1. 1.
  (bkz: maskeli balo)
  2 ... child
 2. 2.
  (bkz: dönülmez akşamın ufkundayım)
  2 ... laedri
 3. 3.
  bu sözün kaynağı olan komutan tarık bin ziyad'dır. ki cebelitarık boğazına da isim vermiştir kendileri
  3 ... rommel
 4. 4.
  geri dönüşü olmayan olaylar için kullanılan bir deyimdir. cesur insanların bütün riskleri üzerlerine alarak kendilerini öne atması ve kahramanlık göstermesiyle ilgili olarak söylenir.
  4 -1 ... piri reis
 5. 5.
  gereksiz bir eylemdir hovardalıktır düpedüz.sen kas gemi yapacam diye bi sürü odunuydu emeğiydi ondan sonra ilk ayak bastığın ıssız adada yak gemileri olmaz ööle şey.ki zaten sen yanan gemiyi seyredip şarap içerek asi ayaklarında takılırken arkada ormanın derinliklerinden senin kaseyi kesen abazan yerli güruhundan habersiz olmanda şiddetle muhtemeldir...
  (bkz: mokoko)
  1 ... faydamaksimizasyonu
 6. 6.
  sezen şarkılarına konu olmuştur.
  (bkz: ne gemiler yaktım)
  (bkz: farkındayım)
  2 ... karpuzkabugu
 7. 7.
  -kaptan gemileri yaktık
  --ebenizi emi, mal herifler...sktim olum hepinizi !
  3 ... balyancho
 8. 8.
  ikili ilişkilerde ne olursa olsun geri dönmemek için yapılır. kişinin kendine bile güvenmediğini gösterir. cayma ihtimaline karşı baştan önlem almaktır.
  3 ... telashe
 9. 9.
  kokain kullanma jargonunda yer alan bir tabirdir. kokain cam zemine boca edilir, burun içine sokulur sağlam bir nefes alınır.
  ... arude50
 10. 10.
  tersi daha büyük bir yangındır, yani limanları yakmak.
  siz limanın kıyısında dolanıp durmaktasınızdır. bir gün bir rüzgar gelir. ne güzelmiş deyip takılırsınız peşine. bir müddet gittikten sonra bakarsınız liman kaybolmuş, o rüzgardan başka birşeyiniz kalmamiştır. sarıldıkça sarılırsınız. bazen fırtına lur bazen durur. nerde olduğunu bilemezsiniz.... limanlar yanmıştır. artık hiçbir zaman başka hiçbir limana vuslat kabil olmaz.
  şimdi o rüzgar size lutfedip esmeyi, sevmeyi anlatmalıdır yanıbaşınızdan hiç ayrılmadan.
  1 ... asi