(#1176880) "namussuz kara hilal" önermesine yol açabilecek slogandır.
(bkz: böyle başa böyle tarak)

not: (bkz: gercek ermeni katliami)başlığındaki insanlar ölürken (bkz: ermeni kurbani olan devlet gorevlilerimiz) başlığındaki diplomatlar şehit edilirken kaç ermeni bunu kınayabilmek adına "ben de türküm" diyebilmiş. geçin bu edebiyatları.

edit: edit medit yok..."ermeniyiz demeyenler namussuz" denildiyse ben namussuzum dedim...bu budur.
düşünce olarak işlevsel gözükse de pratikte pek fazla yankı uyandırmayacak olan slogandır. bu ülke neleri, kimleri unutmuştur. bu da geçer. bir kaç gün sonra da türkcell süper lig başlıyor zaten.
hiç birimiz ermeni değiliz ve bunu söylemekle ermeni olunmuyor biliyoruz. bizler türk doğduk, türk öleceğiz arkdaşım. asala senin büyükelçini, vatandaşlarını keklik gibi avlarken kaç ermeni toplanıp hepimiz türküz, kahrolsun asala diye bağırdı. rte iktidarı misali prim yapmak, aydın takılmak için onun bunun dübürünü yalamayın.

evet hrant dink gerçekten türkiyeyi, türkleri seven bir ermeniydi ama kalleş kurşunlara onun hedef edilmesi, bizlere ermenilerle sarmaş dolaş olmayı, onları katlettiğimizi farklı afyonlarla dile getirmemizi gerektirmez. bu topraklarda yüzyıllardır birlik, dirlik içinde yaşadık, dış mihrakların mefhum eylemleri ile sizin gibiler gaza gelir, bir kişinin kederini bir millete mal eder, sonra da kalkar; yok hepimiz ermeniyiz, yok hepimiz museviyiz bilmem ne... ulan ugur mumcu öldüğünde bu kadar sahip çıkmadınız be, ermeniler azınlık diye böyle yetim muamelesi yapmayın, bunlar şovanist hareketler.

hani bir atasözü var ya; '' acıma yetime, döner koyar d..tüne'' diye, işte aynen öyle. tamam hrant dinke herkes gibi bende çok üzüldüm ama onun ölümüyle ermenilerin şeyini kaldırmaya hiç gerek yok.

bize yapılmayanı biz başkasına yapmayalım, şakşakçı türk milleti imajını silelim yavaş yavaş artık olmaz mı?...
başlığı açan arkadaşın art bir niyeti olmadığını düşünüyorum yoksa eminim bugune has olarak "hepimiz ermeniyiz" diyen kişilerde sözde ermeni soykırımını kabul falan etmemektedir ama günün acılı sinir bozucu bir gün olması dolayısıyla ülkeyi çatırdatmaya çalışanlara verilmiş bir tepkidir, ne "hepimiz ermeniyiz" diyen ermeni olup haklı davamızı satmıştır ne de başlığa karşı çıkanlar faşistdir. şurda bile iki kelimeyle bir anda kamplaşıyoruz sen şu taraftasın sen de bu taraftasın diye. öldürme olayı hazin ve üzücü bir olaydır ve eminim ne türkler ne de ermeniler bu olaydan keyif almamıştır. ama keyif alanlar dunyada vardır ve bu kişiler bir asır once iki halkın arasını bozmaya çalışan ve başaran kişilerle aynıdır. ama şu an sözlükte yaptığımız sen şucusun sen bucusun şeklindeki hararetli tartışmalar bu keyif alanların keyfini daha da artırmaktadır, o yuzden bu olaydan kaçınmamız gerekir, gün ciddi manada birlik olma günüdür.
birileri ölür, birileri de öldürür.
ölen badem gözlü, öldüren orospu çocuğu, kalanlar "kalmı$" olur sadece.

hiçbir $ey değilim ben. "hepimiz götüz"! ba$ka da gerçek yok.

