entry'ler (21)

akşam sefası bitkisinin kalıtım şeması

külyutmaz hocanın hababam sınıfı biyoloji dersinde yaptığı yazılı yoklamanın 5.ve son sorusu..Sen böyle soru sorarsan,kopya çekmek farz olur.Hababamın neden sürekli sınıfta kaldığını anlamış olduk.bide 30 yıllık öğretmenlik hayatında bir tek kopya çektirmemiş ve çektirmezmişte...Hababam sınıfı kopya çekermiş ha,hadi çekinde görelim bakalım...Alışmışlar başka derslerde kopya çekmeye ama ben adama göz açtırmam falan diye egosunu tatmin ettiği sırada hababam kopyanın kitabını yazmaktadır...

barzo

kültürsüz ,okumamış ,cahil ,oturmasını kalkmasını, konuşmasını bilmeyen, hayat görgüsü olmayan kişilere denir.

hatırat yazmak

hayatta yaşadığı iyi kötü tatlı çirkin anıları, ve kendi hislerini ,açıklayamadığı bazı gerçekleri kağıda dökmek.Tehlikeli olabilir.Mümkünse iyi muhafaza edilmeli saklanmalıdır.

irritabl bagirsak sendromu

sürekli sıçma hastalığı... Veya sürekli sıçma hissi....Veya sürekli osurma....Eğer gerçektende bu hastalığa yakalandıysanız gerçekten zor bir durum.Ama iyi yanı, hiçbir zaman kötü bir hastalığa dönüşmeyeceğidir.Diğer barsak hastalıklarında olduğu gibi bununda nedeni tam olarak bilinmemektedir.Bazı uzmanlar psikosomatik bir rahatsızlık olduğunu , başka bir uzmanlara göre ise bağırsak içindeki faydalı bakterilerin yok olmasına bağlıyorlar.Bu durumda bağırsak karakter değiştiriyor ve barsağınızın peristalik hareketleri bozuluyor.Diğer isimleri spastik kolon ,spastik kolit,mukuslu kolit olarakta adlandırılmaktadır...Bir insanın böyle bir durumla karşılaşması için mutlaka hayatında üzücü bir olay,büyük bir stres korku ve sürekli endişe gibi şeylerle karşı karşıya kalması gerekir.Aksi taktirde bu hastalık ortaya çıkmaz.Temel belirtileri, yemeklerden sonra karında şişkinlik ve bunla beraber dışkılama isteğinin gelmesi, sürekli geçmeyen fakat çok rahatsız etmeyen bir karın ağrısı.Karında gaz ve bu gazı çıkartamama bu şikayetlerin sıçma veya uzun soluklu osurmayla hafiflemesi.Hafifler ama hiçbir zaman tamamen kaybolmaz.Bunlarla beraber mide problemleride eklenir ve bal börek olur.Sürekli karnınızın içinde bir taş varmış gibi dolaşırsınız.Onunla yaşamaya alışırsınız.Kimi zaman sizi ishal eder kimi zaman kabız yapar.Dışkınızda renk renk mukuslar görürsünüz.Bu durum zaman içinde sizin psikolojik durumunuzu oldukça bozar kimse sizi anlamaz iştahtan keser sizi sinirli tahamülsüz biri yapar ve bazı sinirsel ilaçlara bağımlı hale getirebilir.Herkezin hayatında gezmek tozmak varken sizin aklınızda sıçmak, karın ağrısı ve tuvalet düşüncesi vardır Sosyal hayatınızında içine sıçar.Arkadaşlarınız dışarda öküz gibi yerken siz onlara imrenir ,yediklerinizi sürekli nasıl sıçacağınızı düşünürsünüz. Yolculuğa çıkmak imkansız olabilir,çünkü sıçma ve karın ağrısı peşinizi bırakmayacaktır.Tatil hayal olabilir.Çoğu ibs hastası şöyle bir egeye tatile gitmeye hasret kalmıştır.işte böyle zor bir hastalıktır.Tedaviside yoktur.Doktorlar bazı ilaçlar vermektedir fakat hiçbiri bir işe yaramamaktadır.Bu çıkmaz durum karşısında bu kişiye başka hastalıklarda musallat olur.idrar yapma problemleri, taşikardiler....Teşhis için bazı vakalarda kolonoskopi gerekebilir.Ama bunun ömür boyu geçmeyecek bir rahatsızlık olduğunun bilinmesinde fayda var.Geçmiş olsun...

