bugün

Birazdan giriyorum bir şey diyor musunuz.
pazartesi yaptıracağım eylem. allah affetsin netflix üyeliğim de var. galiba süreci tamamlıyorum.
"Kolonoskopi hortumu yaklaşık 60 cm
uzunluğunda ve 1 cm çapındadır. Kolonoskopi, ucunda ışıklı bir kamerası olan hortum aracılığı ile makattan girerek tüm bağırsakların incelenme yöntemidir. Bu bir tarama yöntemidir. Özellikle şikayeti olsun olmasın herkesin bu aletle taranması gerekmektedir. Kolonokopi yaklaşık 15-20 dakika süren ve uyutularak yapılan bir işlemdir."
Anneannemin yaşlılığa bağlı divertiküle bağlı kanama nedeniyle 2012de, annemin geçmeyen kabızlık ve bağırsak tıkanması nedeniyle 2017de olmak zorunda kaldığı bağırsak muayenesi işlemi.
Anneannem yaşlı olduğu için anestezi altında yaptırmak zorunda kalmıştı.
işinin ehli eli hafif bir doktor tarafından yapıldığı sürece işkence bir tarafı yoktur.
düşmanım yok ama olsa allah onun başına bile vermesin dediğim tıbbi muayenedir. arkadaş özel hastaneyi yazmış doğrudur. inşallah durum bu hale gelebilmiştir. ben şahit olduğumda durum çok korkunçtu.

ben bundan 13 sene önce endoskopi yaptırtacaktım. midemde ciddi bir sorun vardı ne olduğunu bulamadılar bir türlü. son çare endoskopi yapılsın dendi. neyse aldık devlet hastanesinden randevuyu gittik bekliyoruz koridorda. endoskopinin hemen bitişiğindeki oda da kolonoskopi odası. o zaman tabi ismen biliyorum ama içeride ne dönüyor onu bilmiyorum. benim sıra geldi içeri çağırdılar tam girerken kolonoskopideki 2-3 kişi ile göz göze geldim. daha içeri girmeden tükenmişlerdi resmen boş boş bakıyorlardı.. lan dedim niye böyleler falan. neyse ben içeri girdim canımı çıkardılar boğazımdan hortumu sokup çok zor bir 20-25 dakika geçirdim orada. mideden parça aldılar ama ambale oldum koluma açtıkları damar yolunun iğnesi debelenirken kırıldı hem sedye hem üstüm başım kan revan içinde kaldı. odadan çıkarttılar beni o arada 25 dakika falan önce göz göze geldiğimiz adamların 2 si odadan çıkıyordu. onların hallerini görünce kendi halime şükretmeye başladım ki cidden çok sarsmıştı o endoskopi beni ama o adamların halini görünce işte şükür etmiştim o odada olmadığıma..
--spoiler--
sormak istediğiniz birşey olursa sorabilirsiniz.
--spoiler--

içtiğimiz musiller götten isetiyor mu?

tisikkirlir lavman.
yaklaşık yarım saat önce oldum çok ayrıntılı bir şekilde anlatacam ki olmak isteyenler fikir edinsin özel hastahaneye gittim yarın sabah 8 bucukta gel dedi 2 lavman 2 müshil yazdi bu mushilleri verdikleri saatte 1 litre suyun icine koyup iciyorsunuz adamı götten isetiyor lavmanı da dedikleri saatte uyguluyorsunuz hastaneye gidiyorsunuz sizi iceri alıyorlar hemşire bir şort veriyor don dahil herseyi cikariyorsun o şortu giyiyorsun yalnız üst kısım soyulmuyor şortun özelliği su göt kısmında carsaf pecesi gibi bir kısım var normalde kapali doktor isleme baslayinca peceyi kaldırıp başlıyor yani hemşire orami gorecek buramı görecek diye tribe girmeyin sag kola damar yolu aciliyor sol kola tansiyon aleti ve sol bas parmaga nabiz ölçen birsey takiliyor doktor geliyor solunuza tataf donuyorsunuz anestezici bayiltiyorum diyor damara veyaz bir sıvı enjekte ediyor zaten daha yarıya gelmeden sarteller tamamen kapanıyor gozunuzu bir açıyorsunuz dinlenme yatagindasiniz pantolon don ve telefonu da yaniniza birakmislar ustunuzde hala bir örtü var yani yine bir yeriniz gorunmuyor sonra hemaire geliyor 10 dk dinlen sonra kalakabilirsin diyor kalkiyorsun üstünü giyiyorsun doktor geliyor sana sonucu soyluyor sonra basıp gidiyorsun ben en çok oramizi buramizi millete gösterecez tripleriyle girmiştim başımdaki hemsire bile birsey gormuyor yani ondan dolayı rahat olun islem sirasinda da derin uykudasiniz zaten tek sıkıntı içtiğiniz musiller götten isetiyor sormak istediğiniz birşey olursa sorabilirsiniz.
Pastada götün detaylı fotoğrafı var.