tanım mı; tanımı: gecikmi$ lâf!
barışa ve "halkların kardeşliği" adına söylenen ve söylenmesi gereken en insancıl ifade.

geç gelen edit: bu ifade, amerikan'ın bombardımanına maruz kalmış savunmasız somali, 650 binden fazla insanın öldüğü ırak, "kürtler", türkler, lazlar, çerkezler, gürcüler ve benzeri toplumlar içinde kullanılır. bu düşüncenin belli bir ölçütü, sınırı ve ırkı yoktur. *
galiba bu benim ilk siyasi içerikli girdim olacak. umarım kendime hakim olur ve bir daha beni aştığını düşündüğüm konularda bu kadar bilirkişi(?) varken yorum yapma hadsizliğini göstermem.ama bu kez nacizane fikrimi anlatasım var.
hepimiz ermeniyiz demekle ermeni olunmayacağı gibi asil kanı taşıyorum demeklede asil bir insan olunmaz. erdemin kıstası niyet değil ameldir. yani erdemli vatandaş olmanın yolu; köken bağlamında atfedilmiş numen vasıflardan ziyade vatandaş kelimesinin kökü olan "vatan" a davranışsal yararlılık göstermekten geçer(okulunun sırasını çizmeyen öğrenci bile buna örnek gösterilebilir). bunun en üst limiti vatan için ölmek yani şehit olmaktır. fakat bu kutsal olgulara dayanıp konuşmak ve sadece konuşmak ve konuşmaktan başka hiçbir şey yapmamak; bunca kitap yazan ve yazdığı kitapları tam olarak 46 dile çevrilen bir yazara daha doğrusu yazarına bir entry i bile doğru düzgün yazamayan bir sözlük yazarının(sadece bir sözlük yazarı fazlası değil) çamur atması; eşi öldürülmüş bir kadının eşini katleden kişi için ben onun geçmişte bir bebek olduğunu ve sonradan bu hale geldiğini biliyorum demesinden zerre-i miskal kadar etkilenmemesi ve çatlıcık ların yetişmesini, çoğalmasını, insanları öldürmesini izlemekten başka hiçbir şey yapmamak primitif ve trajik olmaktan öteye gidememektedir. aslında düşünüyorum da bu vatan için ölmek kadar olmasa da bu vatan için yaşamak da büyük bir fazilettir.
nokta dergisinin 2 hafta önceki sayısında ermeni meselesiyle alakalı bir yazı vardı...

"alen markaryan elini kaldırıyor, 7 bin kişilik beşiktaş kapalısı susuyor. sahanın ortasına iniyor bu sefer de 35 bin kişi susuyor. alen bir elini kaldırıyor, taraftar "bir" diyor; alen diğer elini kaldırıyor, taraftar "iki" diyor; alen eliyle son bir hareket yapıyor; taraftar inönü stadı'nı inletiyor. düşünebiliyor musunuz? bir ermeni'ye gösterilen saygının, sevginin boyutunu? robert koçaryan sizce el hareketiyle ermenistan'da 35 bin kişiyi geçin, 35 kişiyi bile yönlendirebilir mi? türkiye'de ermeni sorununun çözüldüğü tek yerdir inönü stadı!"

