1. 1.
  tabi her faydalı şey gibi sıkıcıdır ama zevklıdır insan bunalır ama anlamaz ve anlatılmıycak kadar iyi bişeydir ama ben okumam
  18 -37 ... fastangry_x
 2. 2.
  yurdumda yapılmaması bir eksiklik adledilmeyen, aksine övünç kaynağı olarak sunulan, cahil bireylerin hiçbir şey bilmeden atıp tutması sonucuna yol açan eylem, hobi gerekirse iş.
  (bkz: iyi yazarım ama okumam yok)
  8 ... steve
 3. 3.
  okunan kitaba göre etkileri farklılık gösterebilecek eylemdir.
  9 ... fth
 4. 4.
  okunulan eser güzelse dünyanın en mükemmel olaylarından biridir.Küçüklüğümden beri her gece yatmadan önce mutlaka okuduğum için sanırım bilinçaltımda yer etti ve artık okumadan uyuyamıyorum.Evlenince ne yapıcaz bakalım hadi hayırlısı..
  13 ... elendil
 5. 5.
  baskasinin sahasinda baskasiyla top oynamak gibidir. kafasi attiginda, top benim vermiyorum iste diyebilir yazar. sahasinin sinirlarina cizgiler cekmeyen yazarlar vardir sonra. koskoca cimenlik alanda bir oraya bir buraya kosturur durur insani. bazisi tek pas oynar, cok sikicidir bunlar. ornekler artar, kitaplar kadar, okuyanlar kadar, okumalar kadar..

  ama onemli olan, kitap okurken baskasinin sahasinda baskasinin topuyla oynadigimizdir. ha, schopenhauer'a sorarsan, okuyucunun kale arkasinda oyunu izleyip, ne zaman girecegim diye bosuna bekleyen muzmin yedek oldugunu soyler. ama kendi icinde tutarsiz bi dusunce bu, tabi tum felsefesini nazara aldigimizda.
  9 -1 ... child
 6. 6.
  genel kulturumuzu ve konusma dilimizi genisletmek icin cok onemli bir kaynak.ama bazi insanlar bu olaylari abartmakta ve kitap okumanin bir ayricalik oldugunu dusunerek sirf hava olsun die bu islemi yapmalari.
  10 -1 ... capoeira
 7. 7.
  coğu kişiye sıkıcı geldiği için okunmayan ama yürümemizden, konuşmamıza kadar insan kişiliğini ,düşüncelerini etkileyen eylem.
  9 ... meksikalı
 8. 8.
  insanın hayal gücünü aşırı dercede geliştiren,başka diyarlara götüren,sıkınıtılarını bir nebze olsun unutturan,bazen ağlatan bazen mutlu eden eylem... (bkz: neva)
  7 ... alem
 9. 9.
  okumamakla arasında pekte fark olmayan olay.(diger yollardan da ufkunuzu genişletebilirisiniz. illa ki kitap okumak şart degil.)...
  2 -8 ... pink_floyd
 10. 10.
  yüzyıllar boyunca yaşamış bir çok çılgın, yürekli, ufku geniş, zeki, iç dünyası hafsalalara sığmayan, muhteşem insanın deneyimlerini paylaşmak.

  ancak kör ve cesur cehalet reddedebilir. zevkli olmadığını düşünenler, ya yeterince okuyup ilgi alanlarını belirlememiştir, ya da kendinden başkasının fikir üretebilmesine tahammülü yoktur. ancak kendilerine çok parlak görünen fikirlerin asırlık birer ismi olduğunu, çoktan irdelenip, çatı arasına kaldırıldığını görmekten korkuyor da olabilirler.

  sözlükteki karşılığı aramaya inanmaktır.
  8 ... caty blake