bugün

TSK'nın kullandığı bir piyade tüfeği türü. G3 kadar etkili değildir. Daha çok destek amaçlıdır. Öldürmek değil yaralamak amacıyla geliştirildiği söylenir. Tek tek, üçlü ve seri şekilde ateş edebilir.
g-3 patenti sahibi alman hackler - koch firmasının ürettiği, 5.56 mm mühimmat kullanan, tsk nın modern ve yeni piyade tüfeğidir. g-3 kadar olmasa da her piyade tüfeği gibi öldürücüdür. taşınması hafif ve geri tepmesi daha azdır.
kara kuvvetlerinin kullandığı bir piyade tüfeği. abimden* duyduğuma göre komandonun birinci silahıymış kendileri.
amerika nın ve avrupa nın dayatmalarıyla, dağdaki kardeşlerimizi vurmak yerine okşaması için mehmetçiğin eline tutuşturulmuş silahtır.

attın mı mermiyi sinek poposu kadar delecek, çıkarken dağıtacak kardeşim.

kaynak: bir yerde okuduydum
özellikle komando birliklerinde kullanılan g3 nazaran daha hafif ve yaralayıcı özelliği nato tarafından onaylanmıştır. ha g3`ün tırnağı olamaz o ayrı.
g-3 ile arasındaki fark mermi çapının küçük olması ve atış seçeneklerinde üçlü darbe olmasıdır g-3'ten 900 gr daha hafiftir.
g3'e göre daha kısadır, ve kesinlikle daha kullanışsızdır..
"eğer karşı taraftan birisi yaralanırsa, en az iki kişi daha çatışmada onu kurtarmak için geride kalır; toplamda en az iki kişi çatışmadan düşer" mantalitesiyle ilk etapta 5.56mm üretilen tüfektir.

lakin güneydoğuda çatışan askerlerimizin verdiği rapor doğrultusunda; pkk lılar yaralılarını geride bıraktığından ve 5.62mm ile yaralanmış pkk lı geride kaldığı için ateş etmeye devam edebildiğinden tekrar g3 ler gibi 7.62mm üretilmeye başlanmıştır.

bu haliyle son derece etkili ve ölümcül bir piyade tüfeği halini almıştır.

5.62mm üretilme hatası, pkk militanlarını insan zannetmemizden kaynaklanmaktadır.
nato'nun bastirmasiyla nata standardında piyade tüfeği üretilmesi gerektiğinden dolayi hk33 ler devreye girmiştir, 5.56 mm de insani öldürmeye yeterlidir. G3 tüfeği yaralamaz, direkt öldürmeye yöneliktir, yiv-set dediğimiz olaydan dolayi dönerek gider ve hedefin iç organlarina geldiğinde o organi paramparça eder.
5,56 mm'lik çapına rağmen aslında etkili bir piyade tüfeğidir. hedefte g3 gibi bir yarık oluşturmaz orası kesin ama hedefi vurma olasılığı, özellikle hareketli hedeflerde g3'ten daha yüksektir. darbeli atış yapabilme özelliği önemli bir artıdır, 30'luk şarjörü de yine 20'lik şarjörle kullanılan g3'ten daha fazla avantaj sağlar. ayrıca g3 kadar sık tutukluk yapmaz, keskin nişancı dürbünüyle kullanıldığında doğal olarak daha etkili olur.

unutmadan hk 33'e tıpkı g3 gibi t40 bombaatar takılabilir.

çatal ayak ve keskin nişancı dürbünü eklenmiş hali; http://www.streetpro.com/usp/images/33-sg1-1.jpg
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.