türk diplomatlar fransa'nın göbeğinde öldürülürken, fransa'da kaç kişi hepimiz türküz dedi? murat belge öldürülseydi, ermenistan'da kaç kişi hepimiz türküz diyecekti? olay özgür düşünceye karşı yapılmıştır... ermeniliğe karşı değil... eğer ermeniliğe karşı yapılsaydı, namlunun ucundaki isim hrant dink değil mesrob mutafyan olurdu... özgür düşünceyi savunursunuz ve tepki olarak hepimiz hrant dinkiz dersiniz eyvallah... onun gibi özgür düşünceyi savunursunuz... onun gibiyiz dersiniz... ama bu; sadece düşünce bağlamındadır... görüşleriniz hrant dink'in düşüncesiyle taban tabana zıt da olabilir... ama düşüncenizi özgürce söyleyebiliyorsunuzdur... o yüzden bir hrant dinksinizdir... olayı farklı mecralara çekmenin bir anlamı yok... bugün bakın; hrant dink "ermeni asıllı" bir türk olduğunu ifade eder... bu ülkede yaşayan, bu ülkenin nüfus cüzdanını taşıyan, kan bağıyla değil, gönül bağıyla bu ülkede var olan... bu vatanın bir parçası olan kişi ırk olarak değil, millet olarak türktür... hrant dink türk'tü... o yüzden hepimiz hrant dinkiz, hepimiz türküz *...

edit:* * * *
ülkeyi kaosa götürmek isteyen köpeklerin son pravakasyonuna verilecek anlamlı yanıt.türkü, kürdü, ermenisi, arabı, hristiyanı,dinsizi, müslumanı ile birlik olma zamanı. hrant dink suikastıni düzenleyen,bir insanın ölümünden zevk duyan fasist zihniyetin allah belasını versin
öncelikle (bkz: kötüleneceğini bilerekten entry girmek)

ama herşeye rağmen

"anamız amele sınıfıdır,
yurdumuz bütün cihandır bizim." sözü ile anılması gerekir yoksa geriye kalan her şey boştur.
bazıları tarafından hiçbir zaman ne demek istediği anlaşılamayan slogan. kafa tokuşturmaktan beyin algılamıyor tabi.
yanlış slogan;

aslı; "hepimiz empatiden anlamayan, ermeniyiz diyince ırk olarak ermeni olduk zanneden, ırkçı, kafatasçı birer malız" olmalıydı.
bu başlık neden farklı alanlara cekilmek isteniyor anlamıyorum. samuel eto ya ırkcı tezahurat yapılınca hepimiz zenciyiz denmişti. bunu söyleyenler solaryum makinalarında esmerlesip ben zenci oldum demek için söylemediler sanırım. etoo ya yapılan cirkin hareketlerden ötürü kendisinin yanlız olmadığını belirtmek için söylenmişti bu slogan.