Hayat çok garip gerçekten.
görsel
Dahili bir konu.
iki kere geçirdiğim operasyondur. Birincisinde 2 gün önceden sadece tavuk suyu ve et suyu içmeye başlayıp verilen Xm diet isimli ilacı hiçbir eczanede bulamadığım için Laxeno Diet isimli muadilini aldım. Birde 2 kutu lavman. Zaten tavuk suyundan başka hiçbir şey girmeyen midenizle Laxeno denilen bu ilacı içmek tam bir eziyet. 2 şişe verdiler 500 ml, bir tanesini kolonoskopiden önceki gün saat 13:00’te içmenizi diğerini ise 18:00’de içmenizi söylüyorlar. (Söylemesi kolay) Birinci şişeyi zar zor mide bulantısıyla mecburen içtim, meyve suyuna karıştırabileceğinizi söylüyorlar. Karıştırmış biri olarak tavsiyem kesinlikle karıştırmayın ilaç çoğalıyor. Ve mümkünse kokusunu almayın çünkü içimi çok zorlaştırıyor. Akşam 18:00’de içmem gerekeni yarısını içtim ve maalesef midem kaldırmadı geri çıkardım ağlayarak. Lavmanların ise birini akşam birini sabah 7:00 gibi yapmanızı istiyorlar ki tam temizlik sağlansın. Onları belirtildiği şekilde yaptım. Fakat maalesef kolonoskopi başarısız geçti. Bağırsak temizliğinin yeterli olmadığını söylediler. Kolonoskopi esnasında ve sonrasında hiçbir ağrı sızı yaşamadım çünkü uyutarak yapıldı. Hemen çıkışta diğer kolonoskopi için randevu aldım (en az 1 ay sonraya verdikleri için) Şimdi gelelim ikinciye; iki gün önce geçirdiğim operasyon için doktor en az 3-4 gün önceden diyete başlamamı söyledi. (Yalnız ben çok uzun süreli kronik kabızlık nedeniyle kolonoskopi oldum) Çünkü 1-2 gün önce başladığım diyet maalesef bağırsaklarımın temizlenmesi için yeterli olmamıştı. 4 gün öncesinden sadece tavuk suyu-et suyu, elma suyu ve su ile günlerimi geçirmeye başladım. ilk iki gün çok zorlamadı fakat son iki gün bayılmanın eşiğine geldim, mide bulantısı ve baş dönmesi derken yataktan kalkamaz oldum. Tavuğu bu kadar seven biri olarak tavuktan iğrendim diyebilirim. Bu arada tavuk suyunda hiçbir şekilde tavuk parçası olmaması gerekiyor un, pirinç vb. şeylerde. Sadece haşladığınız su. Dilerseniz limon ve tuz ile tatlandırabiliyorsunuz. Bu sefer daha etkili olacağını söyledikleri GolyTely isimli ilacı verdiler. Arkadaşlar bu ilaç için etkili kelimesi çok çok az, bu bildiğimiz lavabo açıcı. 4 litrelik bir bidonun içindeki toz karışıma 4 litre su ekliyorsunuz ve güzelce çalkalayıp karıştırıyorsunuz. Buzdolabına koyunca içimi kesinlikle çok daha kolay. Kolonoskopiden önceki akşam saat 20:00’de ben bu karışımı içmeye başladım. Tadı gerçekten anlatıldığı gibi değil ve asla kokusu yok, tadı deniz suyuna benziyor. 7 bardaktan sonra biraz midem bulanmaya başladı, mideniz bulanırsa ve içiminde zorlanırsanız dilim limonu veya portakalı yememek kaydıyla suyunu emebilirsiniz yazıyordu bir yerde bende öyle yaptım. (Yiyemiyorsunuz çünkü posalı) 10 bardak içtim akşam. Bardağım 200ml idi yani 2 litresini akşam içmiş oldum. 1 saat içinde etki eder yazıyordu fakat bana yarım saat içinde etki etmeye başladı. Ve bağırsaklarımı resmen boşalttı 1-2 saat içerisinde. Bir kısmını sabaha bıraktım çünkü benim kolonoskopim öğleden sonra 14:00’te idi. Sabah 7:00’de uyandım ve yine ilacı içmeye başladım fakat 5 bardaktan sonrasını içemedim, kustum başım dönmeye ve gözlerim kararmaya başladı. 4 gündür aç şekilde vücudumun o kadar su kaybetmesine maalesef daha fazla dayanamadım. Bayılmayayım diye uzanıp kolonya vs koklarken o bitkinlikle uyuyakaldım ve daha fazla içemedim. Yaklaşık 1 saat içinde yine lavaboya gitme ihtiyacı duydum ama bağırsaklarım zaten boşalmıştı sadece su şeklinde ihtiyacımı giderdim. Yani toplamda 3 litre ilaç bana yeterli oldu, tabi ben 4 gün önceden bir şeyler yemeyi bıraktım dediğim gibi. (Tavuk-et suyu hariç) Hastaneye geldiğimde yine baş dönmesinden bayılacak gibiydim neyse ki kısa sürede operasyona aldılar ve bu sefer başarılı geçti. Annemin söylediğine göre ortalama 10-15 dakika sürmüş. Ben hiçbir şey hatırlamıyorum tabii ki anestezinin etkisi ile. Çıktığımda yine ağrı sızı olmadı sadece çok gaz oldu. Onuda çıkarıp rahatlarsanız bir sorun yaşamazsınız. Birde sanırım benim ilaca olan alerjimden kaynaklı olarak, ilk operasyonda vermedikleri bir ağrı kesici tarzı bir şey verdiler anestezi öncesi o beni biraz zorladı. Solunum yollarıma ve kalbime biraz baskı yaptı ama, ertesi gün oda geçti. Çıktığımda 2 saat yine bir şey yiyip içmememi söylediler bende söylediklerine uydum. Zaten bomboş midenizle bir şeyler yemeye başlayınca ister istemez bir mide bulantısı hissi de oluşuyor. Bugün kolonoskopiden sonraki ikinci günüm ama halen çok yemek yiyemiyorum, zorlanıyorum. Ama günlük hayata engel değil. Yani kısacası kolonoskopi korkulacak bir şey değil arkadaşlar, sadece diyeti ve içilmesi gereken ilaçlar zorluyor, ama mecbur. Biraz uzun ama faydalı bir entry olduğuna inanıyorum, Allah kimseye yaşatmasın tabii ki böyle şeyleri. Yaşayanlara da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum...
Bugün bana uygulanan işlem.