uyuyan yolcunun gözlüklerine boşalan metro muavini

(bkz: uyuyan yolcunun suratına boşalan metro muavini)

metro turizm

(bkz: uyuyan yolcunun suratına boşalan metro muavini)

yaşar nuri öztürk

Türkiye tarihinde önemli bir yer edinmiş kişi.Kendisi gerçek islamı tam olarak anlamış ve anlatmıştır.Ama bunu tahminen bir 50 sene sonra anlayacağız.

uyuyan yolcunun suratına boşalan metro muavini

Kurumsal bir şirkette olacak birşey değil,birde bu olayı sanki Türkiyede heryerde başınıza gelebilecek normal bir olay gibi göstermeye çalışmayın.Yok öyle bi dünya...Genelde kültürsüz insanların çalıştıkları yerlerde böyle şeyler yaşanır.Seçkin bir şirkette hiç zannetmiyorum böyle şeyler olacağını...

Birde şu var şirketler personel alırken boğaz tokluğuna çalışacak kadar ucuza çalışacak kalitesiz kişileri bulmakta çok uzmanlardır.Özellikle yan gelip yatan ,çalışanıyla 3 tl lik setcardın kavgasını yapan insan kaynakları departmanı bu hadisenin bir numaralı sorumlusudur.(az maaş vererek kar edecekler ya)...Halbuki birazcık daha fazla maaş verip düzgün birini bulmak(mümkünse yüksek öğrenim mezunu) çokta zor olmasa gerek.Ama onlar ucuza çalışmaz ,şirkette bunu kar sayar, çalışacak en kalitesiz en vasıfsız eleman her zaman en ucuza çalışmaya razı elemandır.Aslında bu davranışla şirketler muazzam zarar ediyorlar farkında bile değiller.Misal şu olayda şu şirketin aldığı leke onun için yeter yani...Adam alırken daha dikkat edeceksin ,mümkünse eğitimli birini alacaksın, böyle kültürsüzleri çalıştırırsanız normal bir durum.Yani bu olay Türkiyede her yerde başınıza gelebilecek normal bir olay değil, kültürsüz insanların çalıştırılmasından kaynaklanan bir olaydır....Tecavüz bile edebilirdi...

uşak

bakkallarında marketlerinde bolca tarihi geçmiş ürünler satılan güzide ilimiz... Eğer birgün buraya yolunuz düşerse gıda alırken aman tarihine bakmadan almayın derim...

vedat için

halit ziya uşaklıgilin ,öldürülen,ölen veya intihar eden oğlu vedat için yazdığı ve sadece bir kez basılarak,bir daha basılamayan ,youtubedeki Atatürkü karalamak için çekilen videolarda ismi bolca geçen esrarengiz kitap.Ne basım yılı belli ne tarihi,örnek kapakta bulamadım.Muhtemelen buda rıza nur gibi yalan...

atatürk ve vedat uşaklıgil ilişkisi

Öncelikle bu palavraya sakın ha inanmayın.Atatürkün lozandaki başarısızlığı yüzünden memlektten siktir ettiği bir manyağın kaleme aldığı kitapta yazmaktadır...Ayrıca doktor rıza nur bu kitapta kendinin bir manyak olduğunuda açıkca yazmıştır.Yani dedikodu ,uydurma palavradır.Ama merak edenlere üstü kapalı özetleyim.(Ama inanmayın)

halit ziya uşaklıgil Latife hanımın amcasıdır.Latife hanım uşakizade muammer beyin kızıdır.uşakizade muammer bey ,halit ziya uşaklıgilin kardeşidir.aslen uşaklı olup izmirde yaşayan bir ailedir.Vedat ise halit ziyanın oğlu,latife hanımın kuzenidir.

