bugün

dogal bir yetenek sahibi insan. oyle okumakla olmuyor. ben adam oldum geldim degil yani, dogustan gelen yetenek.
paket mi yapiim burdamı yersin diyebilen yemiş yutmuş yalamış olayı çözmüş prof insanlardır.
(bkz: hadi len)
daha insanın gözünün içine bakar bakmaz şıp diye neyin nesidir kimin fesidir, hırlı mıdır hırsız mıdır, hatta nerelidir şeklindeki sorulara cevap verebilen insan modelidir.*
allah vergisi bir yenetenektir ama çok insan tanımakla da alakalı bi durum. olanlara şapka çıkarırım.
insanları, hal ve hareketleriyle, çe$itli tavırlarıyla, ilk bakı$ta anlayabileceğini söyleyen lavuklardır.
o gözleri diktimi karşısındakine, o karşısındakinin gözlerini okuyan. söze gerek bırakmayan cinsten olanları vardır. genelde tecrübeyle kazanılan bir yetenektir. aklını kullanabilen, sosyal zekası gelişmiş kimselerin hayatlarının devamı süresince tanıdığı ve incelediği insan davranışları, prototipleri ve kültürleri sonucunda aşağı yukarı o insanın en uç ve an aşağı noktalarını çıkarıp özetleme sanatı gibi bir şey şahsımca.
iş hayatında iş yapacağınız kimseler işe alınacak elemanlar ve günlük hayatta evinize gelen bir tamirciyle olan bir münasebetinizde dahi çok işe yarayan bir özellik.
tecrübe ile artan, artan ve daha da artan özellik. sınırı yoktur. bilakis insanlardan sonra başka şeylerin bile sarrafo olabilirsiniz. havanın, trafiğin, futbol maçlarının ne bileyim 1 senedir görmediğiniz yerdeki insanların bile 1 sene sonra ne yaptığını bilebilecek tecrübeniz, gözlemleriniz, bilgi birikimlerinizle aşağı yukarı tahminler yaparak hayatınızı kolaylaştırabilirisiniz.
mesut yar ın tv 8 de başlayacak programı. *
Doğuştan gelen bir yetenek değildir. insanda zamanla yaşayarak, tecrübe kazanarak oluşur.
çeşitli otobüs firmalarında en az ikibuçuk yıl muavinlik yapanların ister istemez elde ettiği vasıf.
insanları en iyi tanıdığını iddia edenlere deniyor.

bunun en basit yolunu öğrenmek 30 yılımı alsa da artık biliyorum;

herkese kötü dersiniz ve eninde sonunda herkes sizin dediğinize gelir ve artık şu cümleyi çok sık duymaya başlarsınız;
"ya sen de insan sarrafısın ha"
(bkz: ayar vermek)
formülü çok basittir;
yenilen kazıklar + çok insan tanıma + feleğin çemberinden geçme(hayat tecrübesi) + yaş = insan sarrafı.
"kim kaldı eskilerden."
türk halkının %92.5'i.
eğer aşırı seviyeye çıkarsa, herkesten şüphelenmesi çok muhtemel olan insan. bu insanlar, yeni gittikleri bir ortamda, tanımadığı kişiler hakkında kendince yorumlar yapar ve uzak durması gerekenler ile tanışılabilecek kişileri farlı bir yere koyar. ama bir süre sonra tanışılabilecek kişilerin sayısı azalır ve bu noktadan sonra asosyal bir birey haline gelinir.
salaktır. insanın her yaptığı harekete belli anlamlar yükleyerek onu tanıdığını sanır hemen.
hayatta bütün insan türlerini görmüş iki kelam ettiği insanın nasıl biri olduğunu anlayabilen bireydir. iyi bir meslek dalı olabilir.
öncelikle zeka gerektirir. insanın kişiliğini davranışlarından, konuşmalarından tespit etme sanatıdır. gümüş sarrafı nasıl gümüşün değerini bir bakışta anlıyorsa insan sarrafıda insanın değerini ''kendince'' bir-iki* bakışta anlar. ayrıca bu kişi msn konuşmalarından veya facebook bilgilerindende çok rahat tespit yapabilir.
(bkz: aha bu benim lan)
sana ; seni-senden daha iyi bildiğini iddia edercesine yaptığı yorumlarıyla kısa yoldan haddini aşabilen insan profili.
(bkz: adam sarrafı)
tecrübe gerektirir.Yenilen,atılan kazıklarla birlikte öğrenilen derslerin toplamında bir kişiyi 1-2kelimesiyle çözme konusunda marifetli olan insanlara denir.aslında bunlardan çok yoktur fakat kendini neyle öveceğini şaşıran herkes
insan sarraffıyım diye geçinir.ayrıca ön yargıların oluşmasına zemin hazırlayan bu tutum çoğu zaman gereksiz durumlara da yol açmaktadır.en iyisi mi fikrinizi kendinize saklayın.doğru ise ben demiştim dersiniz,yanlışsa da çaktırmazsınız olur biter.
insanları altın gibi, ince ayar terazilerde tartmayı bilendir.
sosyoloji, psikoloji ve antropolojiden doğuştan anlayan kişi. esnaflığın da bu konuda büyük katkıları vardır.
tabir-i caizse insanın gözüna bakıp götünün çapını ölçen kişidir.
dünyanın en traş insanıdır.zira insanları tanımak mümkün değil.
güncel Önemli Başlıklar