bugün

kozmik yoLcuLukLar, tanrısaL buLuşmaLar, ruhsaL birLeşimLer.. beni derinden etkiLeyen sanatçı..
bu ses acaba bir erkekten mi çıkıyor dedirten kadife ses tanımını lisan-ı haliyle yapmış türk filmlerini çok şey borçlu olduğu sanatçı..yıllar önce medyaya çıkmayacağım demiş ve bu sözüne sadık kalmıştır..bir dönem ara güler(ya da muammer aymaz tam hatırlayamıyorum)'in fotoğraflarını çektiği ve az çok hakkında fikir sahibi olabildiğimiz sanatçı..
akıbetini tüm türkiye'nin merak ettiği,müzisyen karakter.

-ilhan irem vardı,noodu?
türkçe psychodelic olayının kapılarını açan saygı duyulası büyük adam.bu kapıyı aslında erkin koray açmıştır ( ilahi morluk, öksürük) ama kısa sürmüştür.bayrağı da sevgili ilhan abi almıştır.
sözlük aleminde hakkında en çok merak uyandıran şahıs.

(bkz: ilhan irem vardı noldu ona)
iste hayat ve Bosver Arkadas gibi sevgiliden ayrildiktan sonra dinlenecek sarkilara sahip sanatci.Asil ismi ilhan Aldatmaz dir.
hakkında;şarkılarını tersten dinlediğinizde kozmik,evrensel mesajların iletildiğine dair bir şehir efsanesi olan şarkıcı,besteci,güzel insan.doğru mu merak içinde yıllar geçirmemize sebep olmuştur bu efsaneyle.
dinlenesi ses güzel şarkıları olan insan aşık olana aşk acısı çekene birebir iyidir
sazlıklardan havalanan bir ördek gibi sesin,
ürkek şaşkın kararsız duyuyorum
ve sen bir gökkuşağı kadar güzelsin
rengarek biraz sonra gidecek görüyorum
ve ben yağmurlar altında bir yolcu
ıslak yorgun tutkulu yürüyorum
sensiz ben yoluma bulamam haykırmak istiyorum.....
konuşamıyorum...
bu kadar güzel sözleri çok kaliteli bestelerlerle bulusturan hayatımın en mutlu ve en bunalım günlerini müziğiyle yaşadığım aşmış insan.*
şarkılarının birçoğu dört tane kalıp akordan oluşan -e am d g- şarkı sözlerindeki duygusallık dışında çokda kaliteli bir müzisyen olmadığı söylenebilecek olan gizemli insan...
ilhan, 1 Nisan 1955 Bursa doğumlu. Lise yıllarında başlamış şarkı söylemeye, beste yapmaya... Okul orkestrası ile Milliyet Gazetesi'nin liselerarası yarışmasını kazanmışlar. Orkestranın adı "Meltemler". Okul bitince de grup devam etmiş. Özellikle Bursa'nın, Uludağ'ın diskolarında sahne almışlar. ilk plağı için Unkapanı'na kapağı atan irem, 73 senesinde "Birleşsin Bütün Eller"i yayınlıyor. işte o dönem tanıdım sanatçıyı. Müzik sayfası hazırladığım Demokrat izmir Gazetesi'nin geleneksel yılın sanatçıları konserine davet ettim. Yılın ümit veren erkek sanatçısı olarak... Çok heyecanlıydı. Atatürk Kapalı Spor Salonu'ndaki konserden önce ve sonra çok sohbetlerimiz oldu. Daha 18 yaşındayken havaya kaldırdığı bu ödülün adeta sorumluluğunu taşıyordu. Bana söylediği "Sadece ödül vermediniz, yolumu çizdiniz" sözü hâlâ kulaklarımda. Ve bugün o, ülkemizin klasikleri haline girmişse, aldığı o ödülün bir itici güç olduğunu düşünüyor, böyle bir değeri Türk Popu'na kazandırdığımız için çok mutlu oluyorum.