simdide ülkeyi karıstıran ve ermeni kimliği ile öne cıkmıs bir gazeteciye destek olmak, bu hain saldırıyı kınamak için hepimiz ermeniyiz seklinde bir destekleme yapılıyor. nedense bazı dostlar lan ben türküm nooluyo lan. seklinde tepki vermişler. entry ler tam aziz nesin lik hakikaten. gülsemmi ağlasammı bilemiyorum. siz bu günlük ermeni olun bence.korkmayın çükünüzü gösterdiğinizde korkar gene 7 cihan.. (bkz: madem türksün göster ürksün) *
hepimiz ermeniyiz diyen insanların, şehit haberlerinin sevincinden göbek havası çaldırıp, nevizade'de göbek attığını zanneden insanları da görmemizi sağlamış slogandır. kardeşim, canım kardeşim, hepimiz ermeniyiz, (ki başlık da yanlış açılmıştır), sadece ve sadece ermeni olduğu için önce mahkemelerde hedef haline getirilip sonra da öldürülen bir aydın'ın arkasından atılmış bir slogandı. burada tekrar yazmaya utanıyorum ama anlamayanlar için mecburen yazacağız, hrant dink diasporayla kavgalıydı. söyledikleri diasporanın söylediklerinin de, devlet'in söylediklerinin de dışındaydı. söyledikleri doğru veya yanlıştı, konu bu değil. onun söylediği şeylerin aynılarını söyleyen pek çok türk olduğu halde öldürülmesinin asıl nedeni bunları söyleyenin bir ermeni olmasıydı. meseleyi anladık mı, bir ermeni ermeni olduğu için öldürülünce insanlar tepki olarak "biz de ermeniyiz ulan" dediler. son 10 yıldır türkiye'de daha iyi bir slogan atıldı mı bilmiyorum.
ayrıca aynı sloganın almanya'da da atılmıştır. solingen'de, ırkçıların öldürdüğü beş türk'ün arkasından almanlar "hepimiz türküz" demişlerdir. mesele, içinde herhangi bir siyaset olmadan, birilerinin sadece etnik kimliğinden dolayı öldürülmesine karşı olmak meselesidir. eğer ermeniler, bir ermeni ırkçısı bir türkü yalnızca türk olduğu için öldürdüğünde bunu söylemiyorlarsa bu onların sorunudur. kaldı ki, kimse yaşasın ermenistan filan demiyor, zira ermeni devletinin de ırkçılık konusunda en az türk devleti kadar ilerde olduğunu biliyoruz.
taksim'de bir saat içinde organize olmak meselesi tam da insanlıkla ilgilidir. bir yakınınızın öldüğünü duyarsanız hemen onun evine gider, yakınlarına başsağlığı dilersiniz. taziye evidir zira, o gün taksim'de yaşananlar da bunlardı. olması gerektiği gibiydi, spontandı, kendiliğindendi ve sol'du. ben gidemedim, giden herkese teşekkür ederim.
hepimiz ermeniyiz diyenler, yarın hepimiz türküz de derler, bir eşcinsel yalnızca eşcinsel olduğu için öldürülürse hepimiz eşcinseliz de derler. şuraya marcos'un o inanılmaz cümlelerini alayım da belki birilerinin kafasında bir ışık yanar, ne düşündüğümüze dair. cia, marcos'u gözden düşürmek için "ibne lan o" diye laf yayar. onun karşılığıdır efendim;
marcos, san fransisco'da bir gay, güney afrika'da bir zenci, san ysidro'da bir chicano, ispanya'da bir anarşist, israil'de bir filistinli, san cristobal sokaklarında bir maya yerlisi, mexico city'nin teneke mahallesi neza'da bir çete mensubu, folk müziğinin kalesi ulusal üniversite'de bir rocker, almanya'da bir yahudi, savunma bakanlığı'nda bir uzlaştırıcı, soğuk savaş sonrası çağda bir komünist, ne galerisi, ne müşterisi olan bir sanatçı... bosna'da bir barışçı, meksika'nın herhangi bir kentinde bir ev kadını, grev yapmaya asla yeltenmeyen sendika ctm'de grevci, başkaları için kitap yazan bir gazeteci, gece saat 10'da metroda yalnız başına bir kadın, topraksız bir köylü, işsiz bir işçi, mutsuz bir öğrenci, serbest piyasacılar arasında bir muhalif, ne kitabı, ne okuyucusu olan bir yazar ve tabii güneydoğu meksika dağlarında bir zapatacı...
"bazılarının sandığı gibi, milliyetçilik, milletini sevmek, sanki rakı sevenin rakısını sevmesi gibi bir şey değil. benzetmeyi sürdürürsek, bir tür alkolizm gibi, sevdiği nesnesinin kurbanı olup, onun dışındaki herşeye kapalı kalması, gönül tutulmasından çok akıl tutulması ve biçare bir ruh halinin, milletine sevgiden çok, başka milletlere nefrete bürünmesi gibi bir şey. israil saldırganlığı karşısında, 'hepimiz filistinliyiz' mitingini yaptığımızda, tek bir kişiden itiraz gelmeyip, söz konusu sloganda, bu sefer ermeni sözcüğünü kullanmak tepkiye yol açınca, ırkçı bir suçüstü hali nasıl da ortaya çıktı. peki hakikaten merak ediyorum, solingen'de, ırkçı nazilerin saldırıları karşısında 'hepimiz türküz' denildiğinde, neden tek bir sivri akıllı bile çıkmadı; 'bu da nereden çıktı, ben türk değilim ki' diyen."

(bkz: mehmet ufuk uras)