bugün

deger,kıymet anlamına gelen bir erkek ismi..
islam dinince mübarek olan bi gece
ayrıca en iyi arkadaslarımdan birinin adının da olması nedeniyle ben de ayrı bi yeri olan kelime
(bkz: kadir gecesi)
deli grubunun bir şarkısı. "buna ancak kadir inanır" şeklinde özetlenebilecek ve ortasında süper bir melodi olan şarkı.

bir askerin ağzından söylenen aşağıdaki sözleri de barındırır.
"sözüne kanan ben idim
sana inanan ben idim
gece vakti ıssızda
canını veren ben idim"
yıldızların parlaklık ölçüsü..
(bkz: eskimeyen sevgili)***
yıldızların ve diğer gök cisimlerinin parlıklarının bir ölçüsü. daha parlak cisimlerin kadir değerleri daha küçüktür. kadir terimi esas olarak spektrumun görsel bölgesinde olmak üzere, yakın kırmızı ötesi ve yakın mor ötesi bölgelerinde de kullanılır.
güç, sarp, zor anlamında kullanılan kelime.
anlamlı bir deli parçası. ayrıca kelime oyunu vardır;

deli - kadir
Kâdir : istediğini istediği gibi yapamaya gücü yeten
Al-Qadir : The All Powerful. He who is Able to do what He wills as He wills.

Cenab-ı Hak buyuruyor:
"Şüphesiz Allah her şeye kadirdir." (1)
"Evet O, her şeye kadirdir." (2)

* Kâdir, güç ve kudret sahibi demektir. Kâdir, bir şeyi dilediğinde yapan veya yapmayandır. Kâdir için dileme, bir şeyi yapmak için mutlaka olması gereken bir şart değildir. Allah, kıyameti şu anda da gerçekleştirmeye kadirdir. Eğer O, bunu dilerse yapabilir. Ancak kıyamet şu an gerçekleşmediğine göre Allah, bunu şu an için dilememektedir. Allah'ın ezeli ilmiyle kıyamet için bir süre ve saat belirlemesi, O'nun güç ve kudretinde kusur olduğunu göstermez.Mutlak Kâdir, her varlığı tek başına ve kendi dilemesi ile hiç kimseden yardım alma ihtiyacı duymadan yoktan var edendir. bu da ancak Allah için geçerlidir. Kulların gücünü yaratan O'dur.Yararlı zararlı, iyi kötü bütün her şeye gücü yeten, mutlak kadir olan ve kudreti her şeyi kuşatan O'dur. (3)
* Gerçekleşen her olay Allah'ın bilgisi dahilindedir ve O'nun "Ol" demesiyle meydana gelir. Yeryüzünde her yaprağın düşüşü O'nun izniyledir, yine hiçbir dişi O'nun izni olmadan gebe kalamaz ve hiçbir canlı O'nun bilgisi dışında doğuramaz. Kainatta gerçekleşen her olay ancak O'nun dilemesiyle vuku bulur. O, iman etmeyen bir kavmin yerine hemen yenisini getirebilecek güçtedir. Dilediğine görülmemiş bir mülk verir, dilediğinden bütün mülkünü çekip alır. iman etmeyen bir kavme, azap hiç ummadıkları bir anda ve hiç ummadıkları bir şekilde gelir. Dilerse yeryüzünün tüm bereketini çekip alır, onu kurutur ve üzerinde yaşama dair hiçbir iz bırakmaz. Dilerse genişliği yeryüzü kadar olan bambaşka bir dünya yaratır. Göklerde ve yerde Allah'ı aciz bırakacak hiçbir kuvvet yoktur. O istediğini istediği gibi yapmaya güç yetirendir. (4)

Kaynaklar:
1) Bakara, 148
2) Ahkaf, 33
3) Esmâ-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004
4) Allah'ın isimleri, Harun Yahya, Vural Yayınları, 2000
KADiR Türkiye'de en çok kullanılan 55. isim (... 53. arzu, 54. ayhan, 55. kadir, 56. özge, 57. selçuk, ...). Ülkemizde yaklaşık her 364 kişiden birinin adı KADiR ve ismin yaygınlık oranı binde 2.75.

KADiR adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 20:10 itibariyle yaklaşık 197,790 kişinin isminin KADiR olduğu ve KADiR isimli kişi sayısının her yıl ortalama 3269 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

KADiR adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 5.70 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 1,743 KADiR yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada KADiR sayısı her yıl 15 kişi artıyor.

KADiR Türkiye'nin en yaygın 55. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 55. ad ise Eugene ismi. KADiR adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 53. Timothy 54. Matthew 55. Eugene 56. Wayne 57. Philip isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com dan alınmıştır.
Bir yıldızın çıplak gözle ölçülebilen logaritmik parlaklık değeridir. ingilizcesi Magnitude'dir. Bir de mutlak kadir kavramı vardır, ancak derin astronomi bilgisi ister.
yıldız parlaklık ölçüsü. ne kadar azalırsa yıldız parlaklığı o kadar artar. bir yıldızın kadir değeri negatif olabilir.
Her istediğini, istediği gibi, sonsuz bir güç ve kudretle yapan; dilerse yapan, dilemezse yapmayan.
Bir yıldızın parlaklık bakımınadn bulunduğu en üst basamaktır. Şahsen kullandığım bu adın en iyi anlamıda gücü herşeye yeten olmasıdır.
geçen hafta sözlüğe 1000 kez girip çıkarak haftanın hiperaktiflerinde lider olan beşinci nesil çaylak
bu satırların yazarının ismi'dir ve aşağıda açıklanan durumu, ebaturab nick'ini kullanmaya başladıktan 15 yıl sonra farketmiştir.

KADiR adını oluşturan K, A, D, i, R harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 53:
BATU adını oluşturan B, A, T, U harflerinin alfabemizdeki sıralarının toplamı 52
KADiR ismi harflerin alfabetik değerlerinin toplamına göre sırada ... 379. nuh, 380. batu, 381. kadir
http://www.ismididikle.com/isim_29_kadir.htm

"380. "batu", 381. "kadir"
güzel isim.
zamanında duymam bile kendimden geçmeme, gözlerimin ışıl ışıl olmasına, kalp ritmimin bozulmasına sebep olan isim.
görsel
baya güzel isim.
Bilge kül kadır han
Kiz kardesi varsa ismi yuksek olasilikla kadriye'dir.
Adam olduklari iddaa edilir , lakin adamdirlar.
bir erkek ismi.

ayrıca adı kadir olanlar bütün akşam "bu gece benim gecem, bu gece benim gecem" diye şarkı söyleyerek dolaşmıştır. yani benim adım kadir olsaydı öyle yapardım.