bugün

gündüz uyuduğumda daha çok yapabildiğimi keşfedince gündüz uykularıma ağırlık vermeme neden olan atraksiyon. Zararlı mı bilemiyorum ama çok keyifli olduğu bir gerçek!
astral seyahatin kardesi gibi birsey. Kolay yapilamaz. Bazen rastlantilarla ortaya cikabilir.
Hakkinda hicbir fikre sahip olmaksizin bilincli ruya olayiyla ilk olarak yaklasik 8 yil once tanistim. Ben oyle ruyada uyanip 'hersey yerli yerinde mi, odada ki esyalar gercekte olduklarindan farkli gorunuyorlar mi, ben farkli gorunuyor muyum' gibi sorularla ugrasmadan kendiliginden olmustu. Bilincli ruyalar diger ruyalardan farkli olarak yillar gecsede hatirlanabiliyorlar nedense. En azindan bende oyle bir durum var.

Tum imkanlarin onune sunuldugu sonsuz bir alemde hisseder insan kendisini. Misal benim ilk bilincli ruyam baya zevkliydi. Simdi boyle deliler gibi kosuyorum ve pesimde eli silahli insanlar var. Kosuyorum kosuyorum fakat adamlar beni balkonda kistiriyorlar. yuksekce bir bina ve sekizinci kattayiz. Asagiya baktigim anda bile gozlerim karariyor fakat bakiyorum adamlar yaklasiyor. Birden diyorum kendi kendime 'yahu ne olacak atla asagiya iste, bu nasil olsa bir ruya, sana hicbirsey olmaz'. Balkonun demirlerine cikip biraktim kendimi asagiya. Duserken gozlerim acikti ve nasil yere yaklastigimi acikca gorebiliyordum. Nasil bir adrenalin vermisse bana tum ic organlarim sanki icice gecmis gibi hissediyordum. Ve bildigin kedi gibi ayaklarimin uzerine yavasca indim. Dogrulup yukari baktim, adamlar asagiya bakiyorlardi. Guldum ve kosmaya devam ettim.

Bir digerinde yaz tatili zamanlari ruyamda evde hazirlik yapiliyor araba ile yolculuk icin. Kizkardesim gelip 'hadi gec kaldik, hala ne oyalaniyorsun, herkez seni bekliyor, gelmezsen gidiyoruz' dediginde kizkardesime baktim alayci bir tavirla ve bu ruya zaten benim, ben istemezsem milim ilerleyemezsiniz dedim. Kizkardesimin ruyada olsa bile o saskin halini hic unutamam *

Bilincli ruya olayini sonradan arastirdim ve insanlarin bunun icin baya baya alistirmalar yaptiklarini okudum. Ben hemen adrenalin olayi ile baslamisim ama millet ilk once kucuk seylerle basliyormus odada ki esyalarin yeri farkli mi felan gibi. Bende bu tur ruyalar hic kabusa donusmedi. Ama cok eglenceli gercekten. Dovmek istedigin adamin birini ruyana getirip essek sudan gelinceye kadar dovebiliyorsun. Ruyanin sonunu begenmeyip baska bir son yapiyorsun. Ya da ara verip bir gun sonra ayni ruyaya kaldigin yerden devam edebiliyorsun. Hayati boyunca hayalleri bile gercege endeksli olan ya da her olaya mantikla yaklasan insanlar * * * icin mukemmel bir rahatlama yolu. Mantikmis, gercekmis salliyin, cunku yarattigin dunya senin, senin kurallarin. O yuzden tadini cikar.
(bkz: astral seyahat)
bağımlılık yapan,kendi sanal dünyanı oluşturan,uyku düzenini bozan ama yinede güzel olan şey.
lucid dreaming, kişinin rüyada olduğunun farkında olması ve rüyayı kontrol edebilmesidir. Gayet zevkli olmasına rağmen çok fazla konsantrasyon gerektirir. Bu tip rüyaları görebilmek için bir takım teknikler uygulamak gerekir. Mesela, bir rüya günlüğü tutulabilir. Çünkü, rüya günlükleri, rüyaların hatırlanması için en iyi araçlardır. Rüyaların hatırlanması, rüya esnasında bilincin artmasını sağlar. Uykudan önce, görülmek istenen rüyayı düşünerek konsantre olmak da bir diğer yöntemdir. Ayrıca gün içinde sık sık " rüyada mıyım?" diye sormak ve bunu pek çok kez tekrarlamak, rüya görürken bilincin açılmasını sağlar. Ancak bilincin tamamen açılması, uyanmayı da beraberinde getirebilir.Bu yüzden,rüya esnasında uyanmamak için kendi etrafında dönme tekniği uygulanabilir.
bire bir tecrube ettiğim çok etkilendiğim tekrar yapmak için bir süre uğraştığım inanılmaz ama gerçek bir olay. rüya görmekten çok farklı bir şey herşeyin gerçek gibi olduğu hatta gerçek olduğu istediğiniz herşeyi yapabildiğiniz bir arena rüyada olduğunuzu anladığınız anda ilk önce rüyaya devam etmek istiyorsunuz bilinçaltınızı kontrol edebilirseniz herşey elinizde her insan hayatında 1 yada 2 kez bu olayla karşılaşıyormuş bu sayıyı çoğaltmak bazı taktiklerle mümkün. saatinizi gecenin 3 buçuğuna kurun mümkünse sizi tek bir sesle uyandıracak kadar güçlü bir zırıltısı olsun zilin sesiyle birlikte bir anda hızlı bir şekilde uyanın ve uyandığınızdan emin olun 1 dakika kadar etrafınıza bakın mümkünse aydınlık görünen bir nesneye bakın sonra başınızı yastığa koyun kendinizin cezaevinde tek odalı bir hücrede olduğunu düşünün bu taktik içinize biraz daha ürperti ve heyecan vereceği için uykuya daldığınız anda kendinizi tam olarak uykuya bırakmamanızı sağlar ve kendinizi ufak bir titremeden sonra bilinçli bir şekilde rüya görürken bulabilirsiniz.