Mide bağirsak sorunları çekip 30 kg vermemin üstüne gün aldım nihayet 1 sene sonunda günüm geldi ve bunu da aradan çıkarttık.

Kalın bağırsağım temiz çıksa da ince bağırsağın durumu bir hayli kötüymüş.

Lenfoma kanseri yüksek ihtimalle. Yaprağ yediğimin resmidir. Gerçi o yaprağı ben aylar önce yemiştim ya neyse.

Zaten ölmek istiyordum bu da hoş oldu. Neden öleceğimi bilicem en azından 20 güne kadar gelecek sonuçta.

Başka bir ihtimal olmasın yaarrabbim. Oleyim hadi be hacı. Yap bi güzellik.
Göte hortum atılmasıdır.
bir gecede 3 kez uyanık vaziyette yaşamış bir insan olarak söyleyebilirim ki bana göre endoskopi kadar sıkıntılı olmayan ama yine de zor bir teşhis yöntemidir. öncesinde barsakların mümkün olduğunca temiz olması gerekir ki elde edilen görüntüler sağlıklı sonuç versin. acilde uyutulmadan, normal polikliniklerde çoğu zaman uyutularak yapılıyor.

edit: sağlıkla dalga geçilmez. geçmiş olsun. allah bu durumları kimseye yaşatmasın.
Gödünden kamera sokulması olayı.
Karnımda, bağırakalarımda yaşadığım bir sıkıntı var ve kan testleri, ultrason hepsi normal çıkıyor.

