bugün

fii tarihinde fazlasıyla okudum bu dergiyi.son yıllarda çoluk çocuk karikatür çizmeye başladı. bizde nerde o eksi ramazanlar edasıyla kapattık bu mevzuyu..
(bkz: gelmiş geçmiş en kaliteli mizah dergisi) leman...
çizerlerine aşık olunması mümkündür...
bahadır boysal kişisi yüzünden almayı bıraktığım ve 4 yıldır da okumadığım dergiydi. çünkü bu kişi dön dolaş eski işlerini ısıtır ısıtır tekrar koyardı. altına da ne eski işim yazardı ne bir şey. almıyorum lan dedim ve almadım. ta ki düne kadar.

fakat dün gece tren yolcuğulumdan önce hadi dedim alayım. aldım. arka sayfadan okumaya başlayacakken arka sayfada tam sayfa bahadır boysal öyküsü gördüm. ve tahmin ettiğiniz üzere yine eski bir işini koymuştu. ha bunu herkes bilmeyebilir ama dikkatli okuyucuysa insan görüyor işte nal gibi. öyküsünde sadece bir kelimeyi değiştirmiş. facebook yazmış balonlardan birine. herhalde eskiden chat falan yazıyordu. neyse ne. ama işte gördüğünüz üzere eski işini lök diye koymuş. altına ne bi not düşmüş bu benim eski işimdir falan filan diye. kısacası bu adam ben kendimi bildim bileli böyle. okuyucuyu enayi yerine koymaya doyamıyor. tam bir kolpacı. helal olsun yürü devam et boysal. ortam adamı!

sonuç olarak dergide her ne kadar metin fidan, ahmet yılmaz gibi usta ve çok beğendiğim çizerler olsa da artık leman okumayacağım. asla! devam et boysal! kolpacı seni!
cem yılmaz'ın ilk karikatürlerini yayımladığı mizah dergisi.
4 haziran 2008 çarşamba tarihli 2008/23 sayısında bir kadına el değdirmenin cezasını, dişlek kabasakallar elinde recm olarak tasvir ederek, ali babacan'ın "Türkiye'de sadece gayrimüslim azınlıklar değil, Müslüman çoğunluk da dini özgürlüklerle ilgili sorunlar yaşıyor" sözünü nazire adı altında götünden anladığını gösteren mizah dergisidir.
11.06.2008 tarihli 866. sayısındaki kapağıyla, akp' nin yanında durarak, ünversitelerde türban serbestliği hakkında olumsuz karar veren anayasa mahkemesi' ni eleştiren mizah dergisi.

--spoiler--
http://www.leman.com.tr/c...8d7996279714ae947c8e0.jpg
--spoiler--
şevval sam'ın annesinin ismidir.
mizah anlayışında penguen dergisinin yanına bile yanaşamayacak dergi.
penguen ve uykusuzun çok arkasında kalmış dergi, eski statik bir okuyucu kitlesi vardır, yoksa yeni nesil pek bakmaz ona.
bu haftaki kapağında recep tayyip erdoğan ile aydın doğan'ın kapışmasını konu alan dergi.

http://internethaber.com/news_detail.php?id=156052
ali ersin kelleci gibi yeteneksiz, sol lobisine sahip birine dergide yer vererek tam olmuş dergi.
daha ziyade eskiden her üniversitelinin elinden düşürmediği, şimdilerde ise yerde görse üzerine basmaktan büyük haz alacağı, düşmüş ve sürünen eski efsanedir.
artık bazı şeylerden korkmayıp tarafını seçip kapağını ona göre yapması gereken dergi. eğer ki iki yüzlü değilseler.
ali ersin kelleci gibi yetenekli, harbi bir mizahciya yer vererek "hah fıstık oldu simdi" dedirten dergi. tersi olsaydı eğer; alper mestci, tuncay akgün ve gani müjde gibi mizah aleminin pirlerinin dikkatini cekip de bu isimlerin profesyonel calisma arkadasi olmazdi bu arkadas. mizahi gercekle bulusturmasi, politik tarafini korumasi da ayrı bir güzelliktir. mizah yaptigini sanan bir yıgın dangalak apolitik kofti mizahcidan 10 kat daha degerlidir.
son dönemde yasin 25oglu'nun cizgisini ve kalitesini daha da artırmasi, keza onuralp kanatsiz'in büyük gelecek vaadetmesi dergiyi parlatmaktadir. behic pek, can barslan, ahmet yilmaz metin fidan ve kaan ertem gibi piyasadaki toptan cizerlere bedel 5'liyi hesaba katmıyorum bile.
leman düsmani hazımsız .bnelerin midesine ülser olsun bu entry de!..
birçokları bilmez ama bir zamanlar ismi limon'du. bir kapanma yaşadı ve bunun ardından leman adını aldı. adının leninist marksist'ten geldiği ise uydurmacadır.
lise yıllarımda almak için bütün hafta boyunca para biriktirdiğim, okurken hemen bitmemesi için ise ayrı dua ettiğim, beni karikatürle tanıştıran mizah dergisi. bugünlerde ise elimi bile sürmediğim başarısız ve yeteneksiz birçok çizerle mizah hayatına devam ediyor. tek üzüldüğüm nokta benim için karikatür sanatının üstadı sayabileceğim iki usta ve birde gelecek vaad eden çırağı bünyesinde bulundurmasıdır. ahmet yılmaz, kaan ertem ve öğünç ersöz. kendilerini çok yakında uykusuzda görmek dileğiyle.
bu hafta iki kapakla karşımıza çıkan mizah dergisi. düşündürücü olabiliyor bazen. güldürür mü, orası tartışılır.
nihat genç' in 2 sayfayı kaplayan yazılarını barındırır içinde. okunur falan ama nihat genç' in sert ve sinirli tutumu ile insanı gerim gerim gerer.
bugün çıkan dergileri okunmaya değer, dergileri çünkü filistin için özel sayısı var hadi hep beraber alalım, yardımcı olalım. gelirini bağışlarlar belki.
aperatif mizah dergisi.
http://www.hurriyet.com.t...ndem/10925835.asp?gid=229
(bkz: leman dürüm)
tayyipciğimin kendilerine açtığı dava sonucunda kazdığı tazminatla alakalı olarak, tayyipciğime ayarın kralını vermiştir, tabi ayarı algılamak da bir kapasite meselesidir. hatta tayyipciğimin tabiri ile mes'elesidir.

