bugün

az önce karnımın üzerine yatmıştı. şimdi baktım uyumuş. rahatsız olmasın diye sözlükte takılıyorum, uyansın çıkacağım.
Açık ara en sevdiğim hayvan.

Birkaç ay önce doğan bir yavru kedi var bakkalın önünde, fotoğrafını da anın görüntüsüne atmıştım annesiyle otururken. Cins filan değil ama o kadar tatlı ki ya kucağıma alıyorum biraz oynayıp hemen uyuyor, kaldırıp burnumu burnuna getiriyorum patilerini yüzüme koyup öyle duruyor.
görsel
Dünyanın en akıllı kedisi olabilir, bazen reenkarnasyonla bir önceki yaşamında insan olduğunu düşünüyorum. Yerim yerim.
görsel

yeğen çocuğu.

not:şimdi şöyle; evimde 4 tane kedi var. en ufak hareketi bile güzel olan bir hayvanı sürekli fotoğraflamam gayet normal bence. amacım prim kasmak değil. istediğiniz kadar eksileyin, moderatörler izin verdiği sürece kedi fotoğrafı atmaya devam edicem.
https://www.youtube.com/watch?v=pJ6FIZKQ-io
Sabahları arabanın üstünde görüyorum köfteleri ,böyle bir bakışma yok.

“Ne baktın birader” bakışları beni bitiriyor bu hayvanların...
Bir tane sahiplenmek için barınağa gittiğimde gördüm onu. Vicdansızlar yürüyen merdivene atmışlar da patileri parçalanmış küçücüğümün. 4 aylık daha. Geçirdiği operasyonlar sonrası sorunsuz yürüyebiliyor ama ön ayaklarının 2'şer parmağı eksik. Aldık getirdik eve, keyfi yerinde. Boş zamanlarında suratımızı yalıyor, yiyor içiyor oynuyor. Ama bir sorunumuz var dostlar.

Kendisi kumu dışında asla bir yere kakasını yapmamasına, kendini yalamasına ve temizliğine önem vermesine rağmen, kakasını yaptıktan sonra poposunu temizlemiyor. Ne yapacağımı bilmiyorum dostlar. Tecrübeli sözlük yazarlarından tavsiyelere açığım.

Günler sonrası editi: geçici bir durummuş. Düzeldi çok şükür.
3 yaşındaki yeğenime benzettiğim şirin hayvanlardır. hem yeğenimi hem bu canavarları seviyorum.
Kediler içgüdüsel olarak kendilerini temizlemeye meyilli canlılar. Poposunu temizlemiyorsa demek ki kendisini kirli hissetmiyor.

Bu konuda yapılacak pek bir şey yok doğrusu. Siz temizlerseniz de bu sefer ona alışıyor, komple yalanmayı bırakıyor.
görsel
dünyanın tartışmasız en sevimli hayvanıdır. konuyu tartışmaya açmak isteyenler bence daha yararlı etkinliklere zaman ayırmalıdırlar.
dünyanın tartışmasız en sevimli hayvanıdır. konuyu tartışmaya açmak isteyenler bence daha yararlı etkinliklere zaman ayırmalıdırlar.
görsel

göbekleri pembe olabilir.

not: bu şekilde uyumaları huzurlu olduklarına rivayettir.
görsel istanbulda gördüğüm kediler umarım bu duruma gelmezler çünkü hep hazır mamayla beslenirken fare avlanmayı unuttular. kedileri beslerken fazla aşırı doyurmayın ki fare avına da çıkabilsinler ve o av sırasında spor yaparak şişmanlaşmasınlar.
Koordinasyon yetenekleri yüksektir. Çünkü kas ve eklemlerinden beyne giden son derece etkin bir uyarı gönderme sistemi vardır. ince bir dal üzerinde yürürken, tıpkı elinde sırıkla yürüyen bir ip cambazı gibi kuyruğunu karşı denge organı olarak kullanır.
bakımı oldukça güze hayvandır. hareketleri çok tatlıdır, uzaylı olabilirler.
görsel
Eskiden mart ayı olayı vardı. O dönemde kedilerin kızgınlık dönemi olurdu ve vövleye vövleye tıslaya tıslaya çiftleşirlerdi. Şimdilerde ise mevsim ve ay dinlemeden hunharca sikişiyorlar. Yeni nesil çok bozdu.
En tatlı ama en asi evcil hayvandır. Tüyleri dökülmese kesin bi kedim olurdu.
Rogue nation filminin giriş sahnesinde tom cruise a özenmiş de olabilir .

görsel
Uzaylı olduklarını düşünüyorum ama hala deli gibi tatlı geliyolar.
Kara sinek uçarken onun havada olacağı yeri önceden hesaplayan ve oraya doğru zıplarken bir an havada asılı kalan bir hayvan olduğunu gözlemledim .

Bedavadan national geographic izlediğim için teşekkür ettiğim küçük panterdir o.

görsel
odam terasa baktığı için eve rahatça girip çıkabilen bir kedim var. dün gece 4 de miyavlayarak kaldırdı beni, aaa dedim dışarıda kalmış salak, hemen açtım kapıyı. fakat ağzında kendisiyle beraber gelen kocaman bir fareyi görünce engel olmaya çalıştım ama olmadı... bir sonraki senaryo: bıraktığı fareyi yakalayamaması, kaybettiğini anlayınca da hiç bir şey olmamış gibi direkt uyuması falan.. kızdım. çünkü bunlar kızmam gereken şeylerdi. çünkü son zamanlarda sürekli yapıyor bunu?

biraz önce googledan kedilerin neden sahiplerine av getirdiklerini falan araştırdım. okuduğum şeyler canımı yaktı... en son ne zaman bu kadar üzüldüğümü hatırlamıyorum.

meğersem ben hiç avlanmıyormuşum. fare ve kuş yemeyi bilmiyormuşum. o da bunu görüp üzülüyomuş, o yüzden bana farelerin nasıl yendiğini göstermesi lazımmış. çünkü kısırlaştırılmış dişi kediler kendi yavruları olmadığı için, sahiplerine sergilermiş bu davranışı. getirdiği fare'nin canlı olması da onul nasıl yakalayacağını izleyip öğrenmem içinmiş(öğretemedi). eğer beni av ile ödüllendirdiğinde kızarsam, hayrete kapılırmış, anlayamazmış niye böyle yaptığımı. bunları düşünen de 2 yaşında, son derece salak, şişko bir kedi ^^

Edit: görsel
Evde beslenmez.
görsel
Bağa mı dedin der gibi bakıyo resmen. Başlığı gördü bence ona bakıyo.