1. 1.
  dinlenmesi gereken kişi.
  ülkemizde tahminimce her 10 kişiden 9.9 unun adını hiç duymadığı yalnız dünya çapında büyük bir üne sahip müzisyen.
  4 ... msd
 2. 2.
  tıpkı mozart gibi beş altı yaşlarında bir çocukken radyoda dinlediği bir yapıtı o anda ezberleyip,piyanoda tıpkısını çalarmış.kendisine her öğretileni de çok kolaylıkla sanki önceden biliyormuşcasına öğrenirmiş.bu yüzden,kendisi için büyük millet meclisinden bir harika çocuk yasası çıkarılmış ve bu yasanın sağladığı olanakla paris e gidebilmişti.orada herkesten küçük yaşta (15 yaşındayken) birincilikle konservatuarı bitirmiş.

  elliye yakın plağı var.beethoven ın 32 piyano sonatını,bütün konçertolarını arka arkaya konserlerinde çalmıştır.liszt in vaktiyle piyano için uyarlamış olduğu beethoven ın dokuz tane senfonisini plaklara doldurdu.onları fransa da bir festivalde arka arkaya çaldı.
  3 ... lilith
 3. 3.
  bugün 19.30 da kocaeli universitesinde resital verecek müzisyen.
  ... diyonsos
 4. 4.
  aldığı ödüllerle de göz dolduran değerli klasik müzik sanatçımız; harika çocuk(tu) tabii artık kadın.

  * Paris Konservatuarı, Konservatuar Birinciliği, 1957
  1952 yılında Paris Konservatuarı'ndaki Yüksek Solfej ve Deşifraj bölümlerini "Birincilik Ödülü" ile bitiren Biret, 1957 Haziran'ında Konservatuarda devam ettiği Piyano, Oda Müziği ve Eşlikçilik sınıflarının her birinden "Birincilik Ödülü" ile mezun oldu ve "Birincilerin Birincisi" ünvanını aldı.. Reine Laurent Ödülü ve Popelin mükafatlarını kazandı.

  * Lily Boulanger Memorial, Boston, 1954, 1964

  * Harriet Cohen - Dinu Lipatti Altın Madalyası, Londra, 1961
  Ünlü piyanist Harriet Cohen ve Dinu Lipatti'nin anısına her yıl başarılı bir genç piyaniste verilen Altın Madalya 1961 yılında idil Biret'e verilmişti. Leman Biret bu ödülün verilişini anılarında şöyle aktarıyor: "idil Konservatuar bitmeden evvel ve bittikten sonra sık sık Union Interalli'de resitaller veriyordu. Paris sefaretimizde de her fırsatta çalıyordu. 1961 Şubatı'nda idil'in ingiltere'deki ilk resitali Londra sefirimiz sayın Nuri Birgi'nin daveti üzerine sefaret salonlarında olmuştu. Fevkalade başarılı geçen bu suarede hazır bulunan tanınmış ingiliz piyanisti Harriat Cohen idil ile çok ilgilenmiş ve elindeki bir tümörden dolayı artık piyano çalamayan bu büyük artist senenin en başarılı genç piyanistine verilen Harriet Cohen-Dinu Lipatti altın madalyasını ona verdirmişti. Aynı zamanda davette hazır bulunan tanınmış emprezaryo Ian Hunter idil'e konserler tertiplemeye başlamıştı."

  * Adelaide Ristori Nişanı, italyan Hükümeti

  * Kültür/Liyakat Nişanı, Polonya Hükümeti, 1974

  * Chevalier de l'Ordre du Mérite, Fransa

  * Uludağ Üniversitesi, Onursal Doktora, 1995

  * Grand Prix du Disque Chopin, Varşova, 1995

  * Altın Diyapozon, 1995, Fransa
  Biret, 1992 yılında Naxos'tan çıkardığı Pierre Boulez'in 1, 2 ve 3 no'lu sonatları kaydı nedeniyle Çağdaş Müzik alanında Altın Diyapozon ödülüne layık görülmüştür. Bu kayıt Le Monde gazetesi tarafından da yılın en iyi kayıtları arasında listelenmiştir.

  * Devlet Sanatçısı, Türkiye, 1973

  * Onursal Doktora, Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye, 1988

  * Onursal Doktora, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Türkiye

  * Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası, 1996

  * Onursal Doktora, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Türkiye, Mart 2003
  3 ... leggare
 5. 5.
  uzun bir aradan sonra yeniden istanbullu dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanan harika çocuk***.
  2 ... leggare
 6. 6.
  23 ocak tarihinden 2 şubat tarihine değin ludwig van beethoven'in tüm piyano eserlerini kayda almak üzere, bilkent senfoni'yle birlikte stüdyoya kapanmış olan uluslararası piyanistimiz.
  ... leggare
 7. 7.
  idil biret'i canlı dinlediğimde 12-13 yaşımda idim sanırım. değil onun adını, klasik müziğin varlığını bile bilmiyordum o zaman. izmir kültür park'taki konser salonundaydı konser. o geceden fazla bir şey hatırlamıyorum aslında, yani müziği. hatırladıklarım, valinin ve belediye başkanlarının da orada oluşu, seyircilerin büyük kısmıyla birlikte uyumaları, insanların çoğunun çok sıkılması, hep yanlış yerlerde -suslarda- alkışlamalar, idil hanım'ın müthiş ciddiyeti ve anonsta kulağıma takılan şövalye unvanı. dediğim gibi, ne çaldığını hatırlamıyorum. dinlemeye, anlamaya çalışmıştım ama imkansızdı benim için. yanımda duran bir bey vardı. insanlar alkışı bastıkça o sinir oluyor, kafasını sallıyordu. konserlerdeki alkış kısmı konusunda bir dersti benim için.
  şimdi ise seneler sonra ben idil hanım'ın kayıtlarından chopin'in waltzlerini, rachmaninoff'un preludelerini dinliyorum. ve hala anlamaya çalışıyorum. belki o gece, bir klasik müzik merakı uyandırmıştı içimde, kim bilir.
  insanlar onun ne çaldığını anlamasa da, uyusa da, sıkılsa da o sonuna kadar çalmıştı o gece. bu yüzden şimdi ona teşekkür ediyorum. umarım bir dahaki sefere o harika çocuğu anlayabilirim.
  2 ... havada bulut
 8. 8.
  sosyal bilgiler kitabında resmi bulunan müthiş piyanist.
  ... ucgende alan
 9. 9.
  gururumuz,Türkiyeden çok yurt dışında tanınan piyanistimiz.konser sonrası defalarca alkışlanan her seferinde ise sahneye tekrar cıkıp kuğu gibi süzülen efsane.
  3 ... ameliepoulin
 10. 10.
  mükemmel bir piyanist ve gerçek bir dahi. daha 4 yaşında iken ilk kez duyduğu parçaları bir akor bile hatalı basmadan çalabilirmiş.
  1 ... otomatik portakal