1. 41.
    Yüce kaysar.
    ... alpertunna
  2. 40.
    tarihte roma imparatorluğunun lideri. dünya kültürüne bir çok katkısı olmuştur.
    ... kagit helva
  3. 39.
    çok yürekli ve güçlü bir lidermiş. eline kılıç alıp kazandırdığı savaşlar var. (bkz: alesia savaşı) kendisini çekemeyen bir kaç çakalın darbeleriyle özellikle de brütüs'ünküyle dramatik bir şekilde gitmiştir. ardından gelen marcus antonius'un konuşma olayı iyiymiş. ilk kez duydum...
    iyi bir komutan ve savaşçıydı.
    3 ... symphonies
  4. 38.
    sezar'ın hakkı sezar'a

Artık nasıl bir haksa...
    4 ... munia
  5. 37.
    kendisi doğarken annesi öldüğü için annesinin karnından normal doğumla alınamayacağından keserek çıkarılan ve bu yüzden ismi caesar (sezar-sezaryan doğum) olan lider.

kendisi romanın yönetimi triumvirlik ile geliyor yani 3 kişinin ülkeyi yönettiği bir sistem. 3 kişi ülkeyi yönetirken sorun çıkmıyorken ne zaman Crassus savaşta öldürülüyor o zaman işler tamamen tersine dönüyor. bu sefer 3 değilde 2 kişi kalınca ikisinde de lan acaba beni devirmeye ve tek başına yönetimi almaya kalkar mı düşüncelerinden dolayı artık birimiz bu koltuğa veda edicez mücadelesi çıkıyor. ve bu mücadeleyi de tabi jul sezar kazanıyor ve pompeius'u deviriyor. tabi onu devirmek aslında kendisinin de sonunu hazırlıyor. daha sonra ülkede tek güç haline gelince en yakın arkadaşı olan brütüs dahi onu devirmek için çıkan isyana destek oluyor.

fakat kendisi öldürüldükten sonra kendisini seven ve komutanı olan roma tarihine de adını yazmış en ünlü ve büyük komutanlardan ''marcus Antonius'' gelerek bir konuşma yapmıştır. ve bu konuşmada jul sezarı deviren kişilerin yanında onlarla alay ederek halka seslenmiş ve halkı onlara karşı isyana teşvik etmiştir. bunun sonucunda onu devirenlerde halkın öfkesiyle karşılaşmıştır.

bu konuşmasında geçen bir kısım:

''Daha dün Caesar'ın bir sözü
    Dünyadan daha ağır basardı.
    Şimdiyse serilmiş yatıyor şurada,
    Bir dilenci bile eğilmez olmuş önünde.
    Ah kardeşler! Ben yüreklerinizi, kafalarınızı
    Azdıracak, ayaklandıracak bir insan olsaydım,
    Brutus'a da, Cassius'a da kötülük edebilirdim;
    Ama, bilirsiniz, şerefli insanlardır onlar.''

konuşmanın tamamını okumak isteyenler için: http://cagatayyilmaz.blog...tkili-konusma-marcus.html

ayriyeten jül sezar şu ünlü sözün de sahibidir ''veni vidi vici'' geldim gördüm ve yendim.
    3 ... keyf kahyasi
  6. 36.
    beware the ides of march, martın ortasından sakın! bi kâhinin sezara seslenişi.

sezar karısının gece boyu gördüğü kabuslardan-sezarı kanlar içinde kucağında yatarken görür- ötürü o gün senatoya gitmekten vazgeçer. sezar üç gün sonra romayı başka bi savaş için terk edecek belki de yıllarca romaya gelmeyecektir. bu sebeple senato üyeleri brutusu sezarı ikna etmesi için gönderirler, brutus sezarı ikna eder ve tarihin gördüğü en büyük ihanet sahnelenir.

aldığı bıçak darbelerine karşın korkusuzca kendini savunmaya çalışmış ta ki brutusu görünceye dek, o meşhur et tu, brute? sen de mi brutus veya brutus sen de mi oğlum? sözlerini etmiş. ihanetle yıkılan sezar yaşadığı büyük hayal kırıklığıyla avuçlarıyla yüzünü kapatarak direnmeyi bırakmış olduğu yere düşmüştür.

burası da sezarın tam olarak öldürüldüğü yer, largo di torre argentina. evet o sütünlar da muhtemelen sezarın gördüğü son şeyler.

julius caesar
    13 ... pall
  7. 35.
    Et tu brute? Diye sormus Sezar da.
    1 ... kararli atom
  8. 34.
    insanlar bazı zaman kaderlerinin efendisidir. Suç, sevgili Brütüs, yıldızlarımızda değil bizdedir, kul olduğumuz için. (Julius Caesar)
    ... gazeloglu
  9. 33.
    türkiye'ye gelirse gidip ziyaret etmek isterim.
    ... demesemolmaz
  10. 32.
    Veni, vidi, vici
    ... geceyebakan