1. 1.
  fatih sultan mehmet'in zamanında kanun-i âli osmaniyye'de yer alan kanundur. kardeşlerin kendi padişahlıklarını imparatorluğun başka yerlerinde kurmaması için çıkartmıştır. öldürme işlemi kan akıtılmaması için boğularak gerçekleştirilirdi.
  1 ... bozuk turntable sahibi dj
  #2743680 :)
 2. 2.
  şeyhülislamın onayıyla ferman padişahımındır.
  3 -2 ... sex files
  #2743689 :)
 3. 3.
  osmanli'da devletin bekasinin ne kadar onemli oldugunu gosteren kanundur. devlete zarar verecekse kardesi bile oldurtebilirsin.

  aynen devletin kendine tehdit olarak algiladigi insanlari, cocuklarin eline silah vererek temizlettigi gib. ayni psikoloji aynen devam.
  2 -1 ... curufinwe
  #2743701 :)
 4. 4.
  (bkz: ferman padişahınsa dağlar bizimdir)
  6 -1 ... venividivici
  #2743703 :)
 5. 5.
  ekber ve erşed kuralı, kafes uygulamasını da beraberinde getirmiş, şehzadelerin bir kısmının ruh sağlığını derinden etkilemiştir. (bkz: deli ibrahim)
  1 ... sermestan
  #2743736 :)
 6. 6.
  nizam-ı alem içün konulmuş doğru bir kanundur. diğer kardeşler ölmese taht kavgalarında daha çok insanın ölme ihtimali vardır.
  2 -3 ... okeyin aranan dorduncusu
  #3805081 :)
 7. 7.
  devletini kardeşinden bile önde tutmuştur.. işte bu yüzden cennetle müjdelenmeyi haketmiştir.. tabii daha sonraları bu kötüye kullanıldıysa suç cennet mekanın değildir..
  3 -6 ... yoshimakuse
  #3805106 :)
 8. 8.
  batı ile doğu kavramlarını iyice keskinleştiren ve birbirinden uzaklaştıran durumlardan bir tanesi. bu tür hanedan, saltanat ayak oyunları batıda da oluyor azizim, ama adamlar gizli saklı, ilaçla falan hallediyorlar. sen tutup da cinayetine tanrıyı ortak ediyorsan sende ciddi bir sorun vardır, tanrıda veya saltanatında, imparatorluğunda değil.

  denilebilir ki; fatih şöyle iyi padişah, böyle iyi padişah falan filan.. geçelim bunları azizim, fatih senin abin olsa yine böyle düşünecek miydin?

  edit: ne o hacım, yine eksiledin, diye başlamak istemiyorum, sadece bu saçmasapan, insanlık dışı durumu beğenen ve takdir edenlere bir dakika için empati kurmaya davet ediyorum. evet, düşün hacım, fatihin kardeşisin, erkeksin, gençsin, güzelsin, vermişler sana bir sancak, yediğin önünde yemediğin arkanda, hatunun da var 15-20 tane, hergün mala vurmaktan avuçların patlamış, nihat gol kralı olmuş, avrupaya falan da girmişiz vesselam, sonra karşına pat diye devasa beş on adam çıkıp seni öldüreceğiz, ferman böyle diyor. hala empati kuramadıysan o devasa adamlara anlatırsın artık fatih şöyle iyi, böyle iyi padişah diye.
  1 -3 ... inisiyatif7
  #3805130 :)
 9. 9.
  (bkz: vurmaya gittim dönücem)
  1 ... emekli travesti
  #3805141 :)
 10. 10.
  kanuni sultan süleyman zamanında, devletin ulaşmış olduğu sınırları göz önüne alındığında, zamanına göre çok doğru alındığı aşikar olan karar.

  bir de, haremden hangi hatundan çıktığı belli olmayan, en az sizin kadar taşşaklı eğitim almış, sürüsüne bereket kardeş (!) lerinizi düşünün, o sancak senin, bu sancek benim, sancak beyliği yapsınlar; zamanı gelnice de, aç kurtlar gibi 'padişahlık benim hakkım' diye birbirine saldırsın, birbirini öldürme arzusuyla yanıp tutuşsun; ya da hepsinin hakkı yenmese de, büyük çoğunluğunun bu düşünceden yana olduğu bilinsin...

  işte bu nedenden mütevellit, çok zeki olduğu yaptıklarından belli olan fatih sultan mehmet in vakt i zamanında doğru vermiş olduğu karardır da aynı zamanda.
  -4 ... faidelibilgi
  #3805155 :)