bugün

mekki bir suredir. 8 ayettir.

1.Biz, senin göğsünü yarıp-genişletmedik mi?
2.Ve yükünü indirip-atmadık mı?
3.Ki o, senin belini bükmüştü;
4.Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi?
5.Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır.
6.Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.
7.Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et.
8.Ve yalnızca Rabbine rağbet et.

bir insan içinde sıkıntı hissettiği zaman okuması tavsiye edilen suredir.
inşirah; açılmak, genişlemek manasına gelir.

yazmayı unutmuşum notu: duha suresiile birlikte inmiştir.
nedenini bilmem, eskiden beri kuran- kerimde ki en cok sevdigim surelerden biridir, su veya bu sebebten dunyada zulum goren, eziyet ceken tum insanliga, yaradanin gonderdigi ben burdayim, merak etme mesaji olduguna inanirim.

bu surede; yeis ve umitsizlige kapilmanin anlamsizligini hatirlatan ilahi bir uyari vardir.
bu surede; her gecenin bir sabahi oldugunu, sabirla her engelin, yaradanin izniyle asilacagini bildiren mujde vardir.

ve bu surede; onumuzdeki engellerden korkmamaya ve bizi calismaya, cok calismaya yonelten muthis bir motivasyon vardir.

kuran-i kerimin butun sureleri gibi, mana, bilgi ve hikmet dolu, pinardan akan buz gibi suyun icimizi serinlettigi gibi, bu surede, manevi dunyamizi ferahlatiyor, yuregimizi hafifletiyor, ne mutlu rahmetinden yararlanana.
Meali:

Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla
4.Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi?
5.Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır.
6.Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.
7.Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et.
8.Ve yalnızca Rabbine rağbet et
sıkıntılı bir zamanda dinlendiğinde insanın içini ferahlatan suredir.
kuran ı kerim in 94. suresidir. şerh suresi de denir; (şerh kelimesi, kalbin de içinde bulunduğu göğsün genişletilerek sıkıntı ve üzüntüden arındırılması ve ferahlık ve sevinçle dolması)

(inşirah suresi 5-8)
demek ki, her güçlükle beraber bir kolaylık var.
elbette her güçlükle beraber bir kolaylık var!
o halde (sıkıntıdan) kurtulup boşaldığın zaman sağlam dur.
ve (her işinde) yalnız rabbine sarıl.
"demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır. gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır. (inşirah suresi, 5-6)"

en onulmaz anlarımda sığındığım limandır, iyi ki vardır.
şu sıralar dilime dolanan sure. okudukça farklı geliyo.farklı hissediyorum kendimi. hadi bakalım
--spoiler--
--spoiler--
inşirâh" açılmak, genişlemek, sevinmek manalarına gelir. Duhâ sûresinden sonra Mekke'de inmiştir. 8 (sekiz) âyettir. anlamı gibi insanın içini açar.
islam alimleri tarafından hz. muhammed'in 4 kez ameliyat edildiği söylenir. ama bu yalandır. tek ameliyatı vardır o da henüz bebekken. diğer ameliyatlar kendisini yüceltmek için söylenen ama nereye gideceği bilinmeden atılan yalanlardır.

karşı argüman şudur:
içindeki pisliklerden arındırılması için melekler tarafından 4 kez ameliyat edilen bir peygamber her seferinde tekrar pislikle mi dolar ki 4 kez bu olaya maruz kalsın?

islam alimlerinin bazıları kaş yapayım derken göz çıkarır. örneğin Ebu Hüreyre, kendisi yalancının tekidir. gördüğünüz yerde okumayı bırakabilirsiniz.

