1. 1.
  çaykur bu ürünü çaydan sonra,ikinci ürün olarak desteklemektedir.

  rize de üretilir.

  her yerde yetişmediği için pahalı olan bu meyveyi sınıfımda tadamayan çok öğrenci vardır
  4 ... kısmetsiz
 2. 2.
  Eskiden tek tek satılırdı pazarda ama artık marketlerde kiloyla olmasa da paketlerde 7 8 tane alınabiliyor.Dışı tüylü içi dışı yeşil meyve*.
  4 ... ratata
 3. 3.
  rize'de kilosunu 1-1,5 milyondan almayanı dövdükleri, (bkz: almayanı dövüyorlar) içinde 12 ayrı çeşit meyvenin tadını barındırdığı iddia edilen, halbuki hiç birinin tadını değil kendine has bir tadı barındıran vitamin deposu.
  4 ... mahoni
 4. 4.
  kabuğuyla yenilince inanılmaz bir zevk veren,kıllı tropikalimsi meyve
  1 ... asiti kaçmış kola
 5. 5.
  tüylü kabuguyla yenildiginde bütün tüyleri damaginiza dilinize yapisan, ama normal insanlarin yaptigi gibi kabugunu soyup da yiyince tadi güzel gelen, yesil-siyah meyve. c vitamini deposu. bonus olarak (bkz: vitamini kabugunda)
  4 ... aftermath
 6. 6.
  (#46255)
  ... redwinemania
 7. 7.
  Kivigillerden, kanatları küt olduğu için uçamayan, bacakları güçlü, Yeni Zelanda'da yaşayan bir kuş, apteriks
  2 ... atan alir spor
 8. 8.
  (bkz: kiwi kuşu)*
  ... cell-im
 9. 9.
  Kivi adlı, ülkemizde yeni yeni tanınan ve C vitamini yönünden çok zengin olan, meyvesini ekim-kasım aylarında bol bol veren Kivi asması, Aktinidyagiller'dendir. Anayurdu Çin olmasına karşın bu bitkiyi ve meyvesini, ülkesinin haberci kuşu Kiwi adıyla dünyaya tanıtan Yeni Zelanda'dır.

  Kivi asması, iki evcikli bir bitkidir. Yaz başında sarımsı beyaz ya da pembemsi renklerde açan ve ayrı ayrı biçimlerdeki dişi ve erkek çiçekleri, ayrı ayrı asmaların üzerinde yer alır. Sonbaharda olgunlaşan kivi meyveleri 40-100 gr. ağırlıkta, oval biçimli, 4-7,5 cm. uzunlukta ve 3-4,5 cm. kalınlıkta, yeşilimsi kahverengi, üzeri kolayca silinip çıkabilen kahverengi tüylerle kaplıdır. Meyvenin eti zümrüt yeşili ya da kahverengi, sulu, yumuşak dokulu, hoş kokulu ve tatlıdır.

  Normal bir meyve, 100-1.200 adet minik çekirdek taşır. Bu meyveler hasat edildikten sonra, oda sıcaklığında (20 santigrat derecede) 7-15 gün bekletilir. Böylece olgunlaşan meyve, taze olarak dilimlenip öylece ya da üzerine krema konularak yenilir. Salatalara konulduğunda çeşni ve renk katar. Meyve suyu yapılır ve pastacılıkta sıkça kullanılır.

  BESiN DEĞERLERi

  100 gr. taze kivi meyvesinin besin değerleri şöyle sıralanabilir: 66 kalori; 17.5 gr. karbonhidrat; 0,79 gr. protein; 0,07 gr. yağ; 0 kolesterol; 0,45 gr. lif; 64 mgr. fosfor; 0,51 mgr. demir; 16 mgr. kalsiyum; 226 mgr. potasyum: 30 mgr. magnezyum: 175 IU A vitamini: 100-400 mgr. C vitamini: 0,02 mgr. B1 vitamini; 0,05 mgr. B2 vitamini; 0,50 mgr. B3 vitamini.

  SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

  Yukarıda sayılan değerlerden görüleceği gibi kivi, çeşitli maddeler yönünden zengin bir besindir. Üstelik;

  + C vitamini yönünden çok zengin olduğu için 1/3 adet kivi yenilmesi bedenin günlük C vitamini gereksinimini karşılar.

  + Kivinin, zengin C vitamini ve türlü enzimler içermesi nedeniyle insan bedenini gençleştirdiği bilim adamlarınca ileri sürülmektedir. ~http://www.saglıklıyasam.com~
  3 ... ardahan
 10. 10.
  aktinidya ağacının meyvesi. (bkz: aktinidya)
  1 ... celibon