bugün

http://m.uludagsozluk.com/e/29404675/

sorgulamis ama inanmak vicdan isiymis, alakaya maydonoz mk, size kalsa zaten hersey vicdan isi, bunu hep diyorum ben abicim boyle uyutan guzellemeler hep dindoslardan cikiyor, bilim diye bisey var sorgulamak yetmez, sorgulanmasi gereken bir yer varsa o da dindoslarin kendi vicdanlaridir.
her türlü eleştiriye açık yazardır. saygı çerçevesinde kendisine yapılan her türlü eleştiriyi dikkatle okur, eksiği varsa kendisini düzeltmeye çalışır. kendisini eleştiren insanlarla güzel şekilde diyalog kurmaya çalışır.

konunun özüne dönersek ben mühendisim. okumayı öğrendiğimden beri meraklı insanım. ikinci sınıftayken insan organizmasını ve uzaydaki gezegenlerin sayısını merak ederdim. çok bildiğimi ima etmiyorum fakat meraklı yapım vardır. bu yüzden milyonlarca fosil arasında türler arası geçiş kalıntısı olmaması ve faydalı bir mutasyona rastlanılmaması sebebiyle evrim teorisine inanmıyorum. bir diğer mevzu big bang patlaması bana göre bir yaratıcı olduğunun kanıtıdır.
bilim her zaman benim en büyük rehberim olmuştur.

eleştiri mevzusuna dönelim. beni eleştiriye saygım sonsuzdur fakat yazdığım yazıyı okumaktan aciz yaratıklar burada nick altıma küfürlü ve hakaret içeren entry girerek kirletmesin. sizin bana edeceğiniz hakaretler beni üzmez, sadece sizi sözlükte rezil eder. evet din vicdan işidir. bana hakaret edende kişi de vicdan olsaydı önce ağzını toplamayı becerirdi. dindar veya dinsiz olmadan önce insan olmayı becerseniz emin olun bana değil kendinize faydanız dokunur.
sözlükte vakit geçirmeyi ve uzun yazı yazmayı seven yazar. fakat sözlükte yazdıklarım beni gerçek hayattan koparabiliyor. yapmam gerekenleri aksattırıyor ve fazla vaktimi alıyor. bu yüzden bir süreliğine kafa izni alıp uzak kalacağım sözlükten. selametle kalın...

ulaşmak isteyenler için: https://www.twitter.com/karakecili_kayi
sözlükteki en bilgili ve efendi yazarlardan biridir.

önlerinde böyle bir örnek varken yaşça ufak milliyetçi arkadaşların "dönek dombili" reisin peşinden koşmaları üzücüdür.
Bu sözlüğe fazla olan yazarlardan.
Her yazdığı ufak bir makale gibi.
Kutlukbilge ile birlikte ekşiye gidip burada sürünmemelerini tavsiye ediyorum. *
görsel

gerçekten bilgili ve hoşgörülü bir kardeş yazarımızdır.
severim ve sayarım kendisini bakmayın öyle foşik durduğuna bilakis son derece demokrat bir kişiliktir.

Ayrıca ekşi sözlüğe harbiden fazla geldi *

Kayı boyları yazarı.
ülkücüdür. mhplidir ama doğruları gören bir mhplidir. bazı yazılarını sevdim. takipleyeceğim arada.
(bkz: ccc reyiz ccc)
kutlukbilgekagan ve kayi şu adamlar olmasa sözlüğün tadı çıkmaz yemin ediyorum.

Ayrıca son yazıları ile hardcore film çekmişler sempatizanlara. Ellerinize sağlık. *
Hoşgelmiş yazar inşaAllah faşisttir.
Sözlükte bulunan reislerden.
Kürtçü kekolara gelişine vurmalarıyla ünlüler. Kalemine sağlık. *
Valla hesaplamalarıma göre epey zamandır burdadır ama adettendir tabi; hoşgeldin.
tanışalım mı ? .s.s*
Neyse boş boş yazıp eksi yemeyim şimdi; mhp'nin başına geçse mhpli olurdum. O derece.
kendisinden bişeyler öğrenebilirim.

