bugün

Ana fikri protestanlık ahlakından gelme olan düzen.

(bkz: Protestanlık ahlakı ve kapitalizmin ruhu)
(bkz: max weber)
bu sistemi kabullenemeyen ve muhalif takılan tanıdıklarımın hepsi ucu bucağı olmayan bir çukura düştü.

insanın çalışmaktan başka hiçbir seçeneği yok. Hiçbir şart altında yok.
Kapitalizm, üretim araçlarının özel mülkiyetine ve bunların kâr amacıyla işletilmesine dayanan bir ekonomik sistemdir. Serbest piyasa ekonomisi olarak 16. yüzyılda çıkmıştır.
Tüccar yahudilerin işine gelen sistem.
Sorgulayan insanlara hayat zorluğu ile kafa yedirten bir sistem. Kardeşi faşizmdir.
Elbette yıkılacak ve tüm insanların eşit olduğu bir düzen kurulacak.
Ana s.ken ocak söndüren.
ülkemizde hardkapitalizm vardır. zengin hep zengin olacak daha zengin olacaktır piramit üçgenin tepesi. ve herkes zengin olamayacaktır kıtkaynaklar falan filan.

piramitin alt tapakası modern köler ise aç kalmayacak ama zengin olamayacaktır ve bu köleler iphone starbucks tatil vb şeyler hava atma insta vb. sürü psikolojisi kredi kartı ve kredi ile borçlandırıp sahipleri için çalışmak zorunda kalacaklar ve baş kaldıramayıp her şartı kabul edeceklerdir.

evlilik hatta bizim ülkemizdeki gibi abartı düğünlerde köleleştirme projesidir. sen evlenip borca gireceksin hatta hava atacam diye daha borca batacaksın sonra çocuk yapıp zenginlere ucuz iş gücü oluşturacaksın ilerisi için.

zenginler yani patronun 1 yemeğe 10 bin tl verecek iki alacak ve yemiyecek köpeğini kuaföre götürecek. sevgilisine villasının yerlerine binlerce güller serecek.

sen 1 sene çalışıp 5 günlük tatil için 36 ay kredi çekeceksin eşini çocuğunu dışarda yemeğe bile götüremiyeceksin belki.
Örneği çoktur.
Sistemde 2 tür insan vardır. Çalıştıran ve çalışan. Eğer çalıştıran olmak istiyorsan; cesur , risk alan, duygusal düşünmeyen olmak zorundasındır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.