bugün

tom ve jery den sonra tek geçtiğim çizgi filmdi. kızın konuşan günlüğüde harikaydı. heleki baba banyoya girince otomatik diş fırçalayıcısı otomatik havlu... hey gidi günler hey
kene tezahüratından nasibini almış çizgi film.

şimdi sıra size geldi ibne jetgiller
elroy ablasına bakıp 31 çeker
judy'nin üstünden geçti bütün jüpiter
ananızın amına koyacak fareler
zencilerin falan görülmemesi, ırkçılıkla suçlanması gereksizdir bizim için. ülkemizde insanların %99u aynı renktendir. ki zaten ülkemizde bu çizgi filmi seyredip aa zenciler yok demek masum bir çocuk çok zordur. o sebeple bu çizgi filmi jetsons olarak değil jetgiller olarak düşünelim gerisini amerika düşünsün. he ırkçılık konusunda mı (bkz: let s kick racism out of our lives)

kısaca : 10 yaşında iken seyrettiğimiz bir olaydı gülüp geçelim.
-gil çoğul ekiyle jet ailesi anlamına gelen kelimenin sonuna -ler eki getirilerek tekrar çoğul yapılmasını anlayamadığım durum.

*baba nerdesiniz bu akşam?
*zeynepgillerdeyiz buyur sen de gel çoğullaşalım hep beraber..
öncesi (bkz: rin tin tin)

sonrası (bkz: astro)
(bkz: on milyon dişli)
gil ekini kullandıklarına göre adanalı olabilirler.
taş devrinden sonra başlayan uçan arabaların olduğu bir çizgi filmdir.çocuklara bir ufuk vermesi bakımından faydalı da olduğu söylenebilir.
ah o 90'lar...

sabah kalkıyor bir aile, saçı başı, yemeği çalar saati herşey otomatikmen onları yaşatıyor. ve sen hayran hayran o aileyi izliyorsun. her gün, her sabah, mütemediyen.

90'larda çocuk olmak başka türlü birşeydi.
2000lerde dünya jetgillerdeki gibi olacak diye haberler vardı televizyonda.onu duyduktan sonra daha da dikkatli izlerdim vay be diyerek.
çocukken hayalleri süsleyen çizgi film.
planet çocukta yayınlanan hatta ve hatta bayılarak izlediğim 90 ların vazgeçilmez çizgi filmi.
evlerine döşedikleri yürüyen merdivenimsi raylı sisteme hayran olduğum çizgi film. yıl olmuş 2011 ama jetgiller hala ütopya. hey yavrum hey. *
ilkokul öğretmenimin paragraf yazarken ''halam gile gittik'' yazdıgım için beni azarladığı ''gil deme halamlara de'' dediği zamanlarda izlediğim ve öğretmenime ''öğretmenim o kadar yanlış bir takıysa jetgiller diye çizgi film olmazdı'' dediğim ve öğretmenimin çizgifilmden haberi olmadığı manasıyla yüzüme uzun uzun baktığı ve ''sil onuda dediğim gibi yaz bakayım''dediği günü hatırlatan çizgifilm.
ilk bölümünden itibaren izlemeye başladığım çizgi film. çocukluğumu hatırladım la. youtube'a konulmuş. ondan sonra da heathcliff'i ve değerli'yi izlicem. bugün çocuk modumdayım.
(bkz: bir taşdevri değil) jetgilleride taşdevrinide sevmezdim ama laf olsun torba dolsun misali.
bundan yıllar öncesinin en eğlenceli hafta sonu sabahı aktivitesi.
herkes uyurken sabahın köründe kalkıp televizyon açılır ve jetson ailesi göz kırpmadan izlenirdi.
ayrona'nın evden kaçıp kötü yola düştüğü bölüm hala dün gibi aklımda. robot bile duygusal o derece.
bir gün kesin filmi çekilecektir.
çizgi filmdir. tekrarları verilsin artık.
bi de taş devriyle arka arkaya koyarlardı. öncesi ve sonrası der gibi.
sevilen eski bir çizgi filmdir.

babası imam bir arkadaşım var. ama adam hakkaten jet imam. öyle böyle değil çok hızlı kıldırıyor. bir gün sordular çocuğa sen kimlerdensin diye. dedi ben jetgillerdenim. *
asla bir he man bir tsubasa değildir.
2000li yılları anlattığına inandığımız fantastik çizgi film.
birde bir giriş jeneriği vardır ki akıllara zarar. izle izle gül.
(bkz: http://www.vidivodo.com/v...o/jetgiller-jenerik/52079)