bugün

devrim yaparken şiddetten yana olanlara verilen fransızca kökenli kelime
Jakobin de denir.

(bkz: jakobenizm)
devrim niteliğindeki olayları şiddet,darp ve yagmalama ile süsleyerek halk içinde şiddetli panik yaratan akımın yada o akımda bulunanların ismi.
bazı liboş*ların kemalistlere sövmek için kullandığı kelime
tepeden inmecilik..
üniversitede hocamızın beni kastederek arkadaşınıza demiyorum ama bunun gibi jakoben zihniyetteki insanlar die başlayan cümlesinden sonra nick olarak kullandığım terim.
gözümden kaşımdan sakındığım, allığımı çıkaran nadide insan.
4. nesil bir yazar. *
doğum günü müdür bugün nedir emin değilim ama yine de iyi ki doğdun jakobennnn diyorum burdan.
halktan edindiği yetkilerle ya da edinmediği takiyye suretiyle elde ettikleriyle halka rağmen halkı tınmayan.
(bkz: cakobenim)*
son seçimlerden sonra gel de jakoben olma dedirten aslında demokrasinin zayıf noktası olan çoğunluğun söylediklerinin her zaman doğru olmadığı görüşünü kanıtlayan ve şu anda aslında gereksinim duyduğumuz akım.
halkı küçümsemeyi, yok saymayı, onlar bilemez, beceremez, doğru karar veremezi savunan ama boğazından geçen her lokmayı halka borçlu olan kişilerin düşüncesidir. bekir coşkun son örneğidir ne yazık ki. yıllarca ailemizin, evlerimizin ciddiyet simgesi olmuş bir gazetenin böyle bir adam sırf siyasi nedenlerle katlanması acınacak durumdur. 2006 da halk neyi yaparsa doğru yapar ve biz siyasetçilerde buna boyun eğeriz diyen deniz baykal' ın da 2007 seçimleri sonucunda halkı aşağılaması ikiyüzlü siyasetin en güzel örneğidir.
(bkz: LiBERALiZM)
zorba. baskıcı.
Mavi jojoba tanesidir. *
(bkz: niyazi öktem)*
farazi bir yaklaşımı benimseyen kişiye denir. bu yaklaşımın sonucu bugünkü türkiyedir.
toplumdaki değişikliklerin yöneticilerce tepeden inme buyruk ve yöntemlerle yapılmasını uygun bulan görüş... tepeden inmecilik.
toplumda birtakım patlamalara yol açabilir.
melodisi ile söylersek:

--spoiler--
sönmeden yurduuumun üstünde tüten en son ojakobenim
milleeetiiiimiiiin
yıldızıdır parlayaaajakobenim
diiir o benim milletimindir
ancaaaak!
--spoiler--
Maximilien Robespierre önderliğinde fransız devrimindeki terör olaylarının uygulayıcısı ve öncüsüdürler. ideolojisini topluma benimsetmek isteyen herkes jakoben olabilir.
jakobenler devrim yaparken şiddet kullananlar ya da tepeden inmecilik yapanlar diye cahilce tanmımlar yapılabilir ama doğru değildir. fransız inkilabının siyasi tarihi adlı kitapta(1915' teki fransızca baskıdan 1944 yılında türkçeye çevrilmiştir.)daha ayrıntılı bilgi bulunmaktadır. jakobenlerin 1793'e kadar içlerinden çeşitli gruplar çıkmıştır. bilinen son jakobenler diğerlerin ayrılmasından sonra 1793 yılında iktidarı eline alan robespierre ve yandaşlarıdır. bu dönem için terör dönemi diyenler bulunmakla birlikte nedenini dürüstçe söyleyen yoktur. o tarihte 17000 insanın idam edildiği düşünülmektedir. o tarihte fransaya savaş ilan avusturya ve bir kaç devlet daha vardır ve içeride bretanya topraklarında başta olmak üzere isyanlar vardır. o dönemler kısmen olsa da victor hugo'nun 1793 devrimi kitabında da anlatılmaktadır.
nitekim jakoben kelimesi jakobenizmi benimsemiş biri için kullanılır anlamı keskin devrimci ve halkçıdır. kaba etten anlam yüklemeye gerek yok.
Şimdilerde jakoben olmak angut kuşunun salaklığı kadar salakça bir şeydir.
Kaç reformu-devrimi çulsuz halk yığınları gerçekleştirmiştir? Elbette 'bilen ve bilmeyen' bir olmaz.Ve bilenlerin olduğu yerde kararı verecekler bilmeyenler olursa, o zaman karanlıklar başlar.
bilinenin aksine, liberalizme toptan karsi degildirle, sadece ne zaman liberal olunmasi gerektigine onlar karar verirler.
güncel Önemli Başlıklar