1. 1.
  israil meclis kararına göre başkentdir.
  #49436 :)
 2. 2.
  Kudüs Hz. ibrahim (a.s.)'in hanif dinini ve vahiy kültürünün temel dinamiği niteliğindeki tevhid inancını temsil eden kutsal bir şehir olduğundan bu şehrin gerçek sahipleri de "iman edenler"dir. Ancak bu şehir bugün, Yüce Allah'ın haklarında: "insanların içinde iman edenlere düşmanlıkta en katı olanların yahudilerle müşrikler olduğunu görürsün." (Maide, 5/82) diye buyurduğu siyonist işgalcilerin elindedir. işgalciler sürekli şekilde bu şehrin islami kimliğini yok etmeye ve şehri tam anlamıyla bir yahudi şehrine dönüştürmeye çalışmaktadırlar. Ama yapamayacaklardır.
  #49456 :)
 3. 3.
  3 büyük din açısındanda kutsal bir anlamı olan şehir. her caddesinde, sokağında insanın tüylerini ürpertecek tarihi izlere rastlanan güzel şehir. zıtlıklar kenti.
  #77032 :)
 4. 4.
  the kingdom of heaven(cennetin krallığı)adlı filme konu olan israil in başkenti...
  #77041 :)
 5. 5.
  israil ile filistin in bir türlü paylaşamadığı kutsal kent.filistin in tibet in başkenti lhasa yı almasıyla anlaşmazlık son bulabilir...
  #77139 :)
 6. 6.
  (bkz: jerusalem)
  #523641 :)
 7. 7.
  uc ilahi dinin kutsal saydıgı sehir. ugruna savasların yapıldıgı, kaybedislerin, kazanısların, arzu edislerin, iktidarın, elde etmenin, vazgecmenin, surgunun ve aglayısın oldugu yorgun kent.
  #759812 :)
 8. 8.
  bilinen en eski 'zeytinyağı işliği'nin bulunduğu kent.
  #1063082 :)
 9. 9.
  ey kudüs! peygamberleri öldüren ve kendisine gönderilenleri taşlayan sen! tavuk yavrularını kanatları altında nasıl topluyorsa, ben de senin çocuklarını kaç kere toplamak istedim. *

  ey kudüs! Allah ın sectiği toprak ve onun kullarının vatanı! senin duvarlarından dünya, dünya oldu. ey kudüs! sana doğru inen çiğ taneleri bütün hastalıklara şifa getiriyor. çünkü geldiği yer, cennetin bahçeleri. * *
  #1516476 :)
 10. 10.
  genelde katolik ve ortodoks kiliselerinin dönük olduğu yani kıble olarak yöneldikleri şehir.
  #1636669 :)
 11. 11.
  israil, şehri ülkenin başkenti olarak ilan etmiş olsa da, birleşmiş milletler ilanı tanımamıştır. bu sebeple kudüs'te hiçbir ülke büyükelçilik açmadığı gibi, tümü tel aviv'dedir.
  #1636718 :)
 12. 12.
  (bkz: kuduz)
  #1636722 :)
 13. 13.
  yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve sayısız tarihi olaya tanık olmuş mubarek belde...
  #1688412 :)
 14. 14.
  musevilerin, bir arada çok konuşulan "türklere benzeyen ırk", kavramının doğduğu yerdir, sebebi ise müslüman ve musevilerin bir arada yaşadıkları kutsal saydıkları yer olmasıdır.Diğer yandan musevilerin kudus'ü sina yarım adası ilede ilişkilendirmeleri ve bir cevap veriş olarak görmeleri kudus'ü önemli kılan bir diğer olaydır.
  #1903831 :)
 15. 15.
  --spoiler--
  seni unutursam ey kudüs,
  sağ elim hünerini kaybetsin!
  eger seni anmazsam,
  eğer seni bas sevincimden
  üstün tutmazsam,
  dilim damağıma yapıssın.
  --spoiler--

  sürgün edilen israil çocuklarının sarkısı.(mezbur-137)
  #2040838 :)
 16. 16.
  inanç kurucusu ibrahim peygamber'in kurbanı... isa peygamberin ölümü ve tekrar vücut sahibi oluşu... sonra hz muhammed'in miraç'a çıktığı yer. aynı zamanda müslümanların mekkeden önceki kıblegahları.
  #2427383 :)
 17. 17.
  israil zulmü altında inleyen kutsal kentlerden biridir.
  #2473552 :)
 18. 18.
  bir gun mutlaka bir gun asil sahibine donecek olan sehir.

  yarim, yarenim.

  bekle bizi kudus bekle bizi bir gun gelecek kavusacagiz sana.

  bagdat'a kavusacagimiz gibi sana kavusacagiz, kesmirle kucaklastigimz gibi seninle de kucaklasacagiz,

  salahaddin eyyubinin geldigi gibi sana gelecegiz, bekle bizi kudsu.

  her ne kadar imkansiz gibi dursa da bir gun gelecek goreceksin o gunu kudus.

  istanbula nasil kavustuysak sana da oyle kavusacagiz.

  icimizde bir yarasin sen kudusun. muttasil kanayan bir sevda yarasi.

  zalimin zulmu ebedi kalmaz, yakindir guzel gunler kudus...

  ben inaniyorum, bir gun gelecek siyonist gucleri defolup gidecekler ayni istanbul'dan gittikleri gibi.
  #3430398 :)
 19. 19.
  dünya var olduğundan bu yana bilinen kadarıyla tam 32 defa tamamen yıkılmış sonra yeniden yapılmış şehirdir kudüs. sorunlu ve kutsal bir şehir. belkide burası için çözüm olsa, barış olsa dünyaya barışı getirebilecek tek yer kudüstür. israil'e bağlı bir şehir.

