bugün

--spoiler--

Kilit karakterlerden Richart Alpert in başrolde olduğu bölümün çok iyi olacağı belliydi. Tarihi lost bölümünden sonra olaylar biraz daha aydınlanmış gibi görünüyor. Jacop adadaki fonksiyonunu örnek vererek açıkladı, tıpkı bir geriz zekalıya açıklar gibi.

Lost kendi adıma 4 yıllık bir serüven. Heyecanlandırdı, şaşırttı,üzdü, kızdırdı, bok gibi bölümleri de oldu, fantastik bölümleri de.

Yıllardır aradığım bir define gibi lost un sırrı. Ve bir kaç ay sonra bittiğinde ve o sırrı anladığımda bi çeşit boşluğa düşeceğim galiba.
--spoiler--
--6x09 spoiler--

ilk gördüğümde bu sandım.

http://www.isimsizsiniz.c.../sanat/peker_acikalin.jpg

fakat buymuş.

http://lost.cubit.net/ass...rt-thumb-470x440-2252.jpg

--6x09 spoiler--
6. sezon 7. bölümde Benjamin Linus üzerinden karar verme konusunu çok güzel işleyen dizi.
----6x09-spoiler----

sezonun en iyisi, tüm sezonların da en iyi bölümlerinden birisi oldu. birkaç soruya cevap verdi. güzel sahneler izlettirdi. rijhard'a da sempatimi arttırdı.

-eğer ki illaha da iyi-kötü ayrımı yapacaksak, artık yüzde yüz gibi birşey ki black smoke kötü ve jackob iyi. black smoke insanları ayartan ve günah işleme potansiyellerinin olduğunu söyleyen biri (bir nevi şeytan) jackob ise bu insanların her zaman doğru yolu seçeceğine inanan birisi. tam olarak kim olduklarını hala bilmiyoruz gerçi. ayrıca black smoke adadan ayrılmak istiyor ve jackob da buna müsade etmeyip kendi yerine geçecek olan adayı belirlemeye çalışıyor. bir nevi de kötü olan black smoke'u ada'da hapishane'De tutmaya çalışan bir gardiyan gibi.

-rijhard hikayesiyle trajiklik olarak locke'a taş çıkarttı kanımca. yaşadıkları çok zor şeyler. daha birkaç yüz yıl önceden kafayı yemesi gerekirdi bence...

-hugo'nun jackob tayfasındaki en verimli eleman olduğunu yine gördük. ayrıca rijhard bölümün sonunda avazı çıktığı kadar bağırırken karşısına flocke yerine hugo'nun çıkması müthiş bir sahne oluşturdu. sonrasında yaptıkları konuşmalar da hoştu ; todos nos vamos al infierno

-ben artı olarak hugonun harbi harbi ölülerle konuştuğuna ve gerçek jackobla da konuştuğuna inanmaya başladım. bu bölüm bu düşüncemi bayağı bir pekiştirdi. bu özelliği jackob tayfasına yön verecektir bence.

-jack konusunda da bsg diyorum. hem inanma hugo'ya hem "jackob ne dedi diye?" sor. ne alaka jack efendi? sen en iyisi boşver candidateliği felan git kevaşe boynuzlayıcın kate ile mutlu mesut yaşayıver.

-20:37'de gösterilen bir kebelek var. kadraj bayağı bir takip etti kendisini rijhard'ın yanına gidene kadar. belki bir şey çıkar bu güzel mi güzel kelebekten. söyleyiverim dedim.

-heykelin yarısının niye yokolduğunu da görmüş olduk böylece. black rock adlı gemi sebebiyle gitmiş hem de jackob'un evinin çatısını da uçurarak. gerçi jackob intikamını richard'a allah ne verdiyse girerek aldı.... (gerçi o kadar yükseğe nasıl çıkabildi gemi anlamadım)

----6x09-spoiler----

sonuç olarak mükemmel bir bölüm oldu. umarım böyle devam eder.
--spoiler--
ab aeterno 6. sezonun en iyi bölümüdür, tüm sezonların değil önce bunu kafada oturtalım. biz bu dizinin ilk sezonunda bizde yarattığı gerilimleri, esrarengizlikleri hatırlıyoruz. sanıyorum dizi bitecek diye millet kendisine tutunacak dal arıyor.
--spoiler--

