1. 1.
  1931 istanbul Doğumlu. Orta sınıf ailenin üç kız kardeşten ortancası. ilk, orta ve liseyi istanbul okullarında okudu. istanbul Üniversitesi ingiliz Edebiyatı bölümü'nde eğitim gördü. Son sınıfta ayrıldı. Çeşitli işlerde çalıştı. Evlenerek bir süre (bkz: Ankara) ve izmir'de oturdu. 1961 de istanbul'a döndü. Halen istanbul'da yaşıyor. Yazarlığa hikayeyle başladı. ilk yayınlanan hikayesi Uğraşsız'dır.(Seçilmiş Hikayeler Dergisi, 1956.Ankara.) Giderek Dost, Yeni Ufuklar, Yeditepe, Ataç, Papirus, Yelken vb. Edebiyat Dergilerinde yazı ve hikayeri göründü. Erbil, kendinden önce yerleşmiş olan yazın akımlarına bağlı kalmadı; roman, hikaye ve düz yazı metinlerinde Ortodox Marx'çıların karşısında yer almasıyla tanındı. Psikanilizin özgürleştirici yöntemlerinden yararlanarak, dinin, ailenin, okulun, toplumsalın ürettiği tabularla dolu ideolojilere karşı 1956'da başlayan mücadelesini dilin oturmuş kelime hazinesi ve söz dizimi kuralarını değiştirme çabasıyla sürdürdü. Yeni bir biçim ve biçem geliştirdi. Başlıca düşünce kaynakları Marx ve Freud olarak belirtildi. Düşünür Selahattin Hilav, Erbil'in "Zihin Kuşları" adlı deneme kitabına yazdığı incelemede, "Türk edebiyatçısı ilk olarak Batı'nın estetik ve düşünsel alandaki yaratışlarıyla aralarında Leyla Erbil'in de bulunduğu 1950 sonrası yazarlarıyla, zamansal açıdan ayni hizaya gelmiştir.." demektedir. 2001'de yayımlanan son romanı (Novella) "Cüce" ise, eleştirmenlerce büyük ilgiyle karşılanmış kitap üzerine yazıları, incelemeleri yayınlanan yazarların vardığı ortak görüş Cüce'nin benzersizliği olmuştur. Bunlar arasında, Orhan Koçak ise, Mahmut Temizyürek'in yargısını yineleyerek şöyle demektedir: "Son dönemin, en önemli, çünkü en yalansız, yalansızlığı içinde en güzel, en ihtişamlı yapıtlarından bir. Artık ancak başka bir şey yapılabilir" Leyla Erbil, 1970 Türkiye Sanatçılar Birliği, 1974 Türkiye Yazarlar Sendikası kurucularından olup, PEN yazarlar derneği üyesidir. 1961'lerde T.i.P üyesi olan Erbil, T.i.P'in Sanat ve Kültür Bürosu'nda görev almıştır. 1979'da çağrılı olarak gittiği ABD'de kendisine, Iowa Üniversitesi Onur üyeliği verilmiştir. Edebiyat Ödüllerine katılmayan Erbil, 2000- 2001 yılı Ankara Edebiyatçılar Derneği Onur Ödüllerini kabul etmiş, 2002 yılında ise, PEN Yazarlar Derneği tarafından Nobel Edebiyat Ödülü'ne ülkemizden ilk kadın yazar adayı olarak gösterilirken, "Türk dili ve edebiyata egemenliği, aynı, zamanda insana, hayata ve dünyaya karşı sorumlu aydın tavrı" vurgulanmıştır.
  eserleri;
  (bkz: Cüce)
  (bkz: Düşler Öyküler)
  (bkz: Eski Sevgili)
  (bkz: Hallaç)
  (bkz: Karanlığın Günü)
  (bkz: Mektup Aşkları)
  (bkz: Tuhaf Bir Kadın)
  (bkz: Zihin Kuşları)
  8 ... fatal
 2. 2.
  oykulerini gecede, tuhaf bir kadin, eski sevgili kitaplarinda bir araya getirmis yazar.
  2 ... bilmem
 3. 3.
  1931 istanbul doğumlu yazar. lise eğitimini kadıköy kız lisesi, üniversite eğitimini istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde tamamlamıştır. yapıtlarından bazıları ; hallaç (1961) , tuhaf bir kadın (1971) ,eski sevgili (1977). edebiyat çevrelerinden , özellikle modern öykücülere kazandırdığı dinamizm ile takdir toplamıştır. gecede isimli eseri en popüler yapıtı olarak gösterilebilir.
  3 ... whitewind
 4. 4.
  füsun akatlı'nın leyla erbil'le söyleşisi için:
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=225996
  1 ... meister writer
 5. 5.
  şekilsiz üsluba bu kadar şekilci tavırla katı biçimde bağlanmış, fantastik öykücülüğün zaman zaman hakkını (bkz: gecede) veren yazardır kendileri. Ayrıca eserlerinin üniversitede sınav konusu olması sinir bozucu, sınava girenler için bilhassa.
  2 ... m balgo
 6. 6.
  (bkz: adalet ağaoğlu) ile birlikte edebiyatımızın en iyi kadın demirbaşından olmasına rağmen pek tanınmamakta ve hiç okumamakta.eğer istense (bkz: karanlığın günü)harika okunmakta.zannımca avrupalı bir yazar olsaydı nobel ona olurdu berdel.
  1 ... lahmike lahmi
 7. 7.
  türkiye'nin sahip olduğu en iyi yazarlardan ve yine değeri anlaşılamayanlardan. yapıtlarında cinsellik, kadının ikinci plana atılması, özgürlüğünün yasaklanmış olması, erkeğin hep gerisinde kalması, evlilik kurumu gibi konuları işler ve sorgular. topluma oldukça acımasız bir biçimde ayna tutar aslında.

  eserlerini okurken konu anlaşılmaz olabiliyor zaman zaman, çünkü erbil'in kendine has bir tarzı var, bilinç akışı ve iç monolog giriyor sürekli cümlelerin arasına. noktalama işaretlerini bazen kullanmayışı da okumayı zorlaştıran etkenlerden. yazar sizi sürekli sarsıyor bazı gerçeklerle, siz bir yandan anlatılanlara dehşetle bakarken, diğer yandan yazarın ustalığına hayran kalıyorsunuz.

  ayrıca erbil, pen yazarlar derneği tarafından türkiye'den nobele aday gösterilen ilk kadın yazardır.
  2 ... bacchante
 8. 8.
  pen yazarlar derneği tarafından 2002 yılında nobel edebiyat ödülü'ne türkiye'den aday olarak gösterilen ilk kadın yazardır.
  kalan isimli yeni romanı iş bankası kültür yayınlarından çıkmıştır.

  (bkz: kalan)
  ... hummepervaz
 9. 9.
  leyla erbil
  1 ... recomax
 10. 10.
  PEN 2013 Öykü Ödülü'nü kazanan yazar.

  kendisi orhan pamuk'su gibi konuşmadığı için hiç bir gazete ve televizyon'da kendisine yer bulamamıştır.

  eğer ki pamuk-su konuşsaydı şimdi baş üstünde karşılanır haber yapılırdı.
  2 ... maximumdrink