çok bilgili ve çok kültürlüdür. en hoşuma giden yazarlardan biri oldu konuşma tarzıyla. giriyorum bakıyorum ne yazmış diye, birşeyler kaparsak ondanda ne âlâ.
(#29448905) adam geleceği görmüş beyler. *
severim. bir yazar kardeşim. vatansever yazarlardandır.
Sözlüğün en süper ötesi müthiş kaliteli yazarlarından biridir.
Bazı türkçü ergenlere benzemez. Bilgilidir.
inşallah ateisttir. Koştursun dursun.
öncelikle hakaret içermeden yapılan tüm yorumlara teşekkür ederim.

bunun dışında önüme gelene troll demem. iki kişiye derim; ya aynı içerikli çok fazla başlık açıp propaganda yapmaya çalışanlara yada bazı konularda aşırı derece de bilgisizlik yapanlara. gene de provokasyon yapmayan kişilere karşı kullanmamaya özen gösteririm bundan sonra.

üslubumu bozmamak elimden geldiğince önceliğimdir. olayları objektif yayınlamaya çalışırım, bir yorumum düşüncem varsa en sona yazmaya çalışırım kendi düşüncem olduğunu belirterek.

yapılan yorumları olumlu şekilde karşılıyorum yaşanan olaylar hakkında objektiflik konusunda daha fazla gayret gösteririm. fakat bir birey olarak benim de bir görüşüm var bu yüzden her kelimemin bir hakem gibi tarafsız olmasını beklemeyin.

saygılarla...
part time strateji uzmanı herhalde. güzel yazıyor.
sözlüğün savaş muhabiridir.

(bkz: fırat kalkanı operasyonu/#33879342)

nasıl mutlu oluyorsun di mi tsk vurdukça? ah ulan seni. *

nasıl bir sistem senin gibi bir adamı yazılımcı olmaya zorlar ki?

her gece cnn'de analiz yapan emmilerden neyin eksikti yani?
Hakkatten de okunasi yazarlardan. Trolluk falan da yapmaz, geyik pesinde kosmaz. Bi conta behcet mahlasli yazar, bi de bu.
Kosturun bakiim lan.
(#34439636) sözde eleştiri yapan yazar. ama eleştiri yaparken olay örgüsünü kronolojik olarak ele alıp bu yorumu yapsa mantık hatalarıı fark edecek.

- abdülhamit han devrinde türk kelimesi sözcükten falan çıkarmamıştır. hatta sarayında türk diye bahçıvanı aşağılayan arnavut görevliye "lafına dikkat et bende türküm" demiştir.
+ araştırmanı tavsiye ederim. üniversitelerde bilimsel olarak kabul edilmiş bir durumdur, sözcüklerde türk kelimesinin yasaklanması. ve Abdülhamit bende türk'üm demiştir ama islamcılık akımının elden gittiğini osmanlı'yı türkçülüğün kurtaracağını fark edince demiştir.

- osmanlı devlet dili tartışmasız türkçedir. cezayir, yemen gibi uzak beyleri bile türkçe konuşmayı bilmek zorundadır soyu ne olursa olsun. konya'da türkçe konuşmayı bile yasaklayan selçuklular ile kendi pers imparatoru olarak göre safeviler türk oldukları halde hiç umursamadığı devirde çok büyük olaydır bu.
+ bu konu hakkında da belgeleri görelim. osmanlı'da nerde devlet dili türkçedir? hangi belgede hangi kaynakta hangi tarihçinin eserinde geçer bu. selçuklu safevi değil burada mesele ki selçuklu'nun resmi dili farsça bilim dili arapça halk dili türkçedir. kpss sorusu olarak çıkar bu ilgisi olanlara duyurulur.

- osmanlı düşünülenin aksine araplardan asla haz etmemiştir. kamıştan maşa araptan paşa olmaz diye meşhur osmanlı ata sözü vardır. osmanlı'da milyonlarca arap yaşamasına rağmen hemen hemen hiçbirinin devlet içinde yüksek mevkiye neden gelmediği açık değil midir ? nasıl yüceltilmiş bir millet ülkenin tüm kurumlarından men edilmiş olur ?
+ kavmi necip denilen millet yüksek mertebeye mi gelmemiş? suriye'de arap subay eşek türk diye türk askerini döverken elinden mustafa kemal kurtarmıştır. anılarına bakabilirsiniz.

diğerlerine zaten cevap bile vermiyorum çünkü hepsi lise kitaplarında var olan klasik uydurmalardan başka bir şey değil. azıcık araştırma ruhu ve içerisinde türklük olan insan gider okur öğrenir.

