entry'ler (53)

türk müzik piyasasında fazlalık olan şarkıcılar

(bkz: mozart var da biz mi dinlemedik)

muziktek

kalbur üstü adamların olduğu site. çok düzgün, kişilikli, ne yaptığını, amacını bilen insanlar çok fazla bu sitede. bilgi birikimlerini paylaşmaktan da çekinmiyorlar. cahil cesaretine sahip insanlara bile adam akıllı, sabırla cevap atıyorlar. imla kurallarına oldukça önem gösteriyorlar. bu işle(kayıt,mix, ses teknolojisi) uğraşan adamlar buraya bakmadan ekşın yapmasınlar.

murat ceyhun çelikten

(bkz: ceyhun çelikten)

ceyhun çelikten

ilk olarak çetin akdeniz'in (bkz: enstrumantal folk music) albümünde dikkatimi çekmişti. sonra ismail tunçbilek ve hüsnü şenlendirici ile çalışmaya başladı. (bkz: buluşmalar 1) isimli bir albüm çıkardı. albüm içindeki icralar doğal olarak çok iyi. çünkü albüde yer alan müzisyenlerin her biri nirvanayı bi'dolaşıp gelmişler. lkin m.ceyhun çelikten için aynı şeyleri söyleyemiyorum. çok dehşetengiz aranjmanlara, eserlere rastalayamadım. ama on numara bi müzisyen o ayrı.

niran ünsal

son albümü ''bir avaz bir saz.'' da usta isim (bkz: ali osman erbaşı) çalışmış. albümün hit eseri; (bkz: hangimiz sevmedik). burda saz; ali osman erbaşı, avaz da; niran ünsal oluyor. neyse, bu bilgilendirici cümlemden sonra tüm samimiyetimle söylemeliyim ki; (bkz: ah istanbul) türküsü berbat okunmuş, (bkz: hangimiz sevmedik) çok iyi olmuş.

ali osman erbaşı

(bkz: siyah beyaz istanbul) adında nurtopu gibi bir albümü olmuştur. bağlama ailesinin haricinde albüme giren tek enstruman;tar. sanırım o da akrabalıktan sıyırmış. neyse.. velahasılı albüm bomba, süper, numbervannn bir şey olmuş. alın dinleyin. popcusu, cazcısı, türkücüsü, rakçısı dinlesin bu albümü. zevkle dinlediğiniz kendi tarzınızı, daha severek dinleyeceksiniz. albümde niran ünsal ile azeri ezgisi ''aziz dostum.'' için düet yapılmış. aynı düet niran ünsal'ın ''bir avaz bir saz.'' albümünde de yer almış. albümdeki eserler;

1.ali osman erbaşı – niran ünsal – aziz dostum
2.ali osman erbaşı – ayrılık
3.ali osman erbaşı – bebek
4.ali osman erbaşı – beyoğlu
5.ali osman erbaşı – bülbülüm altın kafeste
6.ali osman erbaşı – galata
7.ali osman erbaşı – haliç golden horn
8.ali osman erbaşı – harman yeri
9.ali osman erbaşı – kız kulesi
10.ali osman erbaşı – mustafa kemal’e ağıt
11.ali osman erbaşı – rakkase
12.ali osman erbaşı – sarayburnu
13.ali osman erbaşı – tarabya
14.ali osman erbaşı – tekkapı

barış güney

müthiş bağlama çalıyor. belli ki hocaları arif sağ ve erdal erzincan'dan çok etkilenmiş. kendi yorumunu bulmuş, bunların üzerine eklemiş harika bir sentez yaratmış. genç bir adam, yolu açık. ilk albümü ''tohum.'' şelpe ile kendi ezgilerini çalmış, güzel düzenlemiş. saf ve yumşak ezgiler, dinlemelisiniz. davulu da gayet güzel çalıyor. yeni albümü ''düşlere yolculuk.'' hepsini dinlemedim ama ''karadır kaşların eğmeli değil.'' türküsünü feci okumuş. uzun havayı hissediyorsunuz. bence takip edilesi bir adam.

tek kapidan ciktim yuzum peceli

yasar kemal alim hocanin ilk albumunden dinlenilebilecek muthis eser. albumde, hocanin duzenlemesi ve sazlar takdire sayan. yasar kemal alim in duzenlemesinden sonra bircok koro ve orkestra yarisma veya konser gibi etkinliklerde bu eseri seslendirir oldu, iyi de oldu.

kaytağı

bir yanılgı var bu kaytağı meselesinde sanırsam. herkes bunu meşhur ezginin ismi olarak bilir. yalnız azerbaycan müziği içerisinde kaytağı bir türdür. bir çok tane kaytağı vardır. aynı bizim zeybek meselesi gibi yani.

ruhi su

o yokken bağlama bir garip. o yokken türküler her daim öksüz.

