bugün

din kurallarına göre yasaklanmamış, aykırı olmayan, haramın karşıtı.
islamiyette yapılmasında fayda olan şeylere verilen ad.
sözlükteki bazı ilim adamı, mümin kardeşlerimiz karar verir bunlara. ne helal, ne haram!
Boğazina kaçan şeyden dolayı boğulma tehlikesi geçirmekte olan insanın sırtına olanca güçle vurulurken, bir yandan zikredilmesi gereken kelime, (bkz: helal helaal!)
bir işi iyi yapan birine söylenir aferin misali. "helal be koçum iyi işti!" misali.
islam hukukunda eşlerin birbirine karşı durumu.
zor bir hareket veya iş yapmış olanlara veya çok beğenilmiş bir söz söyleyenlere yöneltilen üst seviye övgüdür.
örnek: birisi halı saha maçında rövaşatadan gol atar, herkes 'abi helal olsun, manyak gol çaktın, titrettin tabiri caizse' derler.
helal(helal niğmet) dairesi geniştir, keyfe kafi gelir. harama girmeye hiç lüzum yoktur.(risale-i nur'dan)
R.T.E'ye hakkımız olarak etmediğimiz şey. ( Kişisel Fikrim )
kimi zaman tebrik etmek için de kullanılan sözcüktür.
avrupadaki müslümanların gıda maddelerinde aradığı özellik. dinen sakınca olmadığını belirten "helal" ibaresinin bulunmadığı ürünler tüketilmiyor.
ancak bu "helal" damgası vurulmuş ürünlerin ne kadar helal olduğu tartışmalı.
almanyada dönerciye giriyorum. "abi domuz eti yok dimi bunun içinde?" diye soruyorum.
- helal, helal. cevabı alıyorum.
- helal veya haramı ben ayırt derim, domuz eti var mı yok mu bunun içinde?
- helal helal.

dün afganistanlı bir hazırcıya gittim, hamburger yiyecem. "et dana eti ama helal değil." dedi.
dönerciye gidiyorsun et domuz eti, ama adam helal diyor.
kafam karıştı. ulemalar bir el atın şu işe.
(bkz: helal olsun)
günümüzde birilerinin bilmediği, ya da bilipte uygulamadığı olgu.
haram lokma yemenin kötülüklerini anlatan barış manço şarkısı vardır

http://www.youtube.com/watch?v=qmSGEImyUgo
Helaller içinde allah'a en çirkin olanı talaktır.
islam dininin kurallarına göre yasaklanmamış, aykırı olmayan, haramın karşıtı. (bkz: kosher)
görsel
görsel
görsel
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar