bugün

sonu yakşkaştıkça heyecanın da arttığı süper dizi.
--spoiler--
6. sezonun 7. bölümünün son sahnesi, uzun süredir hasretini çektiğim türdendi. hoş herkes yoktu, ama o arka plandaki şarkı ile birbirlerine sarılmaları ve ben'in her zamanki gibi arkada kalması şöyle bir oh çekmeme neden oldu.
--spoiler--
--spoiler--
o dinamit patlasaydı da şu jack'ten kurtulsaydık anuna koyim.
--spoiler--
--spoiler--
önceki sezonda fazla görünmeyen karakterleri nihayet son sezonda topladıkları, birer birer ortaya çıkardıkları için lost hayranları mutlu. widmore amca adaya denizaltısıyla geldi, desmond gelince de kadro tamamlanacak gibi. zaten 11.bölüm desmondla ilgiliymiş. richard ise çok garibandı ya insan hep aynı yaşta kalır mı? bunu kim ister? jacob'ın nimetiymiş hediyesiymiş o da ayrı bir bunalımda. 7.bölümde öğrendiğimiz en önemli bilgi de jacob ölünce adayların ortaya çıkmasıydı. heyecanla dizinin bitmesini ve soru işaretlerinin çözülmesini bekliyoruz. şayet çözülmesse bunca lost hayranı ayaklanıp senaristlere bir çözüm bulmalı. *
--spoiler--
bir zamanların others lideri benjamin linus'un " boyayayım mı abi?" kıvamına düşürüldüğü dizi. ah be ben, bu hallere düşecek adam mıydın sen.
desmond geri dönsün dediğimiz pekte bir sevdiğimiz abc dizisi.

edit:imla
kilit soruları " ada ne? ne için? jacop ve kara duman'ın adadaki görevi ne? bizimkiler neden aday? noluyor lan bu adada?" nın türevleridir.
3. ya da 4. sezonuna kadar izlediğim dizi.

tam olarak kaçıncı sezondu hatırlamıyorum ama niçin bıraktığımı gayet iyi hatırlıyorum.

others'lardan benjamin'in kocaman vanayı çevirdikten sonra, "adanın dünya üzerindeki yerini değiştirdim" demesinin ardından "siktir git lan" diyip televizyonu kapatmışlığım vardır. o gündür bugündür izlemem bu diziyi. hatta trt 1'deki türk sinema kuşağını izliyorum daha inandırıcı geldi bana. tavsiye ederim.
(bkz: çarsamba gelsede izlesek)
Bu 6.sezonu kurtaracak tek bir insan var o da desmond david hume. 6 nisan 2010 tarihinde yayinlanacak olan 'happily ever after' bolumu desmond merkezli olacak ve kesinlikle bircok dugumun cozumlendigi bir bolum olacaktir. Onun haricinde biktim be kardesim kate, sawyer, jack gormekten. kac bolum yayinlandi simdiye kadar, bir tek dise dokunur bolum gecen hafta ki dr.linus bolumuydu.

--spoiler--
5.sezonun 15.bolumunde *locke, benjamin, sun ve richard sahildedirler. sun richard'i ilk defa orda gorur. yaninda getirdigi bizim lostilerin 1977'de cekilmis resmini richard'a gosterir. jack, kate ve hugo'yu isaret eder.

sun: bu insanlar benim kocam jin ile ordaydilar. burda miydin? onlari hatirliyor musun?
richard: evet burdaydim. 30 yil once. hatirliyorum. onlarla karsilasmami. cok iyi hatirliyorum. cunku..hepsinin öldürülüsünü gordum.

Ve Richard dr.linus bolumunde jack ve hurley ile ormanda karsilasti. zamaninda olumlerini izledigi insanlari karsisinda gordugunde en ufak bir tepki gostermedi. ve bolumun sonunda herkezin kucaklasarak can ciger kuzu sarmasi olusunu gorduk. sun hurley'i ve jack'i gordugunde asiri bir sevinc gosterdi ki muhtemelen sun, jack ve hurley'i ölü saniyordu. fakat ben simdi sun'in richard'in karsisina dikilip 'hey sen surmeli zibidi, hani bu adamlar olmuslerdi, iste sapasaglam karsimizda duruyorlar, bu nasil ölmek!' demesini istiyorum. sun bunu sormazsan allah seni kocana kavusturmasin diye beddua edicem. valla edicem bak!

