bugün

filistin kutuluş örgütünün kısaltması.
başta Deniz Gezmiş,Hüseyin inan,Yusuf Aslan ve Alparslan Özdoğan olmak üzere pek çok devrimcinin enternasyonalist ve devrimci dayanışmayı sağlamak * amacıyla bir süreligine birlikte mücadele verdikleri örgüt.
Hakkını korumak için terörizme bulaşacak kadar düşen, anti-semitik, terörist organizasyon.
En önemli lideri Yaser Arafat idi.

(bkz: yaser arafat)
1967 arap-israil savaşından sonra ortaya çıkmış bir örgüttür. mısır ve suriye nin israil e yenilmesi üzerine filistin halkı tepkilerini kendileri göstermek için örgütlenmişlerdir ve şeria ırmağı boyunca üsler kurararak burada israil e karşı gerilla savaşı yürütmüştürler. bu örgüt içindeki en önemli oluşum el fetih hareketiydi. zaten el fetih in lideri olan yaser arafat fkö nün de liderliğini üstlenmiştir. bu örgüt ürdün de emperyalistler tarafından desteklenen krala baş kaldırmıştır ve ürdün iç savaşına sebep olmuştur. ayrıca soğuk savaş sırasında orta doğu yu etkileyen en önemli isimlerden biri olan mısır lideri nasır fkö aracılığıyla diğer orta doğu ülkelerini etkisi altına almaya çalışmıştır.
palestine liberation organization yada türkçe manasıyla filistin kurtuluş örgütü.
http://www.ulsternet.org/images/plo.jpg
ermeni örgütü asala ve kürt örgütü pkk'nın da bir dönem eğitim gördüğü; canımız cicimiz filistin'in terör örgütü kamplarıdır.
deniz gezmiş ve arkadaşları ile zamanında omuz omuza çarpışmış, bizimkilere silah kullanmasını öğreten ve uzun bir zaman sonrasında liderleri arafat ı türkiyeden deniz ler gelmişlerdi bize ilk demesi ile türk solunun sempatisini üzerinde toplayan örgüttür.
ancak yarafat ile o da yaşamını yitirmişe görünmektedir.
bekaa vadisinde silah ve kamp yeri tahsis ederek pkk'nın palazlanmasına destek olmuş örgüttür.
pkklıların, ermenilerin ve -sözde türk- devrimci kılıklı teröristlerin eğitim aldığı örgüt.
Zamanında kendi kamplarında pkk'lılara bolca eğitim veren Filistin direniş örgütüdür.

Yakında AKP'lilerden bunu bolca duyabiliriz.