bugün

mavi sakalın sanat eserlerinden...

bir gün, iki yolu birlikte çalıp söyleyebileceğim bir erkek bulursam evleneceğim.

yıllar sonra editi: evlendim sözlük ama birçok parça çalıp söylememize rağmen iki Yol'u henüz çalmadığımızı farkettim. Yalancı mıyım neyim.
biri düz ve kolay...
diğeri yokuş ve zor..
mantıken zor olanın mükafatı fazladır seçilmesi gerekenin o olduğunu herkez bilir ama..
yinede kazanan yol kolay olan yoldur...
mavi sakal'ın her daim dinlenebilen şarkısı.
klasik anlatıma sahip hollywood filmleri kadar kolay olmayan gerçek hayatta, önüne iki yol çıkan bünyenin defalarca bıkmadan dinlediği şarkıdır aynı zamanda. öyle bir durumdur ki, ikisi de uçsuz bucaksızdır; çünkü küçük patikalardan ziyade hayatın gidişatını tamamıyla değiştirirler.

"korkma bebeğim
hepsinin sonu aynı"

böyle diyerek de tüm kararsızlıklara son noktayı koyar.
harika bir mavi sakal şarkısıdır. çaresizliği en etkili şekilde anlatabilme başarısı göstermişlerdir bu şarkıda.
--spoiler--
gözyaşları bebeğim
hepsinin sonu aynı
--spoiler--
şebnem ferah destekli yeni versiyonu harika olan fakat akustik şarkı 7 dakika sürer mi sürerse ne kadar harika olur gibi soruları akabinde sorduran karapaks şarkısı.
mavi sakal'dan ayrılanların kurdukları karapaks tarafından şebnem ferah'la birlikte de yorumlanmış.

yalnız düzenlemesini hiç beğenmedim. zaten mavi sakal zamanında kusursuz bir şarkı çıkartmıştı. bunda ne vokâl genç osman yavaş'ın vokâli kadar güçlü, ne düzenleme o kadar iyi. saçma sapan vurmalılar falan kullanılmış. şebnem ferah'ın arada yaptığı girişler ise şarkıyı güzelleştirmekten çok çıkıntılık etmek olmuş.

bir de kimse yazmamış:

mavi sakal yorumunun klibinde oynayan taş hatun arzu yanardağ'dır.
klibini buradan izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=gGIgRZXarvw
Sonu cehenneme çıkan, biri sağa kıvrılarak, diğeri sola kıvrılarak.
bugün kaç kere dinlediğimi sayamadığım şarkı. kaç yıl geçmiş hala ilk kez dinliyormuş hissi veriyor. türk rock müziğinin yüz aklarından biridir bana göre. çok başka çok.
"çok yukarlarda biriymiş, beni aldı..."
"birden bire boşalan yolların ortasındayım..." dinlenmeye başlandı mı durulamayan müthiş mavi sakal parçası.
hayatta seçim yapmak zorunda olduğunu hatırlatan mükemmel mavi sakal şarkısı. karamsarlığın söze dökülmesidir. ergen zamanlarda dinlenince sizi daha asi yapar. her cümlesinde derin anlam barındırdığına inandığım eser.
neden soruyorsun nereye gideyim?
iki yol var demiştin,
hangisini seçeyim?
korkma bebeğim hepsinin sonu aynı.
birinin eksiği, birinin fazlası.

Emre aydın'ın akustik yorumuyla gece gece canımı almaya niyetlenmiş şarkı.
Türk rock müzik tarihimizin en güzel şarkılarından. Her şeyi yerli yerinde. Bir zamanlar ne fırtınalar estirmişti. Hala çok güzel.
korkma bebeğim
hepsinin sonu aynı
çok yukarlarda biriymiş
beni aldı

der ve beni benden alır...
hala sıcak olan şarkı.
insanı alıp götüren mavi sakal şaheseri.
hepsinin sonunun aynı olduğunu milyon şarkı der belki ama en güzel iki yol der.
''neden soruyorsun nereye gidiyorum diye iki yol var demiştin birinden gidiyorum.'' genç osman yavaş gerçekten bu işi hakkıyla yapıyor.
şüphesiz ki türk rock müziğinin en kaliteli, hiç eskimeyecek nadide eserlerinden bir tanesidir.
harika ötesi mavi sakal şarkısı.
sözlerine diyecek yoktur.
tarihte iz bırakmış bir mavi sakal şarkısı.

yüz yıl sonra da referans gösterilecektir.
mavi sakal'ın şahane ötesi şarkısı. tekrar tekrar dinlemek istersiniz. hatta yeterli gelmez dinlemek, bir gitar bulup kendiniz çalmak istersiniz.
mavi yol iki sakal.
sabahın bu vaktinde dinlenince bi acayip hissettiren en iyi türk rock şarkılarından birisi.
karapakstan dinlemeninde ayrı hoş olduğu özel şarkılardandır.