bugün

kalın bağırsağa boru sokulması olayıdır.
http://www.tip2000.com/te...tum/indexkolonoskopi.html

resim 1 ve 2'ye dikkat. * *
yaptırmaya çalışan yaşlı bir amcanın çığlıklarını duyduktan sonra, aynı operasyonu yaptırmış olan kız arkadaşımın nasıl tepki vereceğimi bilemediğim olay.
kibarcasi "gote teleskop sokmak suretiyle kanser teshisi yapmaya calismak" seklinde soylenebilir. boru mu kardesim bu demeyin, nitekim borudur ve girecegi yer bellidir.
kolon ve rektum kanserlerinde kullanılan önemli bir teşhis ve tedavi aracıdır...
başka bir yolu mutlaka olmalı diye düşündüren bir tespit yöntemidir. yok arkadaş olmaz öyle saçmalık!
bugün itibariyle annemin üzerinde yapılan ve de kolona kamera sokulmasıyla, kolonların a'sından z'sine kadar incelenmesi anlamını veren tıbbi terim. her ne kadar, annem için iyi şeyler söylemese de, bilmediğimiz hastalıklarımız varsa * özellikle kolon için, her sağlıklı birey de belirli bir yaştan sonra yaptırmalıdır.

bu arada anestezi olmadan yaptıranlara da, insan demeye dilim varmıyor. o kadar yere boru gibi kamerayı sokuyorlar, doktor yanındaki hemşireye 'ilerle kızım' diyor, yarım saat içinde elindeki aletle şüpheli gördüğü yerlerin fotoğrafını çekiyor filan, acayip acılı bir durum olmalı. allah vermesin.
neden acı verdigini anlayamadıgım kalın barsak goruntuleme yontemi. barsaklar duyu siniri olmayan yapılardır. tum karın organları sadece basınç algılar. basınç nedeniyle olan gerilmeler agrı yapar ama incecik boru neden bu kadar cok aci veriyor anlamadım. sanırım köşelerden donerken gerilme ve agrı oluyor. verilen hava ile gerilme olduğunu da unutmuşum.

gecen bir bakayım dedim. bizim gruptaki kızlar tesadufen kolonoskopi'ye girmişler. bizde gelmişken bakalım dedik. üç kız yapan hocanın etrafını sarmıs, hoca fısıl fısıl konusuyor bir sey duyamıyoruz. bir sure sonra kolon temizligi tam olmamış hasta acı duymaya basladı. cunku iceriyi yıkamak icin su veriliyor ve alet tekrar geri cekiyor. bu bir basınç olusturuyor birde hortumun kendisi hareket ettikce agrı artıyor. normalde kısa suren bir işlem iken baya bir uzun surdu. bu arada barsakları şişen hasta hem acıdan inliyor hem gaz cıkarıyordu. kızlara bir baktim yuzleri kaskatı olmus, yumruklarını sıkmıslar dehset icinde izliyorlar ve adam gaz cıkardıkca bir adım geri kaciyorlar. onlara inat iyice yaklastım. yanımdaki arkadasım yan odadaki endoskopiyi izleyecegim diyerek kactı. hoca bir seyler istemis ancak duyan yok. arkasına donup bakınca duvara yapısmıs kızları gorup gulmeye basladı. aleti bana verdi, biyopsi almak icin bir alet varmış uzun ince bir tel ve ucunda cımbız benzeri bir sey, aletin icine soktuk. barsakta şirin bir polip vardı.kameradan bakarak biyopsi aldik. kızlardan biyopsi tupu istiyoruz hic biri yaklasmıyorlar. normalde her seyde en one atılan kızlardan ses seda cıkmıyor. o ara yan odadan bir feryat figan geliyor. kadının biri bogazlanıyor sanki. bir gorevli kadın geldi hasta kadın fenalasmis, bizim yanımızda hortumu sokan elemandan hava tupu felan istiyor.eleman kızları cagiriyor ben mesgulum. yanasan yok hoca kızdı artık. biri eldiven giyip tutmak zorunda kaldı. kız bayılacak diye dusundum bir ara. sonra hoca aleti elimden aldı. ben obur hastaya bakayım napıyorlar diye kactım ordan... tavsiyem oyle bir sey yaptıracak olursanız barsak temizliginizin cok iyi olmasına dikkat edin. yoksa işlem uzar ve acılı olur. hatta bazen yeniden yapılmak zorunda kalır.

