1. 1.
  charlotte bronte'nin yazdığı 18. yüzyül ingiliz edebiyatı klasiği.Romanımızın kahramanı jane yatılı okullarda büyüyüp, özel öğretmen olarak Rochesterın evine gelir ve kızına ders vermeye başlar romanı uzatan gotik olaylardan sonra mutlu sona ulaşılır ve evlenirler
  5 ... mysteria
 2. 2.
  ilk gothic roman(Horace Walpole ve Ann Radclif bu edebi türün yazarlarındandır).Roman kısa süre sonra kaba tavırlı,güçlü,iradeli bir kadını tanımlamış ve dönemin ingiltere'sinde büyük ilgi görmüştür.
  3 ... psodomaki
 3. 3.
  charlotte bronte'nin hayatından keskin izler taşıyan ve ana karakterinin gelişimini bir film tadında gösteren viktorya dönemi romanının en güzel örneklerinden olan eser.
  2 ... everyman
 4. 4.
  filmi de ayrı bir güzeldir...izleme fırsat bulmak beni mutlu etti ancak tek hayal kırıklığım daha bir çabuklaştırılmış ve hava da kalmış diyaloglar ve sahnelerdir kitabı okumayıp filmi izleyen arkadaşların aklına''Rochester,Eyre'e ne zaman aşık oldu da evlenme teklif etti?''biçminde sorular getirmektedir...filmde Jane i oynayan Charlotte Gainsbourg tam anlamıyla Jane i yansıtabilmiş,kitapta ki karakterle bütünleşmiştir,Rochester ise daha karakterli,düzgün ve yakışıklı olması beklenirken hayal kırıklığına uğratmıştır.yine de hoştur,güzeldir.
  4 ... psodomaki
 5. 5.
  charlotte bronte nin aynı adı taşıyan romanın feminist kahramanı.
  1 -1 ... sophie
 6. 6.
  okunmaması gereken, kalın ve kalın olduğu kadar çakma olan, kitap.
  -9 ... terbiyesiz
 7. 7.
  Charlotte Bronte'nin romanıdır. Roman, Jane'in yaşamını anlatır. Charlotte Bronte, Emily bronte kadar hassas bir yazar olamadı hayata karşı. Bunun nedenini "Jane Eyre" romanının idealist bir bakış açısıyla yazılması olarak açıklayabiliriz. Emily iyi ile kötünün yaşamın görünen kısmına göre yorumlandığında farklı olacağını savunur gibidir. Jane için ise daha romanın başında bir mutlu son hazırlanmıştır. O da o mutlu sona iyi bir insan olarak ilerler. Klasik bir mutlu son romanından başka bir şey değildir kısacası. insan ruhunu kategorize etmeden verememiştir kısacası.
  Bir alıntı yapalım:
  "insan yaratılışı kusurludur! En parlak yıldızların üzerinde bile lekeler vardır."
  3 -2 ... heathcliff
 8. 8.
  çok güzel bir eserdir.. charlette bronet'nin yazdığı herkesin okuması gerektiğine inandığım güzel bir klasiktir.
  1 ... sinek
 9. 9.
  bir kaç saat önce filminin kanal türk'te yayınlandığı kitap. okunmalı ve izlenmelidir.
  ... gonulcelen
 10. 10.
  mükemmel bir kitaptır. bu yüzdendir filminin hayal kırıklığı yaşatması. insan kitapta olan her şeyi fazla büyütüyor kafasında. dolayısıyla film hayallerdeki gibi olamıyor.
  2 ... desiree