bugün

Bir kız ismi.
kibirden gelen arapça kelime.
"kurbaa kurbaa" şeklindeki alaylardan çocukluğu boyunca kurtulamayan talihsiz kız ismi.
ahhhh aahhhhhh denilesi bir isim.
büyüklük.
msn nicklerini şekil olsun diye qbra yapan kız ismidir.
kuranda geçen, büyük anlamına gelen, yerine kübüs,kübük,kübrik de denebilen güzel bir isimdir.
(bkz: iskembe i kubra)
arapça , ekber kelimesinin dişilidir. ayrıca sıfat olarak çoğul bir adı nitelemek için kullanılacağı zamanda kübra kelimesi kullanılır...
%90 ı esmer, %55 i şişmandır. buradan anlıyoruz ki kübraların %70 i adanalıdır.
emesen nicki şekilli olan kızlara verilen genel isim .
kabataş erkek lisesi nden başka hiç bir yerde satıldığını görmediğim bir tür sıcak yiyecek. yemediğim için neler içerdiğini de bilmiyorum.
%99,99823 unun sessiz saf ve masum bir duruşa sahip olan sevimli bir kız ismi...
büyük çoğunluğu şiddete düşkündür. çocukluklarında kızlarla bebeklerinin saçlarını taramak yerine erkeklerle futbol oynamış kişilerdir. en azından benim tanıdığım kübraların %90 ı böyle idi.
çok severim. çok iyi, çok güzel, çok mükemmel bir arkadaş ismidir. kübra isimli arkadaşlara her türlü her şeyin anlatılabileceği ve her şeyin kübra isimli arkadaşlarla paylaşılabileceğine inanırım.

(edit: tabi inanç bu kişiden kişiye değişir.)
gün geçtikçe yaygınlaşan söylenmesi kolay ve güzel anlamlı..ayrıca Allah'ın mahkemesi,büyük,ulu,yüce gibi anlamlar taşıyan herkese nasip olmayacak bir kız ismi.sadece türbanlı kesimin değil inanan her insanın yawrucağzına vereceği isim.
19 kişilik bir sınıfta bile iki tane bulunabilen kız ismi.
ismi kübüş küboş kübb küb diye değiştirilen kızlardır.
tarafımca ismi "kübo" olarak söylenilen güzel bir kız ismi.
büşraların ablaları.
esmer, çirkin ve kısa boylu olur kübralar.
gözlemlerim böyle diyor.
güzel, alımlı, peşlerinde erkek sürüsü bulunan, ihtişamlı hanım kızlarımızın genel ismi. *
anlatmaya başlasam bitiremeyeceğim isim.

ah biriciğim.
bir kübra tanıyorum ki beyaz tenli,türkan şoray saçlarına sahip, uzun boylu, fındık burunlu hııı ayriyetten Adanalı ne ilginç değil mi. sanıldığı üzere hepsi şişman esmer ve kısa boylu değil.
ilkokuldaki platonik aşkımın ismiydi. kömür gibi kap kara saçları ve zeytin gibi gözleri ile o zamanlar ona çok aşıktım. açılmadım, açılamadım. o zamanlar o kadar cesaretim yoktu. bugün mü? görüşürüz kendisiyle, konuşuruz, sohbet ederiz; ama arkama baktığımda sanırım çocukça bi duygu olduğu gerçek.

(bkz: ilk aşk)