bugün

yarın sabah endoskopi ile birlikte gireceğim operasyon. insan ilk duyduğun andan itibaren hep bir tereddüt yaşıyor acaba yaptırmasam mı diye. karar verenlerde o ana kadar benim gibi tedirgin bir bekleyişe geçiyor. korkmuyorsun ama kıçınıza bir borunun gireceğini düşündükçe huzurunuz kaçıyor tabi. şimdilik hazırlıklar devam ediyor. o berbat ilaçtan henüz 2 şişe tane içtim ve sonucu inanılmaz resmen götümden işiyorum. 3 şişe daha içeceğimi düşündükçe bağırsaklarımı tuvalete bırakacağıma inanmaya başladım. Neyse şimdilik durum böyle iğrenç bir şekilde devam ediyor. Tuvaletten çıkabilirsem ara ara detayları anlatıyor olurum.
Kolonoskopi: Tarihte, işkence olsun diye anüse bir şeyler sokarak acı çektirmenin, günümüzde, tanı koymak için, tıbbi zorunluluk olarak yapılmasıdır.
ne yazık ki tanımlamama yarın yaptıracağım operasyon şeklinde başlamak zorunda olduğum üzücü teşhis ve tedavi işlemi. gönül isterdi ki bu entry mi sağlıklı, afedersiniz ama rahat rahat sıçabildiğim zamanlarda tesadüfen hakkında bilgi sahibi olduğumdan ötürü yazsaydım ama ne yazık ki yarın yaptıracak olmamın ve midemde görevini yapmaya başlamış müshil'in* etkisi altında yazıyorum.

müslüm babamızın da ölüm döşeğinde söylediği gibi değerli dostlar: ''sağlık, sağlık, sağlık!'' gerisi yalan dolan.
anestezi yapılmadan bana uygulanan işlemdir. doktorun 10 dakikada bitirmesi ve acıdan ölmemi zannetmemle sonlandı. sonlandı derken dışarıya çıkmamla bayılmam bir oldu. ayıldığımda bir yaşlı hemşire ve güzel bir hemşireyi karşımda görünce utanmam iki kat arttı. halbuki esas utanması gereken doktorun ta kendisiydi.
Bundan yaklaşık 1 sene önce özel hastanede anestezili yaptırdığım ve hiç bir şey hatırlamadığım tıbbi operasyon. Girdiler mirdiler ama bağıraklarımda çok sayıda nodül çıktı tedavim sürüyor. iyikide yaptırmışım diyorum.
bağırsakta herhangi bir hastalık varsa bunu teşhis etmenin tiptaki tek yolu.
Dün ben de yaptırdım. Artık yaptırmak zorunda kaldığım için etrafıma eziyet etmedim.
anestezi ile yaptırdığım için o kısmı zor olmadı da, önceki bağırsagi boşaltma sureci çok zor geçti. içtiğim şurup gibi 2 şişe çok şekerliydi. midem çok bulandı. Bir de sabah lavman aşaması var ki orayı atliyorum.
anestezi öncesi korkudan ağlamam dışında sorun olmadı. Öyle ki anestezi yapmadan önce sakinleştirici verdiler. En son doktorumun odaya girdiğini ve gülerek evet ben dersime çalıştım dediğini hatırlıyorum sonrasında gitmişim.
uyandım eşim giyindirdi beni ve doktora uğrayıp çıktık hastaneden.
ha bize bir de cd verdiler. uygulamayı kaydetmisler.
Abimle video ya isim bile koyduk. "rektumun laneti 1"
ikincisi on yıl sonra çekilecek. Çünkü gayet sağlıklı bağırsaklara sahipmisim çok şükür.
endoskobi ile karıştırdığım işlem.
bana uygun görülen sorun tespit şekli.

aşamasında değilim ama sonucundan çok korkuyorum.

edit: sağolsunlar bir iki yazarımız çok ilgilendi. teşekkürlerimi sunuyorum onlara.
en sonunda tarafımca atlatılmış ve büyük sorunlar olmadığını göstermiştir. en sorunlu işlemi lavman zaten. islem esnasında uyutuluyorsun da. oh mis.
Nihayet bugün 11 de butun korkulari bir kenara atip oldugum operasyon. Hiç te gözde buyutulcek birşey değilmiş onu anladim.
insanların, bazı insanların korkulu rüyası.

