizdir kendisi, animasyon serisinde bütün bir droid ordusunu resmen tek başına yenen, "benim dayımın oğulları lazere kafa atıyor lan!" felsefesiyle sadece yumrukları ile droidleri yamultan, çoğu jediın adını duyunca altına ettiği general grevious'u sadece tek bir hamleyle saf dışı bırakan jediların güç abidesi. filmlerde böyle değildir, ben clone wars izledikten sonra filme giriştiğim için palpatine ile savaşıp onu yere düşürdükten sonra anakin mırın kırın edince bir ona birde palpatine çakacak demiştim... ve sonra bir baktım adam camdan aşağı uçuyor. ne diyim force rahmet eylesin.
Bir zamanlar kedimin adıydı. Canım windu'm. Sevdiğimiz bir jedi master'dır.
gücünün kaynağı her siyahi kardeşimiz gibi boyutundan gelir.
görsel
ışın kılıcınıın tabi.
mor işin kılıcı kullansada, has erkektir.
mor ışın kılıcı kullanan siyahi karizma jedi.
kendisinin nasıl bir hayvan olduğunu görüp çenemizi düşürecek performansı aşağıdaki gibidir. saygıyla eğiliyorum karşısında.

http://youtu.be/aWvABrYalrk
trajikomik bir şekilde ölen en iyi dövüşçü jedi ustası. abi bu usta bu ölümü hakketmiyordu be.
bu orospu çocuğu anakin'e güvenmemenin cezasını canıyla ödemiştir. hem adamı konseye al ama jedi master yapma, sonra git casusluk teklif et. itin götüne sok çıkar...

ya ne olacağıdı yarraaam? sen elemana bebe muamelesi yaparsan böyle götünü keser.
anakin tarafından gote gelince,yarraklara yan basan buyuk jedi ustası,yoda'nin bile bas edemedigi,darth sidious'u madara eden yegane jedi,buyuk adamdi,allah rahmet eylesin.
(bkz: alemin kralı)

6 filmlik seri boyunca sadece bir duello yapmıştır. yoda ve sidious bile ikişer kere mesela.
Bir rivayete göre Samuel L. Jackson gidip George Lucas'a demişki:
-Emmi Ben filminde oynadım.Mutluda oldum.Ama bi ricam var.Benim Lightsaberımı biz zahmet Mor yapsak olurmu?
+Ya o niye?
-Emmi ben mor renge bayılırım.Senden bu ayrıcalığı istiyorum.Yap bi emmilik ya.
+Olmaz ne yazıkki.Yapamam.Seriye uymaz bi kere.
-Emmi nolur ya...
+Olmaz olum uzatma!
-Tamam Kolay gele...

Der ve çarpar kapıyı çıkar.Ardından filmin galasında birde ne görsün???Lightsaber'ı mor.Galadan sonra George Lucas'ı bulur.Elini öper.Çokta güçlüdür Kendileri.Karizmadır.
boba fett'in muhtemelen nefret ettiği jedidır.
(bkz: baba acısı)
force crush kullanan tek tük jedi'dan biridir bununla grevious u madara etmiştir.
samuel leroy jackson tarafindan canlandirilmi$ jedi masteri.

samuel l. jackson george lucas'a karakterin lightsaberinin mor olmasi icin ozel bir ricada bulunmu$ ve george lucas onun bu istegini kabul etmi$tir.bu yuzden tum star wars filmlerinde lightsaber'i ye$il,mavi,kirmizi olmayan tek karakter mace windudur.
Anakin Skywalker'a hiçbir zaman güvenmemesi ardından, yine onun yaptığı keleklikle ölen jedi ustası. Üzüldük tabi.
Ha, bir de, Jango Fett'i öldüren jedidır.
general grievous u o hâle kılıçla getirmedi.
force kullanmaz diyenler:
(bkz: star wars clone wars)
force'la işi olmaz. işini saber'la görür. düz adam'dır bir nevî.
mor saber kullanır, poposuyla force lightning atar diyen de var ama ne kadar doğru tartışılır, jedi olması nedeni ile yanlıştır kanımca.
gral saber kullanır.

(bkz: ben üç yaşımdan beri saber kullanıyorum ulan)
fevkalade force kullanabilir dövüşlerinde.

(bkz: star wars clone wars)
general grievous'u kutu kola gibi buruşturmuşluğu var.
ışın kılıcına "bmf" yazdırmış diyorlar.

bmf yi bilirsiniz pulp fiction dan sanırım. "bad - mother - fucker"
Clone wars çizgi filmlerinde yoda'dan sonra en iyi olduğunu kanıtlayan usta.