1. 1.
  sende mi brutus sözünün babası.
  2 ... gonulcelen
 2. 2.
  gemileri yakmakdeyimini tarihe kazandıran kişidir sezar. gemiyle işgale gittikleri bir yerde ordusu rakibin gücü karşısında korku duymaya başlayınca sezar askerlerini yüksek bir tepeye çıkartır ve aşağıda kalan bir kaç askere gemileri ateşe vermeleri emrini verir. geldikleri gemiler gözlerinin ününde çıtır çıtır yanan ordu şok geçirmiştir. sezar 'gördüğünüz gibi gemileri yaktık artık dönüş yok ya bu savaşı kazanırsınız ya da hepimiz burada ölürüz' şeklinde bir konuşma yapar. savaş sezarın ordularının ezici zaferiyle sonuçlanır.

  "sen de mi brutus? öyleyse yıkıl sezar."

  "Veni vidi vici"(geldim gördüm yendim ) ve
  "Alea jesta est"(Ok yaydan çıktı)lafları da sezara aittir
  aralarında manevi oğlu Brutus de olan suikastçiler Galya Leyjonlarının imparatoru,Roma Counsulu,Roma halkının Babası,Diktatör Gaius Julius CEASAR ı senato girişinde hançerleyerek öldürür.Ölümünden sonra başta katiller affedilir ancak Caesar'ın parasının büyük bölümünü halka bıraktığı anlaşılınca Brutus ve arkadaşları romalıların tepkisini üzerlerine çekerler ve Yunanistan'a kaçmak zorunda kalırlar.
  4 -1 ... witch is back
 3. 3.
  Et tu, Brute. - Sen de mi Brütüs.
  1 ... brksbc
 4. 4.
  imparator değil, diktatör romalı lider. Onun zamanında roma cumhuriyetti. roma'lı liderlere ancak ondan bir kuşak sonra imparator ünvanı verildi. shakespeare'nin kafiye olsun diye söylediğinin aksine; "sen de mi brutus?" değil, "ve sen, Brutus, oğlum" demiştir. Çünkü sezar brutus'un annesiyle yirmi yıl süren bir ilişkisi olduğu için brutus'ün oğlu olduğuna inanmaktadır.

  iskender gibi döneminin ve tarihin en büyük katillerindendir. galya seferlerinde ordusunun en az bir milyon insan öldürdüğü bilinmektedir.
  1 ... caty blake
 5. 5.
  çok hıyar bir adam olduğu adına salata olmasından bellidir...
  (bkz: sezar salata)
  zira fatih sultan mehmet, ya da yavuz sultan selim salata gibi gıda türleri mevcut değildir...
  ayrıca napolyon kiraz diye bir şey var...
  washington portakali da cabası...

  (bkz: yok ebenin amı ali sami)
  5 ... balyancho
 6. 6.
  rome dizisinde ciaran hinds tarafından canlandırılan, efsanevi roma lideri. entrikaların sürekli döndüğü roma' yı kanla ve zulümle uzun süre yöneten şahıs.
  1 ... legend of the stranger
 7. 7.
  sezaryen adlı doğum ameliyatıyla dünyaya gelen ilk kişi olduğu varsayılır. bu yüzden ameliyata ismi verilmiştir.
  3 ... nart nesren jake
 8. 8.
  (bkz: the die is cast)
  ... koko
 9. 9.
  William Shakespeare'in bir oyunu :

  --spoiler--
  Dostlar, Romalılar, vatandaşlar, beni dinleyin: Ben Sezar'ı gömmeye geldim, övmeye değil. insanların yaptıkları fenalıklar arkalarından yaşar, iyilikler çok zaman kemikleriyle beraber gömülür; haydi Sezar'ınkiler de öyle olsun. Asil Brutus size Sezar'ın haris olduğunu söyledi; eğer böyleyse, bu ağır bir suç. Sezar da onu pek ağır ödedi. Şimdi burada Brutus'la diğerlerinin izinleriyle, çünkü Brutus şeref sahibi bir zattır; zaten hepsi, hepsi şerefli kimselerdir, evet müsaadeleriyle burada Sezar'ın cenazesinde söz söylemeye geldim. O benim dostumdu, bana karşı vefalı ve dürüsttü; lakin Brutus haris olduğunu söylüyor ve Brutus şerefli bir zattır. Sezar Roma'ya birçok esir getirdi, devlet hazinelerini bunların kurtuluş akçeleri doldurmuştu. Acaba Sezar'da hırs diye görülen bu muymuş? Fakirler ne zaman ağlasa, Sezar'ın gözleri yaşarırdı; hırs daha sert bir kumaştan olsa gerek. Fakat gene Brutus onun için haristi diyor; Brutus da şerefli bir adamdır. Siz hep gördünüz, Luperkalya yortusunda ben kendisine üç defa kırallık tacı sundum, üç defasında da reddetti; hırs bu muymuş? Gene Brutus, haristi diyor. Ve şüphesiz kendisi şerefli bir adamdır. Ben Brutus'un dediklerini çürütmek için söz söylemiyorum, buraya bildiklerimi söylemeye geldim. Bir zamanlar siz onu hep severdiniz, bu sebepsiz değildi; öyleyse sizi ona yas tutmaktan alıkoyan nedir? Ey izan! Sen hoyrat hayvanlara sığınmışsın, insanlar da muhakemelerini kaybetmiş. Beni affedin. Kalbim tabutun içinde, şurda, Sezar'ın yanında, tekrar bana gelinceye kadar beklemeli.
  --spoiler--
  2 ... mulayim
 10. 10.
  dönemin yunan ve roma dünyasında yaygın olduğu gibi o da eşcinseldi. kendisini eleştirenler ona "tüm kadınların erkeği ve tüm erkeklerin kadını" diyorlarmış.
  1 ... endustriyel siyah