* * *
stephen king 'in sinemaya da aktarılmış palyaçolu* korku romanı
bir grup çocukluk arkadaşının* geçmişteki korkularıyla yüzleşmeleri
(stephen kral 'ın köpeği gibi bişi diil yani)
kitap için: http://www.kitapyurdu.com...p?id=5971&sa=30022706
film için: http://www.ideefixe.com/v...?sid=VHDTMWL6OK4KI7V2H25T
ti anlamsız kelimesinin tersi.

(bkz: yazarım diye gecinenler)
(bkz: ittihat ve terakki)
bir palyaçodan nasıl nefret ettirilir filmi. her haliyle bir stephen king eseri olduğu belli oluyor. küçükken uzun süre etkisinden çıkamayıp rüyalarımda sevgilim olan katil bir palyaço ve çocuklara verdiği korkuyu anlatan film.
1-kısaca köpek
2-italyan sitelerinin uzantısı
ikisini de içeren bir örnek: www. mussolini .it
herhangi bir organın iltihablı alini belirtir sona gelerek. bronşit, hepatit, rinit, kolit, alveolit, sinüzit, dermatit, farenjit, larenjit, konjuktivit gibi, neresinden baksan pis bişi, kötü ruh.
it, böyle ağız dolusunca, tıslar gibi söylendiğinde etkili.
değilse, bana ingiliz aksanıyla it diyecek adamın 69 yaparken yüzüne osurayım afedersiniz!
bilgi işlem departmanının gavurcasının kısaltılmışı. devlet dairelerinin bu departmanında çalışanlarının büyük bir çoğunluğu ise ışınlanarak atanmış durumda. bir halttan anlamayan insanlardan oluşuyor; nasıl yürüyorsa artık işler.
(bkz: information technologies)* son 5 senede üniversiteler bölümlerinde daha kapsamlı olarak yer almaktadır. içerik olarak database, MS office, yazılım ve donanım bulundurur. gelişen teknoloji üzerine gerekliliği de artmıştır. birkaç yıl içerisinde iş hayatına atılacak olan şahısları bilgisayar kullanım ve kolaylığı açısından bilgilendirmeye de yarar aynı zamanda.
öncelikle stephen king'in en iyi romanlarından biri. konusu genel olarak, birbirine bağlı 7 çocuğun insanların korktuğu şeylerin şekline girebilen bir yaratıkla olan hayatta kalma mücadelesi. okuyanlar biliyor zaten.

fakat geçenlerde romanın ingilizcesine göz gezdirirken, müthiş bir çeviri atlamasıyla karşılaştım.

7 çocuğun arasındaki tek kız olan beverly marsh, diğer elemanların hepsine vermiş.

--spoiler--
bu olay love and desire adlı bir bölümde, 'o' eddie'nin kolunu yiyip onu öldürdükten ve diğerleri onun peşinden gittikten sonra anlatılıyor. beverly, odada ölmek üzere olan eddie ile yalnız kalıyor. düşüncelere dalmışken o günü hatırlıyor. ingilizce baskıda olay hiçbir açıklama olmadan başlıyor, önce eddie gelip beverly ile birlikte oluyor sonra eddie, richie, ben ve bill. king de bunu neredeyse tüm ayrıntılarıyla anlatmış. aşırı şaşırmıştım ilk gördüğümde, şimdi tekrar okudum yine bir açıklama bulamadım yazılan bu bölüme dahil. tek anladığım şey, 6 kişiden sadece bill ve ben'in değil, hepsinin ilk aşkının beverly olduğu. king bu gerçeği vurgulamış.
--spoiler--

isteyene kitabın ingilizcesini e-book olarak yollayabilirim.
(bkz: zaar)
samsun taraflarında it yerine eş anlamlısı olarak kullanılmaktadır.
yıllar önce izlediğimde 15 gün kadar babaannemin yanında uyumama sebep olan, kitabınıda geçen hafta bir çırpıda okuduğum Stephan King'in başyapıtlarından bir tanesi.
aytiii diye telafuz ederler bunu. aytii diye seslenirler. deli ederler...*
stephen king in romanıdır. kitapta kendilerine "şanslı yedili" diyen çocukların başından geçen bir macera anlatılmaktadır. okuyanların bir çoğu palyaçolardan korkar.
sağlam bir film uyarlamasını hakeden bir roman.
Kitabı oldukça iyi ama filmi beş para etmeyen Stephen King romanı...
stephen king'in bana palyaço fobisi yerleştiren (bkz: yerleştirmek) romanı. artı olarak king'in okuduğum ilk kitabıdır, resimdeki palyaço çıkmasın diye kitabı ters koyup üzerine bir kaç kitap daha koyardım. evet belki hayal gücüm çok genişti, ama o zamanların kokusu, havası başkaydı sözlük...
bilgi islem denen departmanin cokuluslu sirketlerdeki entel kisaltmasi.

(bkz: ayti)
(bkz: information technologies)
stephen king'in eserinden esinlenmiş filmdir. gerçekten seyredilmesi gerekir.
7 yaşında seyretmiş olmamdan ötürü bana palyaço fobisi kazandırmış film. pennywise karakteri gelmiş geçmiş en korkunç korku filmi kahramanlarından kabul edilir.
athena'nın en güzel albümlerinden biri.
filmi, kitabı kadar sarmayan bir başyapıt.

kitap bir efsanedir hele ki benim gibi 9 10 yaşlarındayken okuduysanız kanalizasyona giden hiçbir deliğe bakmazdınız.
kesinlikle tatmin etmeyen hakaret nidası.
bkz: itmen.
Stephen King'in korku krallığının ilelebet sahibi olacağına kanıt efsane kitap.

Özel 25. Yıldönümü Kutlama Baskısı, Aralık 2011'de piyasaya sürülecek ve 75 $ gibi normal kitaplara nazardan dehşetengiz ama yine de erişilebilir bir fiyattan sunulacak.

Kredi kartından bir 75 dolar daha yiyeceğiz. Olsun, Uncle Steve ve en iyi kitabı için az bile.