bugün

ismine kanun olan istisna sanatçı.

Sanatçı derken, günümüzdeki anlamıyla değil. Gerçekten sanat ile haşır neşir olan, yaptığı sanat olan... piyanist, müzisyen.

Ben bunu niye yazdım? Hani sabahtan akşama kadar kanun konuşuyorsunuz ya, bilip bilmeden. Belki konuşacak vaşka kanunlarınız olur diye. Belki entelektüelin nasıl yazıldığını öğrenirsiniz diye. Belki elegant dendiğinde aklınıza sadece toyota corolla gelmez diye.

Biliyorum, kim olduğunu bilmeden, sırf kadın ismi diye; yeni bir meme açan fenomen zannederek tıklayacaksınız bu başlığa ve okumak zorunda kalacaksınız.

Ayrıca (bkz: suna kan)
dünyanın en geniş repertuara sahip piyanisti unvanını halen elinde tutuyor.
dünyanın gelmiş geçmiş en büyük piyano sanatçısı ve virtüözüdür. öyle ki, piyanoyu kendi icat etti ve kendi keyfi için çalıyor dersiniz.

ülkemizin yüz akı, gururudur.

aldığı ödüller arasında "Lili-Boulanger" (Boston), "Harriet Cohen/Dinu Lipatti" (Londra), Polonya hükümetinin "kültür liyakât" ve Fransız hükümetinin "Chevalier de I'Ordre National de Merite" nişanları da bulunmaktadır.

diğer ödülleri;

1957 Paris Konservatuvarı, Konservatuvar Birinciliği

1952 yılında Paris Konservatuvarı'ndaki Yüksek Solfej ve Deşifraj bölümlerini Birincilik Ödülü ile bitiren Biret, 1957 Haziran'ında Konservatuvar'da devam ettiği Piyano, Oda Müziği ve Eşlikçilik sınıflarının her birinden Birincilik Ödülü ile mezun oldu ve "Birincilerin Birincisi" unvanını aldı.. Reine Laurent Ödülü ve Popelin mükafatlarını kazandı.

1954, 1964 Lily Boulanger Memorial, Boston

1961 Harriet Cohen - Dinu Lipatti Altın Madalyası, Londra
Adelaide Ristori Nişanı, italyan Hükümeti

1974 Kültür/Liyakat Nişanı, Polonya Hükümeti

Chevalier de l'Ordre du Mérite, Fransa

1995 Uludağ Üniversitesi Onursal Doktora

1995 Grand Prix du Disque Chopin, Varşova

1995 Altın Diyapozon, Fransa

1971 Devlet Sanatçısı, Türkiye

1988 Boğaziçi Üniversitesi Onursal Doktora

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Onursal Doktora

1996 Sevda Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü Altın Madalyası

2003 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Onursal Doktora

2007 Polonya Üstün Hizmet Madalyası (Chopin eserleri kayıt ve seslendirmeleri nedeniyle)

2007 35. Uluslararası istanbul Müzik Festivali, Onur Ödülü

http://idilbiret.eu/
değerli bir piyanistimiz. şebinkarahisarlı bir arkadaş, oralı olduğunu söylüyor ama bilemedim doğru mudur gerçek mi.
03.23 de sanki onun için konuşmak gibi bir şey olan piyano enstrümanına hükmediyor. bir perinin şarkı söyleyerek kendine çekmesi gibi video bittiğinde hissediyorsunuz idil biretin parmaklarının piyanodan ayrıldığını...

https://youtu.be/gfKaa4P54Tw
Pamuk elli kadındır ve Piyanoya yön veren kadındır.
kucukken bir konserini izlemistim. utana sikila konserden sonra yanina gidip merhaba ben piyano calmaya calisiyorum demistim. aramizda kalsin, ben de calmaya calisiyorum. farkimiz yok demisti. inanilmaz mutlu oldugumu hatirliyorum. buyuk bir sanatci.
Dün Bodrum da izledim. Helal olsun ! Müthişti. Yetenekli piyanist.
Müzik dehası. Ne kadar çok hayran olsam da bir o kadar da acıyorum. Zira küçük yaşta devlet tarafından Fransa'ya gönderilmesiyle ağır bir yükü sırtlamak zorunda kalmış ve çocukluğunu doğru düzgün yaşayamamış bir kadın aslında.
Dip not: çok sabırlı bir eşe sahip olduğu için de şanslı biri. Eşini buradan tebrik ediyorum.
piyano virtüözü. youtube'da videolarına hep yabancılar yorum yapmış. Ülkemizde değeri kesinlikle bilinmiyor.
değeri bilinmeyen, değerini bilmediklerimizden biridir. harun abiden daha az ünlüdür.
hakkında sadece 42 (kırk iki) entry girilmiş olması ne kadar sığır ve sanattan anlamayan bir millet olduğumuzu gösteren, bu toprakların görüp görebileceği en kalite en tarz ve en komple müzisyenidir.
daha bebekken bach'ın parçalarını çalmayı beceren ismi biraz ecnebi gelse de hafif français edasıyla gönüllere tat kuran dahiane kişilik.
28 temmuz'da datça 'da konser verecek olan sanatçı. geçen yılda temmuz'da konser vermişti. * * *
kuşkusuz en özel ve en yetenekli devlet sanatçımızdır. bu kadar mı güzel piyanoya, esere kendi ruhunu katabilir bir insan?
özel bir yeteneğe sahip özel bir piyanist, müzisyen,sanatçı, harika kadın. bir eseri bir kere dinlemesi o eseri hafızasına almasına yetiyor, tek bir seferde esere nüfuz edip hakim oluyor. bu özel yeteneği, dehası sayesinde repertuarı da oldukça geniş olan, canlı dinlemesi özel bir haz, coşku ve gurur veren güzel ülkemizin güzel sanatçısı.

http://www.youtube.com/watch?v=JjkkaYKLa0M&feature=share

http://www.youtube.com/watch?v=tFRhCw4kQJ0&feature=share
2011 pmyo sınavında bir soruya konu olan sanatçı.

hangisi kadın yazarımız değildir gibi bir şey sorulmuştu. cevap idil biretti.
fazıl say'dan çok daha iyi olmakla birlikte akp iktidarı döneminde kendisini ülkücü-alperen diye tanımlayanların sert protestosundan kurtulamamış piyanistimizdir.
3 temmuz'da datça 'da konser verecek olan güzide piyanist.
bu akşam bursa merinos kongre merkezi'nde harika bir konser vermiş olan sanatçı.
dün akşam bursa'da atatürk'ü anma konserine konuk olan şanatçı.
nip tuck 5. sezon episode 20 (budi sabri) sountrackinde Chopin's Nocturne No. 15 in F Minor Op 15-No.1 ile yer bulmuş şahsiyet.
türkiye'nin gururu, yetenekli piyanist. dilerim ülkemiz daha nice idil biret'ler çıkarır...
bir sanat dehası. izleme şansını elde etmiş olmaktan dolayı kendimi ayrıcalıklı hissettiğim bir efsane kendisi.
topkapı konserini basan yobazları* dava etmeyerek beni hayal kırıklığına uğratmış sanatçı kişisi.