Doktor 3 tane ilaç yazdı bunlar da düzeltmezse kolonoskopi düşünülür falan dedi -korkuyorum sözlük-
Yaklaşık 1 sene kadar endoskopi-kolonoskopi bölümünde çalıştım.kolonoskopi yaptıracak arkadaşlara tavsiyeler verebilirim biraz.
Sabahtan lavmanınızı kesin yapın, bağırsaklarınız garanti temiz olsun çünkü dışkı olursa yapılamıyor işlem.
Anestezi sırasında kafanızdaki garip fantezileri söylememeye çalışın.
işlemin esası bağırsaklara hava vermeye dayanıyor.bağırsaklar büzüşük yapıda organlar olduğu için, içini görebilmek için hava veriliyor.işlemden sonra karın ağrısı yapan da bu hava verilmesi.bittikten sonra rahatça gaz çıkarabilirsiniz çünkü bağırsaklarınız zaten bomboş, çıkaracağınız tek şey hava.
Fazla strese girmeyin,bundan 1 sene sonra unutup güleceğiniz bir şey.

Geçmiş olsun efeem.
Arkadaşlar yukarda yazdığım entariyi okuduysanız ne kadar salak olduğumu anlarsınız. korkmanıza hiç gerek olmayan bir operasyondur. Size kolonoskopi veren doktora kesinlikle anestezili olmak istediğinizi söyleyin yeter. Ben bugün 3 ay içinde ikinci kez oldum. Doktor damardan ilacı bir bastı, damarlarımda karıncalanma hissettim sonra bir uyandım annem bana bakıyor gülerek. Korkmanıza hiç gerek yok.

Bence kolonoskopinin en kötü yanı, bir gün önce içilen özel solüsyonlardır. Bana golytely diye bir bidon verdiler. Bidon 4 litre. Hepsini içecekmişim. Valla tadı yok. Bildiğiniz deniz suyu. Her 10 dakikada bir, 1 bardak içmek lazımmış. Ben toplam 18 bardak içtim. Bidon bitmemişti fakat ben bittim. Sürekli içmek kötü his ama imkansız değil. Zaten 45 dakika sonra poponuzdan işemeye başlıyorsunuz. *

ilacı kullanacak olanlara tavsiyem, yanlarında komposto suyu bulundursunlar. Bardağı yavaş içmeyin. Dikin kafaya sonra komposto suyu ile gargara yapın. Bazen mide böğürüyor ama siz kendinize moral basmaya devam edin.

Dediğim gibi, anestezili kolonoskopiden korkacak bir şey yok. Bana şimdi deseler gene olurum. Anestezi almazsanız, benim yukardaki entarimdekileri yaşamanız olası. *

Geçmiş olsun.
bilemedim. kanser olmak mı iyi, kolonoskopi olmak mı..
insanların 30 ve 60 yaşlarına girdikleri zaman yapmaları gereken operasyonmuş. ben basur illeti nedeniyle oldum ve böylece aradan çıkardım. operasyondan önce anestezi vermek isteyen asistana "gerek yok yeaa" dedim. hiç abartmıyorum. hayatımda verdiğim en kötü, en salakça, en malca karardı. bir hafta kabus gördüm. böyle bir acı yaşamadım. insanlar acı eşiğimin yüksek olduğunu söylerlerdi de bu kadar olacağını da düşünemedim. bebekken bacağım kırılmış ağlamamışım, anam öyle söyler. velhasıl, siz siz olun kesinlikle bayıltın kendinizi. şu an olsam, o antesteziyi içerim, onla yüzümü bile yıkarım.

