1. 1.
  klasik muzigin aga babasi alman besteci muzisyen. 16 aralik 1770'de bonn'da dogmus, 26 mart 1827'de klasik muzigin besigi viyana'da olmustur. sahane, harikulade besteler yaratmis, esi benzeri olmayan melodiler uretmistir.

  zor bir yasam surmustur. hasta bir anne ve alkolik bir babadan, ve sadece ikisi hayatta kalmayi basaran alti kardesten ibarettir cocuklugu. zaten dehalarin hepsi de sorunlu oluyor arkadas, anlamadim gitti, onemli biri olmak icin illa da arabesk mi yasamaliyim ya. neyse konudan sapmadan soyliim ki beethoven hayatinin sonun dogru artmaya baslayan isitme problemi en sonunda sagirliga donusmus ama sagir olmasina ragmen en buyuk eseri olan dokuzuncu senfoniyi besteler. kulaklari duymadan, insanlara baris mesaji verir. kulaklari duymuyordu ama kalbi cok iyi duyuyordu.
  13 -2 ... laz pacino
 2. 2.
  müzik dehası olup ,özürlü sekiz çocuğu olan frengi hastası bir kadının son çocuğu.
  4 -1 ... skaradag99
 3. 3.
  kendisinin dokuzuncu senfonisi bugün avrupa birliği marşıdır
  4 ... city walk
 4. 4.
  (bkz: moonlight sonata)
  11 -1 ... vernon sullivan
 5. 5.
  Beethoven, 1770 yılında Almanya'da (Bonn) doğdu. Alkole karşı olan zaafıyla bilinen Beethoven'ın babası Johann da saray müzisyeniydi.ilk piyano derslerini henüz dört yaşındayken babasından aldı. Katı bir insan olan babası çocuğunu çok zorluyor, henüz dört-beş yaşında olan ve parmakları piyanoya yetişemeyen çocuk bazen bu çalışmalar sırasında gözyaşı döküyordu...

  ilk müzik eğitimini babasından aldıktan sonra, 1779'da Christian Gottlob Neefe'yle çalışmaya başladı. 1783'te ilk bestesi olan Dressler'in Marşı Üzerine Çeşitlemeler Neefe'nin yardımıyla yayımlandı. 1786'da Viyana'ya yaptığı ziyaretin ardından, annesinin olumu üzerine Bonn'a geri döndü ve Kont Walstein'ın hizmetine girdi. 4 yıl boyunca kontun orkestrasında viyola çaldı.

  Annesinin ölümünden sonra Beethoven Viyana'ya geri döndü ve hayatının sonuna dek orada yaşadı.1794'e dek Viyana aristokrasisi içindeki müzik aşıklarına saraylarda ve özel toplantılarda çaldı. 1795 yılına kadar halka açılmamıştı. Başlangıçta bir besteci olarak değil, bir piyanist ve öğretmen olarak adını duyurdu ve kısa zamanda üne kavuştu.

  1798 yılında Beethoven işitme problemleri yaşamaya başladı. Bu tarihten itibaren 21 yıl boyunca hiç kimseyle iletişim kurmadı. Ancak 1819 yılına gelindiğinde yazarak insanlarla diyalog kurmaya başladı. 21 yıl boyunca çekilen yalnızlık çok derin acılar yaşamasına neden oldu. Beethoven bütün senfonilerini işitme problemi yaşamaya başladıktan sonra bestelemesi de dikkate değer bir olaydır.

  Beethoven ömrü boyunca birkaç kadını sevmesine rağmen hiç evlenmemiştir. Bunlar içinde evlenmeye en çok yaklaştığı ve en çok sevdiği Ölümsüz Aşık'tır. Kim olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte bu kadının, Frankfurtlu bir tüccarın karısı olan Antonie Brentano olduğu sanılmaktadır. Sevdiği kişiye kendini bütünüyle veren Beethoven, Diabelli Varyasyonları'nı Ölümsüz Aşkı'na adamıştır.

  1826'da kardeşi Karl ile Gneixendorf'ta yaptığı tatilin ardından Viyana'ya dönüşünde, siroz hastalığı iyice ilerlemiş, yataktan kalkamaz olmuştu. 26 Mart 1827'de hava iyice bozmuş, durmadan yağmur yağıyordu. O sırada akan büyük bir şimşekle Beethoven'in odası aydınlandı. Aynı anda, yumruğunu havaya kaldıran Beethoven'in gözleri birkaç saniyeliğine hayata meydan okurcasına açıldı, ve ardından bir daha açılmamak üzere kapandı. Doktorlar bunun Beethoven'in anlamlı bir hareketi değil, sadece ışığa karşı bir tür refleks olduğunu söylemektedirler. Beethoven yaklaşık 30.000 kişinin katıldığı bir cenaze töreninin ardından Wahring mezarlığına defnedildi. 1888'de ise naaşı Viyana Merkez Mezarlığı'na Schubert'in mezarının yanına aktarıldı. * *
  6 ... gothic evil
 6. 6.
  "Ben bir ağacı, bir insandan daha çok severim." sözüyle ilham kaynağı olan doğaya teşekkürünü sunan büyük usta.
  9 ... sulh
 7. 7.
  klasik müziğin piri sayılabilecek sanatçı. 40 metre öteden dinlense bile eserleri hemen anlaşılır.
  4 ... paradigma
 8. 8.
  bir besteci düşünün, babasının zoruyla müziğe başlamış, mozart' ın öğrencisi üstelik, ayrıca babasından yediği dayaklardan ötürü kulağı sağır olmuş, ve sağırken dünyanın en neşeli, en coşkulu, en canlı senfonisini bestelemiş. dokuzuncu senfonisi bende böyle etkiler bırakıyor. tamamen neşe, tamamen coşku, yaz tadında, birazda hırs ve alaycılık barındıran. birde ilk sahnelendikten sonra dokuzuncu senfonisini şöyle dediği rivayet edilir, yukarıyı göstererek: "benim bir parçamı almış olmana rağmen hala senin yaptıklarını yapabiliyorum" bu kadarda egosu sağlamdır.*
  5 ... kabaktadi
 9. 9.
  (bkz: komedi sona erdi)
  2 ... amanbenburadakalmisim
 10. 10.
  beste yapmadan nce kafasını soğuk suya soktuğu bilinmektedir.
  5 ... chemsuk