bu işin uzmanı olan bir doktor arkadaşım var. kendisi ile bunu konuştuk. anestezi etkisi altında alınan zevkin dışa vurumundan konuştuk.

daha sert diye inleyen nice insanlar görmüş arkadaş.
kendisi hakkında farklı tecrübeler dinlemiş ve okumuş olmakla birlikte, hazırlık safhasının kendisinden zor olduğunu düşündüğüm bağırsak izleme operasyonu.

bu operasyon hakkında kendi tecrübemi yakın zamanda edinmiş durumdayım. cümle içinde kullanırsam; "bana kolonoskopi yaptılar." *
operasyondan bir gün önce katı ve posalı yiyeceklerden uzak duracak şekilde diyete başlıyorsunuz. su, çay, tanesiz çorba vs. saat 16:00'da* 250ml'lik x m diet solusyonunun ilkini hüpletiyorsunuz. şurubu içtikten bir müddet sonra ki bende bu müddet 45 dakika kadar sonraydı tuvalete çıkmaya başlıyorsunuz. görüşmek üzere hakkınızı helal edin.

saat 22:00'de ikinci şurubu da hüpletip hemen akabinde 23:00'de lavmanlardan ilkini popoya* boca ediyorsunuz. ikindi saatlerinden başlayarak artık içinizde bir şey kalmayıncaya kadar, affınıza sığınarak söylüyorum, sıç babam sıç gece yarılarına kadar sıçıyorsunuz. abartılacak bir şey değil sadece hayattan ve insanlığınızdan soğuyorsunuz diyebilirim. ya rabbi bir insan daha ne kadar sıçabilir?

aç mısınız? öyleyseniz, son sıvılarınızı almak için bir saatiniz var. gece 00:00'dan itibaren artık bir şey yeyip içmek bütünüyle yasak. operasyonun bir iki saat öncesinde ikinci ve son lavmanınızı da yapıyorsunuz. bu sonuncuyla popodan beyaz su sıçılır mı bunun da cevabını keşfettikten sonra artık kolonoskopimizi rahatlıkla olabiliriz.

kolonoskopi

bir miktar anestezi ile birlikte yarı uyur vaziyette, yaklaşık 15 - 20 dakika kadar bir sürede olup bitiveriyor. esnasında acı hissediyor muyuz? bağırsaklara bir miktar hava verdiklerinden derin bir sancı hissettiğim oldu ancak bilemiyorum belki de anestezinin etkisiyle öyle katlanamayacak bir şey gibi gelmedi bana. akabinde acı? hiç, sıfır. sadece bir miktar gaz sancısı bu kadar. affınıza sığınarak onu da iki osurup atlatabiliyorsunuz.

dediğim gibi farklı tecrübeler ben de okumuş ve dinlemiştim ki bunlardan biri devlet hastanesinde anestezi yapılmaksızın kolonoskopi yapılmış bir hatun kişidendi. aman allahım!

başta yazdığımı tekrar edersem, hazırlığı kendisinden daha büyük eziyet gibi geldi bana. yani o diyet yerine iki gün boyunca dört metre boruyu mabadıma sokasdaddafs. şaka lan şaka o kadar değil!

hülasa, kolonoskopi iyidir, candır, hayat kurtarır. doktorlar öyle diyor.
gerçekten mucize bir muayene şekli. işin gereksiz mizah kısmını atlarsan çok çok hayatlar kurtarır, kanser illetinin eline düşmeden çeker aldırtır.

50 yaşından sonra 10 yılda bir yaptırmak lazımmış.
eşine dostuna anlatırken utancından yüzünün kızarmasına sebep olan tedavi şekli.

