hepimiz ermeni yiz

galiba bu benim ilk siyasi içerikli girdim olacak. umarım kendime hakim olur ve bir daha beni aştığını düşündüğüm konularda bu kadar bilirkişi(?) varken yorum yapma hadsizliğini göstermem.ama bu kez nacizane fikrimi anlatasım var.
hepimiz ermeniyiz demekle ermeni olunmayacağı gibi asil kanı taşıyorum demeklede asil bir insan olunmaz. erdemin kıstası niyet değil ameldir. yani erdemli vatandaş olmanın yolu; köken bağlamında atfedilmiş numen vasıflardan ziyade vatandaş kelimesinin kökü olan "vatan" a davranışsal yararlılık göstermekten geçer(okulunun sırasını çizmeyen öğrenci bile buna örnek gösterilebilir). bunun en üst limiti vatan için ölmek yani şehit olmaktır. fakat bu kutsal olgulara dayanıp konuşmak ve sadece konuşmak ve konuşmaktan başka hiçbir şey yapmamak; bunca kitap yazan ve yazdığı kitapları tam olarak 46 dile çevrilen bir yazara daha doğrusu yazarına bir entry i bile doğru düzgün yazamayan bir sözlük yazarının(sadece bir sözlük yazarı fazlası değil) çamur atması; eşi öldürülmüş bir kadının eşini katleden kişi için ben onun geçmişte bir bebek olduğunu ve sonradan bu hale geldiğini biliyorum demesinden zerre-i miskal kadar etkilenmemesi ve çatlıcık ların yetişmesini, çoğalmasını, insanları öldürmesini izlemekten başka hiçbir şey yapmamak primitif ve trajik olmaktan öteye gidememektedir. aslında düşünüyorum da bu vatan için ölmek kadar olmasa da bu vatan için yaşamak da büyük bir fazilettir.