"Eleştirel akıl olmadan, eleştiriye tahammül olmadan yol alamayız. Söz olmadan yazı ve fikir olmadan uygarlık iddiamızı gerçekleştiremeyiz. Farklı düşünmek, birbirimizi anlamaya en azından anlama çabasına mani olmamalıdır. Demokrasinin temeli tahammül duygusudur. Türkiye artık ne Çetin Altan'ı 300 kez mahkeme kapılarına çağıran ve düşünçeyi mahkum eden bir Türkiye'dir, ne de Nazım Hikmet'i 12 yıl boyunca hapishanelerde tutan Türkiye'dir."

aha bunları demişti yüce, ulu, über demokrat tayyip efendi hazretleri.

"Sayın Başbakan

Bizim kapağımıza açtığınız davadaki mahkumiyet kararımızı Yargıtay da onayladı. Cezamız olan 6 bin lirayı size yatırdık. Kaldı ki siz 25 bin lira istemiştiniz. Bize ve karikatürcü arkadaşlara açtığınız davalar hoşgörü ve tahammül sınırlarınız hakkında büyük bir şüphe, tartışma yarattı. Bu tavrınız Amerika insan Hakları raporuna bile girdi. Dünya medyalarında şaşkınlıkla karşılandı. Bu konuda kendinizi sorgulayınız. Biz LeMan olarak Çetin Altan gibi şimdiye kadar 300'den fazla davadan yargılandık. Size ödediğimiz gibi hesabını tutamayacağımız para cezaları ödedik. Hapislerde yattık. Kaçak durumlarına düştük. Biz bu yolun yolcusuyuz. Ancak sizin artık bu izlediğiniz yolun yolcusu olmamanız sizin için ama daha önemlisi ülkemiz için daha hayırlı olacaktır. Çünkü sizden önceki sağ iktidar sahipleri gibi ülkesinin yazar çizerlerini davalarla boğuşmaya, onları sindirmeye çalışmak ülkemizin adını lekelemekte, yazar çizerlerin ise onurunu parlatmaktadır.

Son olarak; Davos'taki tavrınızın devamı olarak bizden kazandığınız parayı Filistinli çocuklara bağışlamanızı öneriyoruz. Bu bizim içimizi ferahlatacaktır."

ahanda bu da leman'ın ayarsal cevabı.

öyle lafla peynir gemisi yürümüyor ey über demokrat tayyip erdoğan...

demokrasini de, tahammül duygunu da al git.

tahammülkar tavrın buysa, allah tahammülsüzlüğünden korusun.
http://www18.gazetevatan....sp?kat=8076&resimno=1
tahtını uykusuza kaptırmış, devrini kapamak üzere olan mualif mizah dergisi..mizahi olarak derginin başarısı tartışmaya çok açıktır, hatta öyle bi hal almıştırki gelen kutusu adı altında son sayfadaki bölüm bile derginin tümünden daha mizahi daha keyifli olmuştur.son zamanlarda nihat genç'in dergide 2 hatta yerine göre 3 sayfayı tek başına işgal etmesi dergi içinde sıkıntıya sebep olmuştur.
atilla ilhan ın kültür yayınlarından çıkan "fena halde leman" isimli kitabında, kitap kapağını süsleyen kadının adı.