Bu dedikodu ise şöyledir; Doktor rıza nurun hayat ve hatıratım adlı kitabının bilmem kaçıncı sayfasında rıza nur , şu anda kanunen nakli suç teşkil eden bir vaka anlatır...Vedad ise, rıza nura göre bu vakada belirtilen bir çirkin fiilin failidir...Bu yüzden boşanmışlarmışmışmışm.....
Daha sonra vedat romanya büyükelçiliğine sürülmüş, 33 yaşından sonraki hayatı bilinmiyor.intihar etmiş diyen var kafasına sıkılmış diyen var belli değil...''' Atatürkü karalamak için şizofren olduğu tescilli birinin yazdığı iki satır cümlede geçen bu olaya inananın, akli dengesinin rıza nurdan farksız olduğunu düşünmüyorum. (bkz: vedat için)

işsizlik

kariyer.net i açıp ilanlar arasında boş boş gezmektedir.

gurur

aslında negatif bir anlama sahip olan kelime.Pozitif hali onur yani izzettir.gurur, kendini birşey zannetmektir kibir ise kendini büyük görmektir.gururlu insan aldanmış insandır,kendini birşey sanıyor aldanıyor.Doğru olanı onurdur yani izzettir.ota boka alınan insanların büyük bir bölümü gururludur. (bkz: vicdansızlık) (bkz: şahsiyet hastalığı)

çağrı merkezinde çalışmak

eğer bu işi yapıyorsanız günün birinde mutlaka tekrar işsiz kalacaksınız.Hemde kendi rızanızla..çağrı merkezi böyle biryerdir.Boşa geçen zamandır.çünkü en sonunda monotonluktan ve yoğunluktan sıkılır işi yapamaz hale gelirsiniz ve ya atılırsınız ki genelde %90 kendiniz istifayı basarak ayrılırsınız.bu işi yapıpıta kariyer basamaklarını çıkıp biryerlere gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır.5 senelik tecrübemde ben görmedim.

xanax

Ünlülerin ilacı.içinde uyuşturucu madde ihtiva eder ve suistimale açıktır.Bu sebeple türkiyede sadece yeşil reçeteyle verilir.Whitney houston,michael jackson ve marilyn monroe bu ilaçtan ölmüştür. (bkz: anksiyolitik)

tolvon

10 mg lığından sadece çeyrek aldım, aldıktan 1 saat sonra başlayan sersemlikle beraber bütün günümü uyku sersemi olarak geçirmeme sebep olan ilaç. öyle böyle bir sersemlik değil, aldığınıza pişman oluyorsunuz. eve gelince ilacı çöpe attım. eski dost xanaxa devam.

kabızlık

kulezetin başında ıkınmaktan gözleriniz kararabilir, öyle bir ıkınırsınız ki vücudunuz kulezetin içine girer , ama nafile küçük bir parçadan başka birşey çıkmaz. işte o an ishal olanlara özenir insan... (bkz: duphalac)

dideral

aslen kalp ilacıdır. bir miktar tansiyonda düşürmektedir. ilk geliştirilen beta bloker olmasından ötürü çok eski bir ilaçtır. etken maddesi (bkz: propranolol) dür. 70 li yıllarda dedem kullanıyordu bunu ve kutusu kareydi, şimdilerde dikdörtgene dönmüşler ve ne yazıkki artık bende kullanıyorum. piyasadaki türevleri (bkz: beloc) (bkz: concor) dur. yaygın yan etkisi saç dökülmesi ve insanın ağızının tadını yitirmesidir. beta blokerlerdeki temel mekanizma kalp hızını yavaşlatarak olası terörist kalp atışlarını engellemektir. (bkz: ventriküler taşikardi) (bkz: supraventriküler taşikardi)

propofol

küçük cerrahi girişimlerde kullanılan anestezik maddde. aynı zamanda michael jacksonun otopsisinde kanında (bkz: diazepam) (bkz: alprazolam) la birlikte bulunan maddedir. daha hafif olan bir diğer kardeşi (bkz: dormicum) dur. dünyada genellikle endoskopik işlemler sırasında kullanılmaktadır.

kolonoskopi

yaklaşık 2 metre uzunluğundaki endoskopi aletinin makat yoluyla kalın barsağın ucundan ittirerek ince barsağın max 50 cm lik kısmına kadar bakılması ,gerekirse aynı esnada piyopsi alınmasını sağlayan işlem. işlem genellikle ağrılı ve acı verici olmasına rağmen, eğer (bkz: propofol) verilerek yapılmışsa hiçbirşey hissetmezsiniz. Uyudum uyandım olursunuz. Fakat işlemden önceki lavman konusu için üzgünüm...