Aklını kullanmayıp bu yalanlara inananlar ise bilmelidirler ki, Allah, pisliği aklını kullanmayanların üzerine kılacaktır. (yunus suresi, 100. ayet)
5.demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır.
6.gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır...*
malum dersanelerden birine gittim bende, namaz kılıyorduk tabi yeri geldiğinde. Ne hocayı severdim, ne ses tonunu. uyuz şakirtin tekiydi. iyilik namına bişey görmedik o heriften. iyi olanları tenzih ederim..

o sevmediğim adam ne zaman feinne maal usri yüsran inne maal üsri yüsra dese, * (#10504389) ben o namazda bir rahatlıyorum ama nasıl anlatamam, böyle her namazda o ayet okunsun istiyorum, her fatiha bitirişimizde amin dememizin akabinde o sözler çıksın istiyorum.

demek istediğim şu , ben o adamı sevmezdim. ses tonu da cırtlak dandik bişeydi, meğer inşirah suresiymiş.. anlamını da bilmezdim.. demek ki mealini manasını bilmesende kur'an seni koruyor, kolluyor, rahatlatıyor..

mucizesin kuran..

kelime-i tevhidle entry i sonlandıralım,

la ilahe illallah muhammeden resulallah..
şu an ihtiyacım olan sûre.
inşirah kaynağıdır. bilinen en iyi psikologlardandır.
müslüman olma sebebi, kuran'a inanma nedenidir. çok güzel bir suredir.
peygamber efendimiz(sav) en sıkıldığı an'da indilmiş suredir.mealiyle sabır ettiren, ruh tazeleyen ayetlerden oluşan suredir aynı zamanda.
iyi ki var.
"işın teknolojisi merkezi bölümü başkanı biyoloji profesörü muhammed ziyaeddin hamid, bu çağda insanların her yönden elektromanyetik dalgalara maruz kaldığını ve bu nedenle daha fazla ışın aldığını belirterek, vücutta biriken bu yükün mutlaka dışarı atılması gerektiğini bildirdi."
haber linki:
http://www.hurhaber.com/h...tirmasi-sonuclandi/399758

inşirah suresi:
1.(ey muhammed!) senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
2, 3. belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı?
4. senin şânını yükseltmedik mi?
5. şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
6. gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır.
7. öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
8. ancak rabbine yönel ve yalvar.

(diyanet çevirisi)

2. ve 3. ayete dikkat ederseniz beli büken yükten bahsediyor. ayrıca surenin geneli de ibadetlerle alakalı. güçlük olan şey ibadet etmek içindeki kolaylık da belki de vücudumuzdaki yükün azalması. ve bunlar rabbimize yönelmemizi sağlayan ayetlerdir. (8)
beli büken yük derken de belki de rüku anından bahsediyor olabilir. (2,3)
çok huzur veren suredir.
belagatı akıllara durgunluk verecek düzeyde bir suredir. ayet sonlarındaki uyaklar haricinde ayetlerin bütünün kapsayan belagat uyaklara sahiptir ki cümle alem bir araya gelsek bir benzerini ortaya koyamayız.
Arapçası :

Elem nesrahleke sadrek
Ve veda'nâa anke vizrek
Ellezii enkada zahrek
Ve rafa'nâa leke zikrek
Fe inne meal usri yüsran inne meal usri yüsraa
Fe izâ feragte fensab
Ve ilâa rabbike fergab

olan sure.
kalp ilacı. her gün 7 ölçek alın.
Bu konuda yazılmış bir beyti okuyabilmek ve şerh edebilmek için ezberlemek zorunda kaldığım suredir... Beyit aynen şöyle idi:

geldi ol dem kim ola izhâr-ı hikmet kılmaga
inşirâh-ı sadr ile sadr-ı sâf-ı ezhâr-ı gül.
"zalimin zulmu varsa sevenin allah*" ı olduğunu hatırlatıp yeise kapılmış kalbi ferahlatan suredir.
Müslüman'ın dertlendiği, sıkıldığı zamanlar sarılacağı inşirah Suresi vardır. O sure onun gönlünü ferahlatır. Diğerlerininse dertlendiği, sıkıldığı zamanlar sarılacağı içki şişeleri vardır. Bir anlık kafayı bulmayı ferahlık sanırlar...

https://www.youtube.com/w...mbedded&v=7AqpZlwh8Xo
her zaman olduğu gibi beni bırakmayan rabbimin duha suresi ile birleştirerek gönderdiği, bugünlerde bana ilahi bir mesajıdır. o ne güzel bir mesajdır.

bambaşka bir suredir. bütün sureler bambaşka da, duha ile birlikte bambaşkadır. hakkında çok şey yazılır ama ne yazılırsa yazsın yetersizdir.

zaten uzun da değildir. ezberlemekse ne büyük bir kazançtır...