(bkz: the constant)
(bkz: there s no place like home)
--spoiler--
heykeli kıran gemi değil, tsunamidir. hiç mi felaket senaryosu filmler izleyip de özgürlük heykelinin parçalanışını görmediniz a.ına koyim.
--spoiler--

çek bi edit: tsunami değil büyük fırtına olacak.
şu ana kadar izlediğim lost'un en iyi bölümüydü! hafızama kazınan 2 bölüm var artık, birincisi 6. sezon 9.bölüm bir diğeri ise 4. sezon 5. bölüm...

her bölüm böyle olsun yeter hacı, varsın soruları yanıtlamasınlar. belki de yanıtlamazlar seyirciye bırakırlar cevabı. onlar bulsunlar cevabı diyebilirler işte böyle derlerse bu dizi yıllarca tartışma konusu olur ve lost ölümsüz olur! çünkü kimse ortak bir noktada mutabık kalamayacak ve her zaman zihinlerde tazeliğini koruyacak.

evet lan ben senarist olsam bir çok soruyu cevapsız bırakırdım, gitsin izleyiciler çözsün bilmeceyi, bana ne ki?
6x09 bölümü film tadında olmuştur. çok başarılıydı gerçekten.
6. sezon 9. bölüm ile sonunda zincirlerini kırmış dizidir. uzun zamandır ilk defa bir sonraki bölümü bekliyoruz.

daha önce de söylediğim gibi; dizide iki adam gibi adam var: 1. desmond 2. richard.
--genel spoiler--
literatürde 'the candidates' olarak geçen tayfa Jack, Kate, Hurley, Sayid, Jin ve Sawyer'dır. Bunların zaten çoğu belliydi belki ama özellikle Kate'in adaylığı ve Kwon'lardan hangisinin aday olduğu tam belli değildi. Ancak Ajira uçağıyla adaya geri dönmeye çalışan tayfadan sadece Jack, Kate, Sayid ve Hurley zamanda yolculuk yapmıştır. Sun zamanda yolculuk yapamamıştır. Zaten kalan iki aday da o sırada 70'li yıllarda dharmacılık oynuyorlardı.
--genel spoiler--
--spoiler--
s6e9 değil 6. sezonun lost tarihinin en güzel bölümüm idi. richard ın eşi ile olan sahneleri benim diyen aşk filmlerindeki sahnelerden kat kat daha güzeldir. bu arada kimse de çatlamasın cevaplar peşi sıra gelecektir.
--spoiler--
6. sezon 9. bölümde gördüğüm kadarıyla çekim tekniklerini değiştirdiklerini düşündüğüm dizi.
6. sezon 9. bölüm , cevap cevap diye kıvrananlara twist off kapak hediye etmiştir.
--spoiler--
her şey iyi hoş da kutup ayısı meselesi neydi. umarım bunu da yanıtlarlar.
--spoiler--
1 sezondan ikiye geçerken merak ettiğim soruları 2 sezonda bulacağımı sanırken 3 sezona yeni meraklarla geçtim. 4 - 5 ve 6
ulan aynı bu saçma sapan cümle gibi , bir sürü saçma sapan soru ve muhteşem bir ''merak'' aleminden başka hiç bir şey vermeyen
dizi. ama merak etmesi ve izlemesi çok zevkli.
lost, 6x9 itibariyle girişi gelişmesi ve sonucuyla dört dörtlük bir bölüm izletmiştir bizlere. dört dörtlük dedim neden? arkadaş son birkaç bölümde yapılmayanı yapıp bizlere cevap yağdırdıkları bir bölüm olmuş. yani bu bölümdeki cevap sayısı yeminlen lost'un sezon ortalamasının üzerinde, toplasan koca 4.sezonun tamamından bile daha fazla cevap vermişler. Allah razı olsun artık baya bir bekledik ama neyse. son bölümlere doğru hikaye daha da bütünlük kazanacaktır yani final bu diziye yakışacak şekilde olacaktır. inşallah efsane olur da; pele, maradona gibi ve sayısız birçok ismin efsane oldukları dönemde yaşayamamış olmanın acısını bu diziye tanıklık ederek çıkarmış olur ve anlatırız. düşünsenize bu dizinin sonunu bilen, ilk biz seyredenler ordusu olacak.**
6x9 nihayet jack ile beraber favori karakterim olan richard'ın nasıl birisi olduğunu,hakkında merak ettiğimiz şeyleri görmüş ve anlamış olduk.

cevap cevap diyordunuz sevgili yazarlar.bence bu bölüm ile baya bir sorunun cevabını almış olduk.yemin ediyorum lost'un olayı çözdüm gibi bu bölümden sonra.yani en azından bir çok parçasını.