  bir yanda ağlama duvarı, hemen bitişiğinde mescidi aksa, az ileresinde hristiyanlar için kutsal galgotha taşı. ve her üç din içinde daha sayılamıyacak kadar çok önemli, inanç abideleri.

  museviler için önemi hz süleyman'ın mabedenin burada olmasıdır. buraya hac için gelirler. kıyametin burada kopacağına inanırlar. hatta favorilerini uzun bırakıp örerler. inançlarına göre oradan tutulup cennete atılacaklardır. ağlama duvarına gelip dertlerini içlerini dökerler. kimisi sağlık için ağlar, kimisi para için, kimisi tanrı için.

  müslümanların durumu çok daha farklı. hz muhammed'in mirac'a yükseldiğinde kendisini allah katına ulaştıran taşın burada yer alması. 1 - 1,5 yıl kabeden önce kudüs kıble sayılmıştır.

  hristiyanlar inanışı ise şöyle; allahın oğlu* insanlığın affı için kurban edildiği yerdir. bu topraklar hz isa'nın kanıyla sulanmıştır. tarihin başladığı ve biteceği yer burasıdır.
  #3470775 :)
 20. 20.
  dünyanın tehlikeli olmasına rağmen en çekici kentlerinden biridir.
  #3470812 :)
 21. 21.
  Yahudilerin dualarinda, 'Gelecek sene Kudüs'te ve Kutsal Sehir Kudüs'ü insa et. Hizla ve bizim günümüzde' gibi dileklere sikça rastlanan, Her Yahudinin, dinî hayatinin her gününde defaatle Kudüs'le ve Kudüs'ün yikilmasiyla alakali birkaç ifade ile karsilastıgı şehirdir
  #3603556 :)
 22. 22.
  adını osmanoğulları zamanında alan, batılıların jerusalem dedikleri kutsal şehir.
  (bkz: kudüs-ü şerif)
  #4348922 :)
 23. 23.
  israil'in tam olarak başkenti olmayan kutsal şehirdir. kudüs yasalarına göre başkent olmasına rağmen bm tanımamaktadır. en son yine başkent yaptık dediler, bm yine tanımadı ilginç tabi.
  #4376684 :)
 24. 24.
  asla israil denen terörist devletin başkenti olmayacak olan kutsal şehir. gönüllerdeki şehirdir. gidip görülmesi, karış karış gezilmesi gerekendir.
  #4376693 :)
 25. 25.
  Kalk Kudüs'e gidelim sevgilim. Tanrı şehrine gidelim.

  Tanrı bizi gözetsin, korusun, kollasın Kudüs hatırına. Kalbimizin ağrısı, başımızın ağrısı, ruhumuzun ağrısı hafiflesin şehre yaklaştıkça.

  Tarhana çorbası içer gibi içimize çekelim, gökyüzünde yaratılıp yeryüzüne indirilen bu şehrin sokaklarını. Kudüsün bulutlarından tespih yapıp subhanallah çekelim.

  Peygamber sükunetine erelim şehrin sokaklarında. Tur’a çıkalım. Bağıralım boğazımızı yırtarcasına; Rabbimiz biz de aşk ehliyiz bize de yüzünü göster

  Tur Dağı paramparça olsun, kalbimiz paramparça olsun aşktan.

  Kalk Kudüs'E gidelim sevgilim.

  Meryem sırtını o ağacın gövdesine yaslayıp, bir intifada doğursun. Alnında biriken terleri silelim. Ellerinden sıkıca tutalım. Rabbimiz kuruyan ağacın dallarına meyveler versin.

  Yahya peygamberin yanında büyüsün çocuklar. Elleri taş tutacak yaşa gelsin. Kalpleri aşk tutacak yaşa.

  Sokaklarına atalım kendimizi. Adımızı söyleyelim kontrol noktalarında. Horlanalım, ezilelim, bekleyelim saatlerce. Vazgeçmeyelim inatla.

  Kalk Kudüs'e gidelim sevgilim.

  çöp bidonlarının arasında dolaşalım. Bak şu küçük çocuk var ya vuracaklar onu! Hani babasının arkasında duran. Başını babasının sırtına dayayan çocuk. işte o! Vuracaklar birazdan onu. çöp bidonlarının arasında dolaşalım. Endişe etme çocukların kalbine değen kurşunlar sekmezler hiçbir yere.

  Mescide gidelim. Yıkılacaksa üzerimize yıkılsın boşver. Sen elimi sıkı tut korkma.

  Mescide gidelim. Bir bayram namaza kılalım şehirle birlikte. Zekeriya’nın yanında saf tutalım. Ve Musanın ve isa;nın ve Yakupun. Bekle birazdan ömer de gelir buralara.

  Şu beyaz sakallı adamı görüyor musun? işte onun tekerlekli sandalyesini itelim birlikte. Nereye gitmek isterse oraya. Hayfadan aldığımız portakalları ikram edelim, o çok sever.

  Birlikte Zeytindağına çıkalım şehre bakalım doya doya.

  Kalk Kudüs'E gidelim sevgilim.

  Tanrı bizi gözetsin, korusun, kollasın Kudüs hatırına. Kalbimizin ağrısı, başımızın ağrısı, ruhumuzun ağrısı hafiflesin şehre yaklaştıkça.
  #4449305 :)