üniversiteler bu konu hakkında dersler bile veriyor. osmanlı'da türk'ün ne kadar kötü durumda olduğu alenen belgeler ile anlatılıyor.

hiç bi eser bilmiyorsanız açın ziya gökalp'in türkçülüğün esaslarını okuyun....
her daim eleştirilere açık bir yazar. hakaret içermediği sürece eleştirilere dikkat edecek ona göre değerlendirmesini yapacak yazardır.

bir yazar şöyle buyurmuş: (bkz: kayi/#34454550)

- abdülhamit hamit han'ın "türk" kelimesini kullanması asla yaşanmamıştır. o dönemde çok fazla kelime yasaklanmıştır. yasaklanan kelime ise "pan türkizm" idir bir iddiaya göre. o yerini karşılamaz mı diye soran olabilir. fakat "pan islamizm", "pan germenizm", "pan elenizm", "pan arabizm" gibi kelimelerde yasaklı olarak yer alır. yani abdülhamit türk düşmanıysa, müslüman, alman, yunan ve arap düşmanlığı da yapmıştır. bilimsel verilere göre "türk" kelimesinin yasaklanması diye bir durum yaşanmamıştır.

ayrıca not düşelim abdülhamit han göktürk anıtlarını okuyan bilim adamlarına çok destek olmuştur. herhalde bunun sebebi türk olmasıdır yoksa iskandinavlar hakkında araştırmalara destek olacak değil ya.

- osmanlı'nın resmi dili türkçe'dir. sarayda türkçe kullanılmıştır. eski türkçe yada hatalı olarak osmanlıca dediğimiz türkçe kullanılmıştır. diğer diller ise bölgesel dil olarak kalmıştır. resmi dil açık şekilde türkçedir:

https://tr.wikipedia.org/...mparatorluğu%27nda_diller

bunun dışında her ne kadar türk devleti saysakta safeviler ve selçuklular gibi devletlerin resmi dili farsçadır. saraylarda o diller kullanılmıştır. bunun dışında kendilerini fars olarak görmüşlerdir. şah ismail özbek hanlığına eski pers imparatorluğunun topraklarında yaşadıkları için kendisine tabi olmasını istemiştir. osmanlı dini sebeplerden ötürü arapça isimler kullansa da bunlar ahmed-ahmet murad-murat muhammed-mehmet şekilde türkçeleştirmiştir. fakat safeviler ile selçuklular gayet net şekilde tahmasp, keyhüsrev, keykavus, elhas, perihan gibi farsça isimleri esirgememiştir. selçuklulularda arada alparslan, kılıçaslan, sencer gibi türkçe isimlerde görülmeye devam etse de safevilerde bu hiç olmamıştır. osmanlılarda ise orhan, oğuz, korkut, ataman* gibi türkçe isimler görülmüştür. halk dili ile resmi dil aynı şey değildir.

- kavmi necip denilen araplardan kaç yönetici olmuş osmanlı da ? kaç paşa çıkmış araplardan ? bizzat kendi araştırmalarım sonucu gönül rahatlığı ile diyebilirim ki arap* sadrazam olmamıştır osmanlı tarihinde:

(bkz: osmanlı sadrazamları/#25752773)

araplara nerede öncelik tanınmış ? dürziler ile maruniler birbirini yerden pop-corn alıp izlemiştir onları osmanlı. mısır'ı memlükler, ırak ve suriye'ye türkmen valiler ile yönetmiştir. yerel yöneticiler dışında hiçbir arap üst kademeye yükselmemişken nasıl bir kavmi necip oluyor bu araplar ? tabi zaman zaman sırtını sıvazlamıştır "aslanım kavmi necib'im heh şöyle itaat et devletine" dercesine fakat yüzyıllar boyunca türk otoritesi altında yaşatmıştır. sırf osmanlılar değil, selçuklular, büveyhiler, eyyübiler, ilhanlılar, memlükler gibi devletler bile araplara otorite vermemiştir.

evet azıcık okuyan insan sağdan soldan duyma bilgiler yerine . rahmetli ziya gökalp'e nereden geldik bir anlasam. çok değerli bir eserdir ama dönemin şartlarına göre yazıldığı gerçeği de vardır. kültürel türkçülüğün babası ziya gökalp bu eserini 1923 yılında yazmıştır tam da saltanatın kalktığı yılda. ondan öncekiler ise farklı yazılarda bulunmuştur, aynı şekilde sonrakilerde.
hakikaten sağlam bir yazardır, güzel de bir adamdır.

evlendi, çoluk çocuğa karıştı ve haklı olarak unuttu buraları.

biz hala bıraktığı yerde, bıraktığı şekilde duruyoruz.
izmirli olduğunu öğrenmem bayağı şaşırmama vesile oldu.
izmirli olduğunu öğrenmem benim için de şaşırtıcı oldu. Senelerce aldatılmışız...