bugün

it

öncelikle stephen king'in en iyi romanlarından biri. konusu genel olarak, birbirine bağlı 7 çocuğun insanların korktuğu şeylerin şekline girebilen bir yaratıkla olan hayatta kalma mücadelesi. okuyanlar biliyor zaten.

fakat geçenlerde romanın ingilizcesine göz gezdirirken, müthiş bir çeviri atlamasıyla karşılaştım.

7 çocuğun arasındaki tek kız olan beverly marsh, diğer elemanların hepsine vermiş.

--spoiler--
bu olay love and desire adlı bir bölümde, 'o' eddie'nin kolunu yiyip onu öldürdükten ve diğerleri onun peşinden gittikten sonra anlatılıyor. beverly, odada ölmek üzere olan eddie ile yalnız kalıyor. düşüncelere dalmışken o günü hatırlıyor. ingilizce baskıda olay hiçbir açıklama olmadan başlıyor, önce eddie gelip beverly ile birlikte oluyor sonra eddie, richie, ben ve bill. king de bunu neredeyse tüm ayrıntılarıyla anlatmış. aşırı şaşırmıştım ilk gördüğümde, şimdi tekrar okudum yine bir açıklama bulamadım yazılan bu bölüme dahil. tek anladığım şey, 6 kişiden sadece bill ve ben'in değil, hepsinin ilk aşkının beverly olduğu. king bu gerçeği vurgulamış.
--spoiler--

isteyene kitabın ingilizcesini e-book olarak yollayabilirim.