edit : aslında düzeltme yapmıcam kendime gülüyodum paylaşıyım dedim cezaevinde tek odalı bir hücre demişim ulen 2 oda bi salon hücre mi var..
rüyada bilincin açık olması. çok uyuma isteği getirdiğinden dolayı zararlı sayılabilir.
dün gördüğüm şeydir rüyada aşırı bas bir ayak sesi vardı görüntü yoktu dur lan uçayım dünyanın üzerinde dedim yine görüntü yoktu ama dalgalandım. yukardaki entrylerden birine uyup uyanmak için göz kapaklarımı zorladım uyandım.

güncelleme: 25 dakika önce whiplash* olarak bir parkurda milleti dövüyodum. 15 dakka* öncede iron man olarak aynı parkurda dolaşıyorum
astral seyahatle genellikle karıştırılan ama astral seyahat kadar hazırlanma gerektirmeyen kolaylıkla hatta bilinçsizce* başa gelen olay**.
uykudan gülümseyerek uyanma sebebidir. farkında olmadan rüyayı bile kontrol edebiliyor olmak bir hoşluk veriyor insana hani.
rüyamda evimin arka bölümüne kreş açılmıştı ama herkes 15-13 yaşlarında idi bi an için gerçekliğimi yitirip saat gecenin 5'inde arka bahçemi kontrol ettim yürürken karanlıkta damacanamı devirdim ama o arada rüyadaydım* çünkü damacanam ağzına kadar dolu devrilmez öyle bir fıske ile.
yine uyuduğumda oranın badanasını yaptım o ayrı mesele.
rüyadayken bilinçli bir şekilde bilincini açabilmek. rüyada olduğnuzun farkına vardığınız anda (rüyada lambayı açıp kapatarak ya da kendine sorularak sorarak rüya olduğu anlayabiliyorsunuz) rüyanızı istediğiniz gibi yönetebilir istediğinizi yapabilirsiniz.bir üst seviyesi ise astral sehehattir ki ruhun bedenden ayrılmasıyla gerçek dünyada dolaşabilirsiniz ruh olarak. sakıncaları olduğu da söyleniyor olmadığı da. kendini görüp ayılan bayılan bile var. iyi saatte olsunlar. (bkz: astral seyehat) (bkz: lucid dreaming)
eğer bu rüyayı hiç görmemişseniz, hayal etmesi biraz zordur. Rüyada olduğunu farkedip, rüyayı yönetebilmektir. hayattaki elde edebilecek en güzel deneyim olduğunu düşünebilirsiniz. (bkz: lucid dreaming)
çok kısa süren ve yaşandıktan yıllar sonra lan böyle bişey mi varmış denilen olay.
her insana olur rüyadayken rüyada olduğunu anlamak fakat bunu kontrol etmek ve istediğin rüyayı görmek çok ama çok zordur. çünkü beyin farkındalık anında uyanma moduna girer ve rüyada kalmak o saatten sonra çok zordur. rüya görürken insan bedeni zaten kısmi felç durumundadır. karabasan olayının nedeni de budur o farklı bir konu.

