bugün

19 ekim 2007 uludag sozluk un hacklenmesi oayının gerçekleştiği cuma gününün sözlükte aldığı isim.
her sene 19 ekim günü silenen entryler adına bütün başlıklar yarıya indirilecektir.
bugün özellikle istanbul ve trakya için geçerli olan tanımdır.
kara cuma amerikada sükran günü itibariyle yapılan alışveriş gününe verilen isimdir.
(bkz: kırmızı cuma)
robinsonun kader arkadaşıdır.
şükran gününden sonraki cuma günüdür. şirketler o gün mağazalarını erken açar ve büyük indirimler yaparlar. tabi bu etkinlikten online alış veriş siteleri de nasibi almış. bu sene kara cumada yapılan online satış miktari 1 milyar doları geçmiş.
http://altinisikmurat.blo...-gunu-ve-e-ticaret_4.html
1929 yılında yaşanan büyük Wall Street çöküşü olarak bilinen Kara Cuma, ABD ekonomisinin en büyük ekonomik krizi olarak bilinen ve 12 yıl süren Büyük Buhran'ın başlangıcı olarak kabul ediliyor.Piyasalarda 3 Eylül 1929’da da bugünküne benzer yüksek seviyelere çıkmıştı. Sonrasında devam eden 23 gün içindeyse Dow Jones Sanayi Endeksi’nin dip seviyesine indiği görüldü. 23 günün sonunda, piyasalar dört gün üst üste yükseldikten sonra Kara Cuma olarak bilinen günde yüzde 48 değer kaybetti. bunu neden mi açıklama gereği duydum; şu saat itibariyle ABD piyasalarının hali hiç de iyi görünmüyor. yeni hafta da sürecek bir tehlikenin kapıda olduğu ileri sürülüyor. Wall Street'de yüzde 40 lık bir değer kaybının söz konusu olabileceği konuşuluyor. bu durumun gerçekleşmesi halinde hali hazırda dünyayı sarsmakta olan küresel ekonomik krizin katlanarak daha da büyüyeceği, önde gelen ülkelerin ekonomilerinin bir darbe daha alacağı, küçülme rakamlarının iyiden iyiye büyüyeceği tartışılıyor.
Bu durumun ülkemize yansıması ise diğer gelişmiş avrupa ülkelerine nazaran daha yumuşak olacağından, ekonomide tırmanan döviz çizgisinin bir süre daha sıkıntı yaratacağı, yıl sonunda açıklanacak olan ithalat ve ihracat rakamlarına göre cari açığın beklenenden daha yüksek çıkma olasılığı şeklindedir.
aklıma japonya depremini getiren kelime.
işten çok sayıda kişinin çıkarıldığı cuma günleri için kullanılan gayrıresmi bir terminoloji.

(genelde ay sonu olması veya araya hafta sonu girip gelecek tepkilerin o arada biraz soğuması nedenleriyle cumaya getirirler.)
kısaca büyük buhranın en büyük sebebini "talep yetersizliği" olarak görmüş keynes abimize ithafen , ABD orjinli indirim bayramı. Tüm mağzalarda %70-80-90 rakamlı indirmler görülür.
Maraş katliamı
Çorum katliamı
Sivas katliamı.

Hepsi de cuma günleri oldu.tesaduf mü?
ülkemizde her markanın "ben de yapmalıyım" diye indirim varmış gibi gösterdiği gündür. fiyatlar önce yukarı sonra aşağı.
Bir çeşit bayram günüdür, ama ülkemizdeki yobaz çomarlar yine sigortamın atmasına sebep oldu ismi neden kara cumaymış mubarek cuma gününe hakaretmiş bak yobaz adamlar hakaret etmek istese neden indirim bayramı yapsın. Kara cuma dedikleri günde yas mı tutuyorlar keyiflice alış veriş yapıyorlar eğleniyorlar, eğleniyoruz. Senin sorunun ne ki her şeyi büyüttüğün o koca kıçından anlıyorsun.
Melikgazi'de bir dinlenme tesisi. Etli yemekleri başarılı.
zira bendeniz gratis indirimini bile kaçırmışken kara cuma benim için bir film adından öteye gidemez.
bugün verilen cuma hutbesi bununla alakalı idi.
http://www.kamuajans.com/...i-yayimlandi-h518975.html

öncelikle cuma gününün ne kadar muhterem önemli bir gün olduğu anlatılıp daha sonra kara cuma bize hakarettire, böyle bir mübarek güne bu yakıştırma yapılamaza bağlandı.

umuyoruz ki devletin başı yolsuzluğu, hırsızlığı, hak yemeyi, yurt dışında milyon dolar göndermeyi, milyon euro sıfırlama talimatlarını cuma günü yapmıyordur.
yoksa diyanet ve onlarca hoca bu iş içinde bir iki cümle ederdi.
Tarih bugünü türkiye ekonomisi için kara cuma olarak yazacak.
Türk lirasının kara cumasıdır bugün.

Tarih: 19 Haziran
Dolar: 4.70 Lira
Erdoğan: "Siz 24 Haziran'da bu kardeşinize yetkiyi verin, Dolarla faizlerle nasıl mücadele ettiğini görün!"

Tarih: 10 Ağustos
Dolar: 6 Lira
Erdoğan: "Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var!"
isim değiştirmişler. şahane cuma, efsane günler, en süper cuma gibi saçma sapan isimler kullananlar var.
kimi de ingilizce kullanarak dikkat çekmemeye çalışıyor.

cuma kara olmaz diye şov müslümanlığı yapana kadar, müslüman nasıl olmaz konusunda halkın tepkili olmasını beklerdim.
tecavüz, hırsızlık, dolandırıcılık, rüşvet, faiz, şiddet ve yalana bulanmış bir haldeyiz.
nasıl hastalıklı bir tüketim çılgınlığıdır. Sabahtan beri cep telefonuma mesaj göndermeyen marka kalmadı. Almayacam bir şey, tüketiminizi miksinler.
Herkese kara cuma gecikir belki hiç gelmez espirisi yaptım. Niahahahahaha.
bizim mallar efsane cuma diye çeviriyorlar. yazık.

orjini kara cumadır.