şimdiki akademisyenler çağdaşlık savsatası altında bağlamayı hor göre dursunlar usta, bağlamanın zincirlerini çoktan kırmıştı. türküleri otantikliğinin dışına çıkmadan o kadar güzel söylüyorduki, herkesin zır zır zırlanarak ''dillendirdiği batılalaşalım, çok seslenelim'' zevzekliğini ezip geçmiş rahmetli. * bağlamayı kendine özgü çalışı, sınırsız repertuarı, okuduğu ilahiler ... sonra da ağlıyoruz bağlama neden bu kadar yetersiz diye. biz yetersiz olmayalım sakın !

dünya kupası

bu meredin üzerine berezilyanın kokusu öyle sinmiş ki, kim alırsa alsın elinde ödünç gibi duruyor. sanki birazdan kaka gelip verin lan geri diyip, kupayı alıp gidecek gibi.

lorik cana

aranılan kandan ötesi. ürkek değil en azından. galatasaray orta sahası ne çektiyse ürkeklikten çekti geçtiğimiz sezon. eğer dikkatlice gözlemlediyseniz görmüşsünüzdür. en güzel futbolu, sarp'ın inatçı, ısırgan ve basan zamanlarında oynadı galatasaray. ne zamanki sarp'ın performansında düşüş oldu işte o zaman galatasaray'ın yumşak karnı oluştu. topal'daki ürkekliği herkes biliyor. işte cana'nın en önemli özelliği topa ölümüne girmesi. ya o topu alır ya o adamı bozar, topal gibi kendini değil.

ismail tunçbilek

az kaldı albümü çıkacak. ah istanbul, uzun ince bir yoldayım ve belalım albümünde olacak sanırım. sanırım diyorum üstüme gelmeyin. aranjör zafer haznedaroğlu ile çalıştığı gelen bilgiler arasında.

survivor

yok o değilde, şimdi yeni bölümü izliyorum. hediyeyi kazanan grup ilginç geldi.

kız: ''ayy ben böyle spagetti görmedim, şahaneydi.''
adam:''ıstakozlar, pastalar, börekler, müthişti.''
oğlan:'' abi müthiş eğlendik. vanilyalı tatlılar vs.''

ulan bunlar değil miydi daha 2 ay önce hamdi'ye ağlayan, teklif yükselsin diye. bunlar değil miydi ''kardeşim ölecek öhühöhüh acun bey'' diye 3 kuruş fazla koparmaya çalışanlar. hayat senin ebeni sikeyim ben.

ezel

bir de eyşan cin, eyşan çakal, eyşan siker, eyşan sokar diyorlardı. afedersin ama bir bok değilmiş yani. ezel; ''şunu yapmadın mı, bunu yapmadın mı allahsızın kızı'' diyor. bu eyşan denen vitaminsiz ''yaptım'' diyor. bi'daha, bi'daha, bi'daha aynı soru/cevap. sonra kapının önüne atılınca da ağlıyor falan filan. kızım can alıcı noktayı unutuyorsun. yaptım dedikten sonra şunu söyleyeceksin;

-ama sor, niye yaptım ?

tuncay balcı

sabahat akkiraz'a, konserlerde ve tv programlarında bağlamasıyla eşlik eder.

en iyi ikililer

uche-rambo okan

aytaç doğan

şu aralar bursa'da kanun dersleri de vermektedir. fakat ara ara sanırım. allah belani versin husnu'nün yeni bir projesi var; orda kanunuyla gözükecek. dede diyorlar bu adama. varın gerisini siz hesab edin. yada etmeyin, dinleyin...

ezel

dizide hata olduğunu sandım, ama ali'nin oyunuymuş lan.

(bkz: #8039161)

batuhan karadeniz

alkol komasına falan girdi de, millet ''bu topçu olmaz amk'' falan diyor sandım. hayırlı bir iş yapmış.