+ haydar nasıl oldu anlatsana ?
- hatırlamıyorum necmi.
+ olm ne kadar aldın içine anlat işte.
(bkz: el ense göte parmak) ın el ense göte hortum hali.

geçmiş olsundur.
Tanı ve tedavi amaçlı kolona yapılan müdahaledir...Tıpta ayıp olmaza denilen olaylardandır.Doğru bir tespit için yapılması lazımdır.
ne sen sor, ne ben söyleyim operasyonudur.
hocalar eşliğinde bol bol yaptığımız aktivite.
Narkozsuz denenmemelidir.
Istemeyerek yarın yaptırmak zorunda Olduğum uygulamadır.
fakirlere direk, zenginlere genel anesteziyle sokulan borunun tıp dilindeki adıdır.
yaklaşık 2 metre uzunluğundaki endoskopi aletinin makat yoluyla kalın barsağın ucundan ittirerek ince barsağın max 50 cm lik kısmına kadar bakılması ,gerekirse aynı esnada piyopsi alınmasını sağlayan işlem. işlem genellikle ağrılı ve acı verici olmasına rağmen, eğer (bkz: propofol) verilerek yapılmışsa hiçbirşey hissetmezsiniz. Uyudum uyandım olursunuz. Fakat işlemden önceki lavman konusu için üzgünüm...
Çizimle olayı sempatikleştirmeye çalışmışlar ama bildiğin göte boru sokumu işte.

görsel
(img:#1038686)
her şey internette hastalık araştırmak ile başladı. tabi ki kanser olduğumu öğrendim (internetten). çoğu semptom uyuyordu ve randevu alıp doktora gittim.
aile öyküsü de olduğu için kolonoskopi işi garantileşti.
kolonoskopi, vücüdumuzda bulunan latince kolon adı verilen kalın bağırsakların görüntülenmesi olayı. az çok çoğu insan bu işin nasıl gerçekleştiğini bilir. her ne kadar yarı ilkel yarı teknolojik bir yöntemde olsa şimdilik en verimli sonuçlar alınabilen bir işlem. en nihayetinde 2 cm yarı çaplı damarlı ile bakmıyorlar.
işleme geçmeden önce diyetle başlamak gerekiyor. çoğu insanın abarttığı gibi ''öğrönç bö şöyy yöö'' değil. işlemden 3 gün önce katı gıda alımını durdurmanızı söylerler ancak ben işlemden 2 gün önce hatta 2. günde kahvaltıyı yapıp başladım diyete. çorba ile birlikte puding (damla sakızlı muhallebi favorimdir) ve bolca su içseniz kafi. işlemden bir gün önce solüsyon içmeniz gerekiyor. insanların öğrönç diyerek korkuttuğu kısımda burada başlıyor. meyve suyu ile solüsyonu karıştırdığınız vakit gayet içilebilir bir hal alıyor. ancak önemli olan azar azar içmemek. 2. şurubu içerken kendimi madalyona ulaşmak isteyen ve sıvıyı zorla içen Dumbledore gibi hissettim.
edit: 3. hortkuluk Salazar Slytherin'e ait olan bir madalyondur ve madalyon iyi korunan bir mağarada gizlenmiştir ve içi gizemli bir sıvıyla dolu bir kabın dibindedir ve madalyona ulaşmak isteyen kişinin bu sıvıyı içmesi gerekmektedir. Dumbledore sıvıyı içer ve çok güçsüz ve yorgun düşer...
tavsiyem alışmak adına biraz içip sonra kafaya dikmek öbür türlü mide bulantısı yapabilir.

tabi yakınınızdaki insanlar hapur hupur yemeklere gömerken diyet yapanlar temsili:
görsel

geldik işin en cikcikli yerine lavman. burada önemli olan g*tünüzü emanet edebileceğiniz bir yakınınız. lavman suyunu sıkarken kasılmayın sadece hemen biter. birde biter bitmez pozisyonunuzu değiştirmeyin aynı pozisyonda kalın. bağırsaklarda hareketlenme olduğu vakit tuvalete yardırın. unutmadan cinsel bölge temizliğiniz ve vücut temizliğinizi eksiksiz yapın. (tırnak kesme, tıraş vb.)

işlem artık eskisi gibi uygulanmıyor. kateter takılıyor sakinleştiriciler eşliğinde zaten uyuyorsunuz kalktığınızda bir şey hissetmiyorsunuz. velhasıl pek bir zorluğu yoktur, korkmaya da gerek yoktur.
bende bir sorun çıkmadı gireceklere geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. aklına sorun takılan olursa çekinmeden sorsun elimden geldiğince cevaplarım.