1. 1.
  yıldırım bayezit tahta geçerken yapılan, fatih sultan mehmet tarafından da kanunlaştırılan uygulamadır. bir padişah öldüğü zaman hayatta bulunan oğulları ve kardeşlerinden kimin tahta geçeceği konusu kesin bir kurala bağlanmamıştı. bu yüzden sonucuna katlanmak şartıyla hanedanın her erkek üyesi taht için ayaklanabilirdi. ancak başarılı olamayan hanedan üyesi çok defa kendi yayının kirişiyle boğularak idam edilirdi. devleti hayli yıpratan bu duruma çözüm olarak ortaya çıkmış bir müessesedir..
  1 -1 ... intensivecare
 2. 2.
  o dönem için gerekli bir uygulamadır. daha sonra çünkü cem sultan olayında olduğu gibi büyük problemler yaşanabilir, bu da devletin ömrünü kısaltabilirdi. bu uygulama ile halkın, ulemanın ve askerin desteği alınıyordu. bu uygulamanın yapılmadığı donemlerde ise hem halk hem askeriye hemde ulema ikiye bölündü.
  3 -7 ... silte
 3. 3.
  1. ahmet'in çocuk yaşta padişah olması nedeni ile mecburen uygulamaya ara verilmiştir. Çünkü çocuk olan padişahın çocuğu olup olmayacağı belli değildir. olsada erkek olacağı garanti değildir. o da olsa yaşayacağı garanti değildir. Bu nedenle kardeşi öldürülmemiştir. kendisi genç yaşta ölünce yerine kardeşi gelmiş. oda diğer şehzadeleri soyun bitmesi ihtimali ile öldürmemiştir. ki birinci mustafanın oğlu olmamıştır. ondan sonra tahta çıkan 4.murat ta 11 yaşında olması nedeniyle gene uygulanamamıştır.

  anlaşılacağı üzere 1.ahmet'ten itibaren mecburiyetten uygulanamayan kardeş katli böylelikle Mecburiyetten son bulmuştur.
  1 ... tinnitus
 4. 4.
  fatih sultan mehmet'in fermanıyla kanunlaşan, insanlık dışı uygulama.

  osmanlı padişahı 3.mehmet içlerinde 2 aylık bebeklerin olduğu 19 tane şehzadeyi bir gecede boğdurmuştur. sultanahmet camisinin hemen yanında türbede küçücük 19 tane sanduka mevcuttur.

  aklı başında olup devlete karşı koyan elbette öldürülebilir, ama 2 aylık bebekler değil. bunun adı vahşettir.

  fatih sultan mehmet bile 2 yaşında olan kardeşini hiç acımadan boğdurabilmiş. ne uğruna dünyada payitaht olmak için.
  olsan ne yazar, şimdi var mısın yoksun. osmanlı var mı ? yok. demek ki yapılan olay başlı başına cinayettir.
  8 -7 ... imper
 5. 5.
  fetvayı vereni ve bunu uygulayanı ahirette vebal altına sokmuş olan cinayettir. islam hukukuna göre kılıf bulunması ve mecburen gerekliydi demek sadece dünya hırsıdır. başka da birşey değildir. bu katle fetva verilemez.
  6 -2 ... imper
 6. 6.
  tarihçilerin genellikle savunduğu bir durumdur. lisedeyken tarih hocama "eve gidin bakın, kardeşinizi miras için gözüne baka baka öldürebilir misiniz?" diye bir soru yöneltmiştim. "evet" cevabıyla da kanım donmuştu... böyle birşey demek ki...
  9 -3 ... ogretmen est
 7. 7.
  savunan herkes potansiyel bir adolf hitlerdir.
  5 -2 ... brian o conner
 8. 8.
  (bkz: ya devlet başa ya kuzgun leşe)*
  ... hiyelkar
 9. 9.
  Fatih sultan mehmed tarafinda vacip olarak Kanunname i Ali Osman da verilmis cevazdir.

  Tck da biz zamana kadar, devtetin birlik ve beraberliginin harekette bulunanlar, idam cezası ile mahkûm edilmektedir, seklinde benzer hukum olarak bulunmustur. Bu gereklidir ve de fikihi derinligi de olan bir mevzudur, konu ile ilgili detayli makale icin (bkz: http://www.sorularlaislam...hp?s=show_qna&id=3920)
  -2 ... ressamolmakisteyenmuhendis
 10. 10.
  1. ahmet tarafından getirilen ekber ve erşed ile son bulmuş yasadır.
  ... loveatthefirstsight