bana doktor operasyondan bir gün önce lavman vermişti. popoya sokup sıktığınız bir şey. sonra koşa koşa tuvalete gidiyorsunuz. çünkü hemeroid söz konusu olduğu için kalın bağırsağın orta ile son kısmı arasına bakacaktı. ben rektoskopi yapacak sanmıştım ama her şey oraya yatana kadarmış. o makinelerin bip bip sesleri arasında sizi yalnız bırakıyorlar ya. böyle poponuz açık. biri kapıdan içeri giriyor görmüyorsunuz. berbat bir şey. sanırım operasyonun en kötü yanı, çıkınca yaşadıklarınız. ben anestezi almadığım için her şeyi anbean yaşadım. helyum balonu gibiydim. basmışlar havayı tüm sistem şişmiş. hayatım boyunca karın boşluğumun böyle taş gibi olduğunu hatırlamıyorum. yürüyemiyordum. gittim hastanenin duvar dibine oturdum. ağlayacağım ama ona da dermanım yok. tecavüze uğramış gibiydim. * heh, şimdi komik geliyor tabi bana ama o anlar iğrençti. şimdi düşünüyorum da, cidden travma yaşamış olabilirim. velhasıl, sonra babamı gördüm. almış hastane arabası "gel otur" dedi. dedim, "ben oturmam ona". psikolojik olarak iyice dibe vururdum. ayağa kalktım, gittim insanların tek sıra halinde oturduğu koltuklardan birine oturdum. mideme kadar gaz doluyum. çıkarmak istiyorum ama olmuyor. bayılacak gibiyim. artık vücut nasıl bir reaksiyona girdiyse, ben kusma refleksi göstermeye başladım. iki gündür bir şey yemiyorum. midem bomboş. öğürüyorum, hiçbir şey yok. meğer, vücudumuz işler en dibe vurduğunda ne yapacağını bizden çok daha iyi biliyormuş. kusma refleksi gösterdiğiniz anda makat da açılıyor. öyle kasılıyorsunuz çünkü. ben iki üç kere öğürmeden sonra, hayatımın en gürültülü gaz çıkarmasını yaşadım. insanlar korkuyla konuşmalarını kestiler. * ben sandım tüm rektumu döktüm aşağı. altıma bakmaya korkuyordum. böyle bilim kurgu filmlerindeki gibi bir parça göreceğim diye. ondan sonra insanlarla göz göze gelince, herkes "yazık ya adam hasta" der gibi bakıp kafalarını çevirdiler. ben rahatlamıştım. gülmeye başladım. çünkü az önce yaşadıklarım malca bir şekilde çok komiğime gitmeye başlamıştı.

şimdi operasyona girecek arkadaşlar, benim yazdıklarıma bakıp korkmasınlar. benim yaşadıklarım tamamen benim mallığım yüzündendi. sizin daha akıllı olacağınızdan şüphem yok.

sağlık söz konusu olunca, gurur murur yapmaya da gerek yok arkadaşlar. sağlık bu. boru değil. o gidince hiçbir şeyin bir önemi kalmıyor.

herkese acil şifalar diliyorum.
arkadaşlar operasyon hiçbir şekilde korkulacak bir şey değildir. Ancak operasyona hazırlık ve net görüntü için bağırsakların temiz olması önemli olduğundan bazı ilaçlar alıyorsunuz ve tatları maalesef güzel değil.
ancak söz konusu sağlık ve gerçekten burada bazı yazan dengesizlerin anlattığı korkunç veya dalga geçilecek olaylar olmuyor.
allah kimseyi mecbur bırakmasın acil şifalar versin.
Hacettepe Acil serviste, gece dört civarında yarım saat içinde iki kez yaptılar. Bundan on dakika önce de 3 kez endoskopi yapıldı. Yani toplam bir saat içinde dört metre hortum soktular. Hepsi bilinç açıkken yapıldı. Allah kimseye yaşatmasın.

Dipnot: o gece barsak kanseri ihtimali düşünüyorlardı doktorlar. Tanı konulamadı. Üzerinden 6-7 yıl geçti. Çok şükür hala sağlamım.
(bkz: göte giren semsiye açilmaz)
ışıklı fenerle içine girecekler dostum şimdiden geçmiş olsun
(bkz: evlerden ırak kontroller)
Bugün hastaneye gittiğimde yaptırma şansımın olduğu işlem. Korkuyorum sözlük ankarada devlet hastanesinde yaptıran varsa yeşillendirirse sevinirim.