ilk albümünü 76 yılında yaptı. "ilhan irem 73-76" adını taşıyor bu albüm. Sonra çok ses getiren "Ayrılık Akşamı" parçası var. Hani sevgilisinin sesini sazlıklardan havalanan ördeğin haline benzettiği. Sizi bilmem ama bana sorsanız böyle bir benzetme aklıma bile gelmezdi. işte irem farkı... Katıldığı ve ülkemizi başarıyla temsil ettiği yarışmalar da var. Altın Orfe ve Akdeniz Akdeniz gibi... Bu son yarışmayla TRT yasağını da delmiş, artık parçaları çalınmaya başlamıştı. Akıl almaz TRT denetim kararları vardı o yıllarda. Örneğin bir parçasında ret nedeni şarkı sözü. "Bir bulanık suda kirli bir yosun gibi / Görünmüyorsun temizle kalbini" gibi bir söze denetim kurulu raporu "Kirli suda zaten hiçbir şey görülmez" ve şarkı da "yayınlanamaz". ilginç bir not... Bu sıkı denetime rağmen şarkıları çalınan ve ekrana ilk kez "kulağında küpe" ile çıkan sanatçıdır o... *
sanatçı diyebileceğimiz sanatçılardandır boşver arkadaş şarkısı unutulmaz şarkılarından biridir
uzun zamandan beri ortalarda görünmeyen dinlenildiği vakit insana mutluluk veren şarkılarıyla gönüllere taht kurmuş dişlek sanatçı.
(bkz: cennet ilahileri)
yiğit özgürün karikatürlerini alakasız bir şeyle bağlamak için kullandığı hede
kliplerinin olmazsa olmazları bir palyaço(genellikle ağaca asılı başaşağı durur),fonda sisler içinde yavasca danseden gelinlik giymiş gothicimsi bir hatun ve güneş gözlüklü ilhan abimiz.
sesinin inceligi insanda türlü güzel duygular yaratan çok değerli bir sanatcımız.
en son birkac yıl önce bursa sokaklarında uzun saclı haliyle gördüğüm şahıs.
(bkz: o değil de bi ilhan irem vardı noldu ona)
sensiz de yaşanıyor şarkısını yapan üstad.
hem karizmatik hem cool bir insan modeli olmasına rağmen en duygusal şarkıların da bestecisidir aynı zamanda.
hayatima biraz gec girmis ama girdigi andan itibaren en sevdigim ilhan irem parcasi vardir ki bunalim ..

gelmeyisini bekliyorum
dönmeyisini özlüyorum
seni seviyorum..

sesi dinlenesi sarkici..
yazdığı sözlerle işte budur dedirten sesiyle dahada bir güzelleştiren sanatçı.. ortalardan kaybolmuşta değildir kendileri ''cennet ilahileri'' adlı albümü yeni piyasaya cıktı.. albümün şarkılarıda şöyle;
*aşk kapıları
*hu
*müjde
*yılan ısırığı
*tören
*dem
*mahşerin dört atlısı
*bile ible iblmezcesine
*sis
19 Mayıs 2006 itibari ile son albümü "Cennet ilahileri" ile sevenleri ile bulusan, sanatçı gerçek sanatçı...

(bkz: Bezgin) isimli şarkısı gibi bir şarkı gelmemiştir ve gelemez...

ilhan irem 1955 senesinde dünyaya geldi.
1973 yılında, besteci, söz yazarı ve yorumcu olarak müzik dünyasına girdi. Yalnızca kendi yapıtlarını seslendirerek kendine özgü bir ekol oluşturdu.
Seksenli yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik yapıtlarıyla, senfonik rock tarzında çalışmalara yöneldi. Aynı yıllarda yazı çalışmalarına da başlayan sanatçı, bugüne kadar, hikayelerini, denemelerini ve şiirlerini içeren beş kitap yayımladı.

Sanatçının tüm üretimleri, duygularını yitirmiş sanal dünyaya ve karanlıklara alternatif olarak, "ışık ve sevgiyle" felsefesinde şekillenen bir evrensel sevgi ve yeniçağ öğretisinin izlerini taşımaktadır.

http://www.sevecen.cjb.net/
(bkz: şalamar)