1. 1.
  bir yazilimin kodlarinin acik olmasi. bu yazilim bir isletim sistemi, bir audio codec ya da baska bir sey olabilir. kodlarini insanlar istedigi gibi, telif ücreti ödemeden ve kimseden izin almadan kullanabilir, degistirebilir ve bakin ben yaptim diyebilir.
  3 -1 ... aftermath
 2. 2.
  (bkz: acık kaynak)
  2 ... trinfr
 3. 3.
  (bkz: linux)
  3 ... kemalettin şentürk
 4. 4.
  gunumuzde yazilim teknolojisinde tekellesmeyi ve kullanicilari somurmenin, kotu kodlanmis programlarin yuksek fiyatlarla satilmasinin onune gecebilmek icin kullanilacak en buyuk ve etkin silah. linux, apache, blog sayfalarinda kullanilan wordpress gibi yazilimlar bu olusuma ornek olarak gosterilebilir. zannedilenin aksine bedava program anlamina gelmez. yazilan programlar parayla satiliyor olsa bile kodlari dagitiliyorsa bu programlarda acik kaynak kodlu programlar sinifina dahildir ve isteyen kisiler tarafindan tekrar derlenip, yeni ozellikler eklenerek dagitilabilir. desteklenmelidir.
  1 ... antistar
 5. 5.
  açık kaynak php kodları için http://www.opensourcecms.com
  1 ... zlatan1937
 6. 6.
  fsf (bkz: free software foundation)
  1 ... insan
 7. 7.
  dünyanın en sağlam yazılımlarını üreten düşünce sistemi.
  1 ... mini mini bir nick konmustu
 8. 8.
  microsoft.un da açık kaynak programlar geliştirmeye başlamasını amerika.dan gelen bir microsoft manager.ının semineri ile öğrendiğim ve şaşırdığım bir durumdur..

  türkiye'de Novel, IBM' in önderliğini çektiği bir piyasadır, en temel eğitimini Bilgi üniversitesi, bilgisayar bilimleri bölümü ile vermektedir.

  (bkz: ozgur yazilim ve acik kaynak gunleri)
  3 ... chatlock
 9. 9.
  ab tarafından da desteklenen yazılım türüdür.
  1 ... stalker
 10. 10.
  linus torvalds "software is like sex: it's better when it's free." diyerek open source olayını açıklamaya çalışmıştır.
  2 -1 ... zebun