--spoiler--

ada bence dünyanın bir yansıması.

jacob=tanrı.

mib(men in black)= şeytan.

mib'in neden adadan gitmek istediğini öğrendik.jacob'ın black smoke'u neden bırakmadığını öğrendik dünyayı iyice berbat etmesin diye.

şimdi,

b.smoke'u durdurabilicek tek kişi jacob'dı oda öldü.geriye kaldı seçtiği adayları,black smoke seni öldürdükten sonra onlarıda gerekirse öldürürüm dedi.ancak,neden direkt kendisi gidip 30 saniye için de yerle bir etmiyor jacklerin mekanını ? bu konu hakkında küçük bir teorim var oda.

black smoke 6 adayı öldüremiyor,çünkü jacob onlara dokundu.jacob ın dokunduğu bir şeye dokunup vurabiliyor ama öldüremiyor sanırım.tıpkı jacob ile olan ilişkisinde gördüğümüz gibi.

yani bence,bu sebeple takım topluyor.jacob gibi oda insanları kandırıyor saflarına çekiyor amacı ordu toplayıp jacob ın seçtiği adayları indirmek.jack black smoke a bir şey yapmasın diye elinde sayid ile jack in kız kardeşi(ki kendisi bilmiyor daha),claire var.onları bu sebeple elde tutuyor sanırım.

sonra başka aklıma gelen diğer bir şey heh,hurley nin şizo olmadığını harbi harbi ölülerle konuştuğunu öğrendik.

şimdi adaylar bunları nasıl yenicek onu merak etmekteyim.ve daha 9.bölüm ile bu kadar şey öğrendikten sonra,lost'un tüm sırlarını öğrenicez diye düşünüyorum.

yavaş yavaş finale hazırlamaya başlıyorlar bizi.

bence next jacob büyük ihtimal jack olucak,ama lost bu ani şeyler olabilir,hurley bile olabilir diyorum.next black smoke ise ya john locke olarak kalıcak,yada sayid,sawyer filan olucak veya black smoke'u direkt öldürücekler.

ölücek karakterler olabilir diye düşünüyorum.sawyer filan belki.

son olarak desmond brada da bir gelse adaya artık rahatlasak.
--spoiler--
son olarak,

kanımca bu bölümü tek bir cümleyle anlat deseler,tek diyceğim:lost'un en iyi ilk 3 bölümüne girer abi" olacaktır.
ya babos bak güzel tamam hersey ok. takip ediyorum eksi sözlükte olsun burda olsun. herkes bir teori yapiyor. inanin zevkle okuyorum. arada duygusallik, bazen action, o bicim, saygimiz var eyvallah. hele son bölüm:

--spoiler--
ricardo ve isabelle nin aski off off dillere destan. bide cevabi gelmeye baslayan sorular. cok cool. ada tipaymis. iyi ile kötünün savasi filan ooh 10 numara.
--spoiler--

yaliniz;

abicim dharma ortami neydi ya.. lan sinirden catliyorum haaa. bak cevapsiz sorular icin degil, yemisim sorulari. lan faradayin teorileri, bilimsel yaklasimlari, desmondun zamanda yada beyninde gidip gelmesi (heleki pennye gemiden telefon actigi bölüm), dharmacilarin ancuk deneyleri.. daha neler neler. ne süper merak uyandiriyordu, izletiyordu kendini. sonra isin icine kader kattilar. ada bizim kaderimiz slogani ile yola ciktilar. eyvallah neden olmasin, cok güzel.

ama kusura bakmayinda sokarim ben iyi ile kötünün savasina, adadan gitmesine izin verilmeyen sikik dumana, artis artis konusan cakop itine.