edit: hoca ile bir konuşma yapınca öğrendim ki aslında anestezi altında yapılması gereken yoksa çok acı veren bir uygulamaymış. ama sevgili ülkemde beklemek istemeyen doktor ve teknisyenler seri halde kolonoskopi yapabilmek için anestezi uygulamıyorlarmış. buna gadddarlık denir.
ailenizde ve yakin akrabalarinizda bagirsaklarindan problemi olan(iltihap,kanser vs) varsa yaptirilmasi siddetle tavsiye olunan bir nevi erken teshis yontemi. ben de bu risk grubunda oldugum icin yaptirayim anasini satayim, saglik icin karizmayi cizdirecez artik yapacak bisey yok edasiyla giristim olaya. hazirlik, yapilis ve sonuc seklinde 3 asamadan olusan bu eylemde hazirlik kisminda en cok bu durumdan haberi olan arkadaslarinizin kontrolun yapilis yontemiyle ilgili geyiklerine alismaniz kismi sizi mesgul edecek diyebilirim. her duyan ayni tepkiyi veriyor ve bir sure sonra siz de ayni geyiklere katilir hale geliyorusunuz.sonunda kotu bisey cikmazsa kolonoskopi; arkadaslarinizla birlikte uzerinde espri yapilmasini saglayan bir hadise olarak hatirlayacaginiz bir durum olabiliyor velhasil. ha bir de hazirlik asamasinda mide bulandirici o siviyi icmek zorunda olmam ve arka tarafi kaput gibi acilan sortu giydigim ani da unutamam tabi.. anestezi yapilirsa, hic bir sey hissetmiyorsunuz, agri sizi hic birsey yok. imkaniniz varsa uyutulmadan yaptirmayin. sonuc iyi cikarsa kolonoskopi hortumuna islem sonunda bir sure bakin ve insanoglunun azmedince neler yapabilecegini bir dusunun * gecmis olsun..
kolonoskopi genelde hastaneye yatırılmadan yapılır. hastalar acil durumlar dışında, bağırsak temizliği yapılmış olarak kabul edilirler. şikayetleri, yapılan tüm tetkikleri, daha önceki hastalıkları, kullandığı ilaçlar, geçirdiği ameliyatlar dikkatli bir şekilde sorgulanır. hastaya kolonoskopi işlemi hekim tarafından ayrıntılı olarak anlatılır. hastalara gerekli ilaçları damardan verebilmek için damar yolu açılır. hastanın yaşamsal bulguları (kalp atım sayısı, kan oksijen düzeyi) monitörize edilir.

bu hazırlıklar yapıldıktan sonra hastaya pozisyon verilerek sedasyon sağlayan ilaçlar yapılır. damar yolundan verilen bu ilaç (midazolam ve/ veya pethidine hcl) kolonoskopi işlemi sırasında hastanın daha az ağrı hissetmesi ve/veya ağrısız uygulama için kullanılır. bağırsak gevşemesi için de ilaç (buscopan) kullanılabilir. verilen ilaçların etkisi ile hasta uyku haline geçer. çok zorunlu olmadıkça tam bir anestezi (uyutma) uygulanmaz.

kolonoskopu hastaya uygulamadan önce makat bölgesi ışık altında kaba etler yanlara çekilerek görülür. sağ el işaret parmağına alınan jel(kayganlaştırıcı) ile parmak makadın içine sokularak makat parmak ile muayene edilir (rektal tuşe). daha sonra kolonoskopi aleti dikkatli bir şekilde makatın içine doğru itilerek kolonoskopi işlemine başlanır. sırasıyla rektum, rektosigmoid bölge, sigmoid kolon, inen kolon, transvers kolon ve çıkan kolon geçilerek çekuma ulaşılır. Daha sonra çekumdan ince bağırsağın son kısmına girilir. burası terminal ileum olarak adlandırılır. ince bağırsağın bu son 20 cm'lik kısmının incelenmesi crohn hastalığı gibi özellikle burayı tutma eğiliminde olan iltihabi bağırsak hastalılarının tanısında çok önemlidir. kolonoskopide asıl inceleme, kolonoskopu geri çekerken yapılır. bu çekme işlemi en az on dakika sürmelidir.

kolonoskopi sırasında, daha önce hastadan ve/ veya yakınlarından izin almak şartıyla, tedavi edici işlemler yapılabilir. örneğin bağırsak kanserine dönüşme potansiyeli olan polipler, polipektomi yöntemi ile kolayca alınabilir.

kolonoskopi bittikten sonra hasta uyandırılır. bu uyanma işlemini hızlandırmak ve sedasyon sağlayan ilaçların etkisini bitirmek için yine başka bir ilaçtan (flumazenil) faydalanılabilir.

kolonoskopi. com
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.