1. 1.
  19 ekim 2007 uludag sozluk un hacklenmesi oayının gerçekleştiği cuma gününün sözlükte aldığı isim.
  her sene 19 ekim günü silenen entryler adına bütün başlıklar yarıya indirilecektir.
  3 ... kendime donmeye artik cok gec
 2. 2.
  bugün özellikle istanbul ve trakya için geçerli olan tanımdır.
  ... neremi doremi
 3. 3.
  kara cuma amerikada sükran günü itibariyle yapılan alışveriş gününe verilen isimdir.
  ... heyecanli patates
 4. 4.
  (bkz: kırmızı cuma)
  1 ... darkness nights
 5. 5.
  robinsonun kader arkadaşıdır.
  ... yuhebeninki
 6. 6.
  şükran gününden sonraki cuma günüdür. şirketler o gün mağazalarını erken açar ve büyük indirimler yaparlar. tabi bu etkinlikten online alış veriş siteleri de nasibi almış. bu sene kara cumada yapılan online satış miktari 1 milyar doları geçmiş.
  http://altinisikmurat.blo...-gunu-ve-e-ticaret_4.html
  ... death greets me warm
 7. 7.
  1929 yılında yaşanan büyük Wall Street çöküşü olarak bilinen Kara Cuma, ABD ekonomisinin en büyük ekonomik krizi olarak bilinen ve 12 yıl süren Büyük Buhran'ın başlangıcı olarak kabul ediliyor.Piyasalarda 3 Eylül 1929’da da bugünküne benzer yüksek seviyelere çıkmıştı. Sonrasında devam eden 23 gün içindeyse Dow Jones Sanayi Endeksi’nin dip seviyesine indiği görüldü. 23 günün sonunda, piyasalar dört gün üst üste yükseldikten sonra Kara Cuma olarak bilinen günde yüzde 48 değer kaybetti. bunu neden mi açıklama gereği duydum; şu saat itibariyle ABD piyasalarının hali hiç de iyi görünmüyor. yeni hafta da sürecek bir tehlikenin kapıda olduğu ileri sürülüyor. Wall Street'de yüzde 40 lık bir değer kaybının söz konusu olabileceği konuşuluyor. bu durumun gerçekleşmesi halinde hali hazırda dünyayı sarsmakta olan küresel ekonomik krizin katlanarak daha da büyüyeceği, önde gelen ülkelerin ekonomilerinin bir darbe daha alacağı, küçülme rakamlarının iyiden iyiye büyüyeceği tartışılıyor.
  Bu durumun ülkemize yansıması ise diğer gelişmiş avrupa ülkelerine nazaran daha yumuşak olacağından, ekonomide tırmanan döviz çizgisinin bir süre daha sıkıntı yaratacağı, yıl sonunda açıklanacak olan ithalat ve ihracat rakamlarına göre cari açığın beklenenden daha yüksek çıkma olasılığı şeklindedir.
  -1 ... randal simmons
 8. 8.
  aklıma japonya depremini getiren kelime.
  ... monte1923
 9. 9.
  işten çok sayıda kişinin çıkarıldığı cuma günleri için kullanılan gayrıresmi bir terminoloji.

  (genelde ay sonu olması veya araya hafta sonu girip gelecek tepkilerin o arada biraz soğuması nedenleriyle cumaya getirirler.)
  ... usualsuspects
 10. 10.
  kısaca büyük buhranın en büyük sebebini "talep yetersizliği" olarak görmüş keynes abimize ithafen , ABD orjinli indirim bayramı. Tüm mağzalarda %70-80-90 rakamlı indirmler görülür.
  ... guzmann