--spoiler--
izleyicilerini bizzat lost eylemiş dizidir. *
eğer bu şekilde giderse merak edilen sorulara hiçbir cevap vermeden bitecek olan dizi.
durduk yere nefes nefese kalan son bölüme kadar da hiç bir şey açıklamayacak dizi. hatta suni bir finalden sonra türkvari bir hezeyanla asıl finali sinema filmiyle yapacaklarmış..*
Şuanda 2 tane zaman var bir adadaki birde ada olmadanki
ama 2 sindede dolaylı yoldan aynı seçim yapmaya zorlanıyorlar sanki
Benjamin BS nin teklifini kabul edecekti gücü seçip tekrar adanın sahibi olucaktı yada iyilerin(şuanlık lost bakarsın iyi sandıkların kötü kötü sandıkların iyi çıkar) yanında kalacaktı iyilerin yanında kalmayı tercih etti. Aynı olay ada olmadan devam eden hayatta yokmuydu ya müdür olup alex'i iyi bir gelecek beklememesini seçecekti yada gücü seçip müdür olacaktı yine alex'in daha iyi olacağı yolu seçti.
Sayid de kimseyi öldürmeyeceğini söyledi ama kardeşini hastanelik edenleri öldürdü aynı şekilde tapınaktakileride.
Kate'de Claire yardım etmeyebilirdi taxiden attıktan sonra ama oda tapınakta yaptığı gibi Claire yardım etti. Jack için 1şey bulamadım bulan varsa söylesin.
Yani hertürlü kaderleri onları böyle seçimler yapmak zorunda bırakacaktı.
(bkz: diye düşünüyorum ben)
paralel evren felan yok gibi benim kanaatimce. uçağın kazasız belasız inişi ve daha sonrası kara dumanın verdiği vaatlerin gerçekleşmiş hali diye düşünmeden edemiyorum.
izlemedim ama okuduğum bin küsür entariden(3121 entariden hepsini okumamı beklemeyin) edindiğim izlenime göre
yapımcılarını "ulan girdik bir dizi işine, her şeyi de birbiriyle karıştırıp b.k ettik nasıl çözeceğiz bunu" diye kara kara düşündürten dizidir.
benden söylemesi çözülmez bu dizi, bir tane bile mantıklı açıklaması yoktur olanların.
ya yapımcılar "maddi yetersizliklerden dolayı diziyi bitiremiyoruz" diye halley kuyruklu yıldızlı yalan söyleyecekler ya da dizideki herkes aslında uzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnn bir rüya görmüş olacak. yok bunun başka çözümü.
içten içe derin bir şüpheyle senaristlerin sonuca bağlayamayınca, herşeyi az biraz şizofren kişiliğe sahip hurley kardeşimizin gördüğü bir rüyaymış gibi lanse edeceklerini düşündüğüm dizidir. zira bu dizinin en ottan bölümünde bile mutlaka hurley görünmektedir. ayrıca final sezonunda da kendisinin olmadığı bir bölüm bulunmamaktadır. şayet böyle bir durum vuku bulursa senaristlerin sadece benim değil, ben gibi birçok uludağ sözlük yazarının elinden ve dilinden çekeceği olduğu şüphesizdir.
--spoiler--

şahsi fikrime göre 6. sezonda kahramanlarımızın ada dışında yaşadıkları hayatlar adaya düşmeselerdi yaşayacakları hayatlar değil, jacob hayatlarına hiç girmeseydi yaşayacakları hayatlardır. tutar mı tutar.

--spoiler--
uzun bir süre seyretmeyince unutulan dizi. uzun süreden kasıt 6 ay. işin yoksa 2 sezonu otur izle.
--spoiler--

--spoiler--

6.sezon 8. bölümde prison break ten tanıdığımız taş abla gretchen'a olan hasretimizi bir nebze gidermiştir.

--spoiler--

--spoiler--
6,sezon 8.bölüm ile sawyer'in bölümünü izledik. deniz altında kilitli olan ne sorusu ile 1 hafta daha ertelendi. artık merak etmiyorum sadece bekliyorum.
hala sorularla devam eden dizidir. yeter artık ya. birşeyleri açığa kavuşturun veya siktirin gidin adadan. yeter lan başkaları gelsin.
--spoiler--

widmore'un black smoke yanında olacagı teorisi şahsım adına sıçmıştır. Sawyer, Widmore elemanları tarafından yakalandıgında bi karede önceki sezonlardan hatırlayacagımız black smoke'un girişini engelleyen tel örgülerden çekiyorlardı.

--spoiler--
--spoiler--

son bölümde öğrendik ki siyahlı abimiz* de acıların çocuğuymuş. sıradaki şarkı ona gitsin:

(bkz: (vid #14167))

--spoiler--
--spoilerımsıbişi--
sanırım bu bölümdeki en iyi sahne claire'ın kate'e saldırdığı sahnedir. yalnız bu saldırı sırasından sayid'in tepkisizliği beni şaşırtmıştır. burada sayid'in ve claire'ın beyninin Lock tarafından yönlendirildiğini düşünüyorum. Olaydan önce de kate'in sayidteki garipliği farketmesi ve iyi misin diye sorması da beni destekler gibiydi. ha diceksiniz ki Lock niye böyle yaptı? o kadarını bilemiyorum ama belki de kate'in gözüne girmek içindir.
--spoilerımsıbişi--