1. 1.
  mükemmel kurguyla mükemmel oyunculukların birleştiği bunun üzerinede mükemmel bir yönetmenin sihirli sopasını filme değdirmesiyle oluşmuş dün izleme fırsatını yakaladığım tam bir özgürlük savaşı filmi,öyle ki kardeşi kardeşe vurduran bir film ;izleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız..
  ... compassrose
 2. 2.
  öncülleri için:
  (bkz: michael collins)
  (bkz: in the name of the father)
  ... nuh tufan
 3. 3.
  2006 cannes film festivali galibi olan film ülkemizde 20 ekim 'de özgürlük rüzgarı adıyla gösterime girmiştir. 1920 'lerde irlanda 'nın irlanda olmaya çalıştığı bir ortamda geçen filmde adından da anlaşılabileceği gibi bir özgürlük mücadelesi anlatılmaktadır. ancak, sanırım kurtuluş savaşının efsanevî hikayeleriyle büyüyen bir jenerasyondan gelmemden dolayı, filmde bazı sahnelerde özellikle vurgulanmak istenen bağımsızlık fikrinin işlenişini çok silik buldum. biraz 'ruh' eksikti. bu eksiklik yine de bazı sahnelerin etkileyiciliğini gölgede bırakamamış.
  the wind that shakes the barley 'nin ilk yarısı tabiri caizse, öyle gümbür gümbür başlıyor ki, seyirci muhteşem bir final beklentisi içerisine giriyor. ama sonlara doğru düşen tempo adeta siik finalin habercisi oluyor.
  genel anlamda bakacak olursak, ödül de almış ancak, ortanın üstünde bir film olarak nitelendirebiliriz.
  2 ... yasak merve
 4. 4.
  Damiens ve Teddy adlı iki kardeşin IRA çatısı altında ingilizlere karşı birlikte savaşmalarını ancak 1921 ateşkesinden sonra, damiens'in irlanda cumhuriyetine verilen dominyon statüsünü kabul etmeyen azınlığa katılıp Teddy ve onun parçası olduğu yeni cumhuriyetçi orduyla savaşını anlatır. irlanda tarihinin 70'ler gibi en çalkantılı zamanlarından birini Hidden Agenda 'da irdelemiş Loach'un ayrılığın temeline attığı bir bakış olarak görülebilir bu film. Micheal Collins'in kahramanlık hikayesi değildir, ayrı saflara düşmek zorunda kalan iki sıradan irlandalı kardeşin hikayesidir.
  Land and Freedom da olduğu gibi ortada önce bir özgürlük savaşı vardır, sonra iç savaş.
  1 ... madruga
 5. 5.
  irlanda'nın ingiltere'ye karşı verdiği özgürlük savaşına yönetmen ken loach'tan olabildiğince taraflı, epik olmaktan uzak, gerçekçi bir bakış; britanyalı bir aydının kendi tarihiyle bir nevi hesaplaşması. bu filmi izlerken tarih boyunca ezilmiş olan ulusların, ezen, işgal eden uluslara karşı verdikleri haklı savaşta hürriyet tutkusunun nasıl birleştirici bir güç olduğunu görüyor izleyici.

  ideolojik farklılıkların, daha iyi bir yaşam umudu güden insanlarda yarattığı farklılıklar; amaca giden yolda kullanılacak aracın seçimi; mutlak özgürlük düşüncesi ve bunu ütopya olarak görenlerin imza attıkları kaypak anlaşmalar; ve bir tarafta haklı bir ideal, bu haklılığın yarattığı kararlılık... seyircide yarattığı ikilik bu filmin gözümde daha da büyümesini sağlıyor. genel anlamda baktığımızda bir şaheser değil belki ama sorunsalı, soruları ve bunları taşıyan samimi bir kaygısı ve tuttuğu tarafla dolu dolu, seyredilmesi gereken bir film...
  ... jackmartins
 6. 6.
  bağımsızlık uğruna kardeşin kardeşi vurduğu film.
  (bkz: kardeş katli)
  -3 ... vend avesta
 7. 7.
  izleyenlere iraya sempati duymasını sağlayan film.
  ayrıca ira* hakkında insanlara az da olsa bilgi veren film.
  ... ardahan
 8. 8.
  dead can dance^dan dinlemenin farz olduğu bir halk şarkısı..
  ... dasti
 9. 9.
  özgürlük savaşçılığının abartılıp nasıl terör örgütüne dönüldüğünüde gösteren filmdir zannımca... Tabii tarih bilmeyen biri a bu ira ne delikanlı grupmuş yaa da diyebilir nitekim o ira pkk ya çok büyk yardımlar yapan gruptur..
  -1 ... ronin5
 10. 10.
  Ken loach'un iktidarın çirkin yüzünü çok iyi yansıttığı yansız filmi..ingiliz askerleri tarafından işkenceye maruz kalan IRA üyleri iktidarı nisbi de olsa ele geçirdiklerinde ingiliz askerlerinin yokluğunu belli bile etmezler...
  ... nadjan