bugün

tanım : Şemsiye şeklinde yaprakları olan bir sazlık bitkisi olup değişik görünümüyle çoğu salonlarda bulunan bir süs bitkisidir. Beyaz ve küçük çiçekleri açar. Fakat gösterişsizdir. bazı yerlerde o küçük çiçekleri de açılmaz.*

görsel

ukte sahibi : medeni hali medeniyetsiz
lat. cyperus alternifolius
dünyadaki en pratik bitkidir.. misal kojiro sevgilisiyle buluşacak.. hemen alıyor bir tane japon şemsiyesi (ki düşünülürse orada bu bitki sadece 'şemsiye' diye satılıyordur lan, biz kebap alırken türk kebabı mı istiyoruz?) düşüyor yollara.. ama birden ne oluyor? yağmur yağıyor.. e bizim kojiro da durur mu, koyuyor bitkiyi kafasına, şemsiye niyetine kullanıyor..

ha sonra ne oluyor, bitki pırasaya dönünce sevgilisi kojiro'yu şutluyor.. işte bu bitki böyle ismine bakıp da bu tarz saçma beklentiler geliştiren malları ortaya çıkarmakta çok niteliklidir..

hakkaten böyle bir anime var lan.. kız sonra street fighter'daki honda ile yatıyor, sonra honda bunu ayıptır söylemesi şeyinde unutup üstüne fistanını geçirince olanlar oluyor..

20.00'de flash tv'de..
göte girdiğinde açılabilen , yüksek teknoloji ürünü şemşiye .

yapsalar şaşırmazdım
bir de kokteyllere süs olsun diye konanları vardır böyle boktan pembe gibi renklerde. onları oyun olsun diye bi sürü aç kapa yaparsınız bozulurlar.
eski olanı çok değerlidir. demir den değilde tahta çubuklardan yapılmıştır. yağmur değil, güneş için kullanılmaktadır. şahsımda bir tane mevcuttur. dede yadigarıdır. çok güzel bir dekor olarak düşünülebilir.
yaklaşık 8 aydır peşinde olduğum bitki...

--spoiler--
git al lan çiçekçiden manyak mısın jorge?

çok biliyon her boku bi sus amk....
--spoiler--

benim aradığım yaprakları palmiye boyutlarına varan bir tür. neyse izmir alsancak'da eski bir apartmanın bahçesindeki kuytuda buldum bitkiyi. bir gece yarısı operasyonuyla tarif edilen şekilde 20 cm yukarıdan ve eğimli olarak kestim aldım 3 adet dalını (dal dediysem zaten tek sap) (bundan 2 ay mukaddem) başaşağı suya yatırıp bekledim haftalar boyu tık yok... ne kök ne de sürgün. neyse geçen hafta sürgünleri ve kökleri çıktı, 1 haftada da coştu ve toprağa dikilecek hale geldi. bugün ilk dalı törenle diktim. bu namussuz papirus türevi olduğundan direkt olarak suyun içinde dahi yaşıyor o yüzden havuz ve derin akvaryum tanklarına da dikilebiliyor. ama benim fantazim sabrina filminde gördüğüm ebatlara getirip önünde humprey bogart gibi puro tüttürürken bi resim çektirmek...

not: manyağım...