uyanma modunda beyin hemen bu felç halini kaldırır ve bunun sonucunda göz kapaklarınız açılır ve uyanırsınız. göz kapaklarının açık olduğu uyku durumları da vardır fakat bu da çok ayrı bir konu.

saptırmadan özet geçelim. uygulaması uzun zaman ve deneyim ister. uyku halinde bilinç altınıza hükmetmeye çalışırsanız, bilinç altınız resmen size saldırır. görmek istediğinizden çok çok farklı şeyler görebilirsiniz, kafanız zonklaya zonklaya uyanbilirsiniz. çok zorlarsanız bir daha asla rüya göremeyebilirsiniz. çünkü adı üstünde bilinç altı ziyaretçilerden, kontrol edilmekten hoşlanmaz. kendini istediği an kapatabilir. bir siz vardır sizde sizden içeri kabul edin.

şu ana kadar bir kere başarabildim oda rüya halinde 1-2 dakika sürdü. sonra bilinç "sen ne ayaksın" diyerek direkt beyni uyandırdı ve gündelik yaşama döndüm.
farkında olmadan yaptığım olay.rüyamda sevmediğim birşeyi gördüğümde kendimi uyandırıyorum. onu görmekten kurtuluyorum.
rüyanı kontrol edebilme olayıdır. bi üst boyutu astral seyehattır ki 1-2 sn kadar yaşamış olduğum olaydır.inanmazdım oluyomuş. daha da döt yemedi yemez.
not: merak edene bilgi verebilirim.
çocukluğumdan beri çoğu gece yaptığım olay. işin garip yanı bunu 1-2 yıl öncesine kadar herkesin yaptığı çok olağan birşey zannetmem.
keşke sürekli olsa denilen rüya tipi. ahsoka tano'dan lightsaber almak ve jedi temple'da eğitim almak gibisi yok çünkü.*
lucid dreaming, veya ismi her neyse işte. tesadüfen rastladım zaten ismine de. yaşadığım şeyin ismi buymuş meğersem.

lucid dreaming denen olay dünya üzerinde bir insanın yaşayabileceği en güzel deneyimdir. uyuşturucu, alkol falan, hepsi yalan.

şu hazzı yaşamadan ölmemek lazım.
Ronaldo'yu göt etmek müthiş bir şeymiş gerçekten. şu an dünyanın en iyi futbolcusuyum ve tsubasa'nın stiline sahibim. bu arada tsubasa babam olur. yani babamın yolundan yürüyorum ve gerçekten bir starım artık.
neyse, önümüzdeki maçlara bakacağız artık.
o değilde messi öldü. başımız sağ olsun.
yapmaya çalıştığım fakat yapmakta zorlandığım hede.
rayların üstünde uçan tren kullanıyosun ama yine bunun saçma olduğunu ve rüyada olduğunu fark edemiyosun, neyine lan senin lucid dreaming derler adama.
yapmaya çalışıp da beceremeyenlere şahsi tavsiyem, uyumadan önce inception izlemeleridir. sonra ister istemez oluyor zaten.

edit: ben bunu ilkokuldayken çikolata yemek için yapardım. fakirim sanırım ben evet. yazık bana.
zamanında çokça yaptığım olay. inanılmaz bir deneyim. yok böyle bir olay. bir dünya düşünün, gerçek anlamda sizin etrafınızda dönen bir dünya. aklınıza getirdiğinizi bir anda karşınızda bulduğunuz, dilediğinizi yapabildiğiniz, uçabildiğiniz, kaçanı anında yakalayabildiğiniz, patronunuzu, sınıfın cins tipini yada hbbia'yı sabahlara kadar ıslatıp ıslatıp dövebildiğiniz, kumdan kocaman kaleler yapıp kumdan tahtınıza kurulabildiğiniz, resimlerine bakıp 'vay amk şu hatun yanımda olsa..' dediğiniz hatunun istediğinizde yanı başınızda olduğu, jedi kovalayan bir sith yada sith sithen bir jedi olabildiğiniz....... bir dünya. işte böyle birşey lucid dreaming yani bilinçli rüya.