bugün

(bkz: erkek guzeli sefil bilo)
yaşlandıkça burnu büyüyen** * oyuncu.
beşiktaşlı futbolcuların ricardinhoyu benzettikleri sanatçı.
ezilen, hor görülen, aşşağılanan, yıkık kesimi çok iyi dile getiren oyuncu.
Garip geldi garip gidiyor adam.Yeşilçam'ın artislerinden ve unutulanlarından.
harkulade sanatçı, süper insan.

giderse yenisinin gelmesi için çok bekleriz...
en son sis ve gece filminde oynadı. dayak yediği sahne ise gayet komik bir sahnedir.
türk sinemasının gördüğü ve de görebileceği en duyarlı, en saf, en ezilen, en ikiyüzlü, en $eker tiplemelerin oyuncusu.
$ener $en'li filmlerde kim onun kadar samimi aldatılabilir, kim onun kadar yalanlara ve acılara gülümseyebilir, kim $ekerpare'de orospuya olan a$kından mecnunla$ır, kim kibar feyzo'da kemal sunal'a mafizzamir bir kıskançlık duyduğunu onun gibi uluorta afi$e eder ki?

kim bu ülkede solculuğunu ve retçiliğini hem edebi yönden hem de fiziksel çilelere katlanarak onun gibi izah etme uğra$ına döker? kim, hasretim sansürlüdür gibi bir kitabı ileri yayınları gibi yanlılığı tartı$ma götürmez bir yayınevinden çıkartmaktan çekince duymaz ve kim, çirkinliği yüzüne haykırıldığı halde erinmeden "ben dünyanın en yakı$ıklı erkeğiyim" diye bir mottoyu salık verir..
(bkz: ilyas salman dünyanın en yakı$ıklı erkeğidir)

$imdi çağan ırmak'ın gölgeli devrimciliğine ağızları bir karı$ açık bakanlara ayar olsun diye:
- ilyas salman'ın o kırı$mı$ yüzüne bakın filmlerde. sonra da kıyaslayın. gerçek nerede, göreceksiniz.
kendisi için -ben aslında çok yakışıklı bir adamım- diyen "şaka makinası"
kuzucuk derken, kuzucuk'un gözlerine bakarken, imgelerini tekrar etmeyen doruk coşkusu yaşatan, buram buram hıyar kokarken bile dünyanın en sarılınası adamı olan kimse...

(bkz: dolap beygiri)
"beni siz bu hale getirdiniz. masum köylü bilo'yu öldürdünüz ve işte eseriniz: namussuz bilo"
hayatım boyunca tanışmak istediğim sanatçılardan biri.o kadar hoş,sempatik,babacan,bizden bir havası vardır ki...
bu gün bir gazetede yapılan söyleşide, " benim dost olduğum insanlar havada bulup tavada yemezler, sevdiğimi ciğerime sokarım, sevmediğimin ciğerine sokarım, yaşayan her şeye aşığım. dünyada aşık olunacak çok güzellik, kavga edilecek de çok puşt vardır" diyerek beni, benden almış, siyasi görüşü ne olursa olsun güzel söylemiş sanatçı.
18 yıl sonra ahmet ümit'in filme uyarlanan romanı sis ve gece ile tekrar sinemaya dönen sanatçı.
defalarca dövülen ama susmayan güzel insan.
80'lerde oynadığı filmlerde, saf gariban anadolu çocuğu olarak, bilimum $ener $en ve de tayfası tarafından defalarca keklenen adam rolünü başarılı olarak yerine getirmiş, rahmetli kemal sunal ile oynadığı filmlerde ise, daha çok şener şen'in adamı olup, kemal sunal'ın işine çomak sokan adam olarak da hafızalarda yer edinmiş, en çok, çiçek abbas, banker bilo, dolap beygiri, şekerpare, kibar feyzo ve de sarı mersedes filmleri ile hatırladığım, malatya doğumlu, 90'larda ise iyice unutulan sinema sanatçısı..
yanında güçlü bir oyuncu daha aranan ve asla başrol oyuncusu olması tahmin edilemeyecek kadar çirkin film oyuncusu.
"deliler ve ağaçlar ayakta suçlular iktidarda ölür" i.s.
banker bilo filminde sözde nişanlısı ahu tuğba ile şener şen arasındaki ilişkiyi öğrendiğinde üç saniye içinde gözünden yaş gelerek nasıl olur da aynı anda hem gülünür hemde ağlanır şeklinde oyunculuk dersi veren gerçek aktör.
sinemaya geri dönüş yapmasını dört gözle beklediğim usta.
gulu$u ayrı guzel olan sanatcı..
(bkz: yihaha yyiahah)
2005'teki kekom $arkısının klibinde, cezaevindeki bir mahkumdu. daha sonra 2006'da dilo adlı parçanın klibinde oynadı.
türk solu dergisinde yazardır kendisi.
bir tv proğramında ben sevdiğimi yüreğime sokarım, sevmediğimin yüreğine sokarım diyen usta sanatcı.
entelektüeldir. yaptığı söyleşiler incelendiğinde bu açıkca görülür. söyleyecek bir sürü şeyi vardır bazı oyuncuların aksine.