--spoiler--
-efenim ben adaya insan getirip insan ticareti yapiyorum.
-müdür al bu hanceri sok jackoba, isabelle isini oldu bil sen.
-genc benim yanimda ise baslamak ister misin? dolmus parasi ve yemek dahil!
-abi yemek filan sorun degilde ben ölmeyim hic hep yasayayim bu ortamlarda, bak negzel doga, orman, temiz hava,kumsal, günes..
-olur yigen seni mi kiracaz. haa unutmadan bak bu sarap sisesi, bu da tipasi ve sana girsin.
--spoiler--

ne yani ya... aminim juliet askimin patlattigi bombayla dönselerdi los angelese e, herkes mutlu mesut olurdu iste. sokarim iyi ile kötünün savasina lan. dharmadan haber verin bana.. lan hic bisey yapamazsaniz eski benjamini verin laaan..

-türkje biliyomusunuz?

de bana benjamin.

-biliyorum, biliyorum benim abim, ama gel görki ne sen eski ben ne ben eski sen!
cevap veremiyorum sana bencamin abim benim.. oof ulan off.
bunu zaten az çok biliyorduk

jacob= god mib= devil

ama 6x09 itibariyle öğrendiğimiz şey

--spoiler--
richard aleyhisselam
--spoiler--
lost 609 benim haftalardır yazdıklarımı eksileyenlere kapak olsun!!!! beğenenler de beğenmeye devam etsin.

spoiler

bu bölümün başında richard ın atla gelen hali ve veremli ispanyol sevgilisi bilimum olaylar popomla gülmeme neden olmuş olup ben lost mu izliyorum yoksa türk filmi mi diye düşündürmüştür. yani bu ne böyle bana ne heykelin nasıl kırıldığından 6 sezondur izlediğim dizide bir heykel ayağını merak ediyordum sanki. aptal detayları açıklayıp duruyorlar. önemli olayların açıklamalarıda tuhaf. eee jacop insanları adaya getirip seyre dalıyor , ohhh black smoke ta onları kandırmaya çalışıyor ohhhh insanlarda onlara maymunluk yapıyor. yok böyle gerzek açıklama. olaylar alenen dini ve bilimsel olaylarla bağdaştırılıyor ama açıklamalar ilkokul 3.sınıf öğrencisi senaryoyu yazsa daha iyi yazar o derece basit. richard ilk peygamber oldu resmen ya. bu muydu eski lost ya çıldırıyorum artık.

edit: aaron da isa ha demedi demeyin bak.

nerde fizikçiler , manyetik alan , dharma girişim nerde bu açıklamalar. tam bir hayal kırıklığı.

edit: neresi hatalı spoiler bunun açıklansın
oceanic 815'in nasıl kaza yaptığını bir de bu açıdan görünüz.

http://www.youtube.com/watch?v=t8r7rlJQ3pk

not:şaka maka çok iyi vallahi,great job.
5. sezondan itibaren duydum ki "jack mi sawyer mı " tartışmaları çözüme ulaşamadığı için "ceeeykıp" karizmasını atmışlar ortaya.
yemezler güzelim.
sonunda 6. sezona başladım ne olup ne gittiğini anlamış da değilim ilk 2 bölümden o kadar ara yapılırsa unutulur tabi dizi, ben farklı bir şeyi eleştireceğim bu adamlar o kadar bekleyip 6.sezona giriş sahnesinde adanın sular altında olduğunu gösteren bir sahne yapmışlar ama koskoca hollywood a bu kadar dandik bir animasyon yakışmamış, gerçek olmadığı her yerinden belli, keza hala kara duman ı da adam gibi yapabilmiş değiller, ki neden eleştiriyorum en psikopat animasyonları yapan bu adamlar değil mi, sonuçta sihirli annem izlemiyoruz.
cevapsız soru kalmayacak denilen final sezonu itibari ile sadece son sezona dair bile insanların kafasında bir çok soru işareti oluştuğunu düşünüyorum. dizi bittikten sonra senaristler sık sorulan sorulardan oluşan bir kitapçık yayınlamalı bence.
lostun 6ncı sezon 9uncu bölümünde nasıl oluyorda ispanyadan amerikaya giderken richard ın içinde bulunduğu gemi avusturalya yakınlarındaki lost adasına çarpıyor hayret verici bir durum.