bugün

yakın zamanda din sömürücüleri tarafından sivas ta katledilmiş olan protest bir halk ozanı.
yaşasaydı türkiyenin en iyi bağlama çalan virtüözlerinden biri olacaktı..ölüm tarihi 2 temmuz 1993...yer sivas-*...ölüm şekli.-.yakılarak katledildi...(yaş 26)
1971 doğumludur. sivas katliamında 22 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.
kucaklarım seni , etme eyleme , gönül çalamazsın, bir insan ömrünü, çeke çeke gibi birçok eserin sahibi ya da en güzel icracısı. yakan onbinlerce katilden daha kıymetli canı olan ,eşsiz bir üstad.
türkiye'nin yetiştirmiş olduğu en büyük bağlama virtüözlerinden.. yaktılar sivas'ta..
http://www.youtube.com/watch?v=3po1RzcdvO8
türkiye'de ilk kürtce albümü cikartabilme cesaretine sahip insan.
sivasın imranlı ilçesinin han köyünde dünyaya geldi,yine sivaslı hemşehrileri tarafından katledildi...22 yıla koca bir ömürü sığdırdı.sayısız uluslar arası festivalde ülkesini temsil etti.ilk albümünü 16 yaşında çıkardı.hayatında hep bir telaş vardı hasretin.farkındaydı belkide bu ülkede fazla yaşayamayacağının...
(bkz: sivasta yakılan aydınları saygı ile anmak)
''Çeke Çeke ben bir bu dertten ölürüm, seversen *aliyi değme yareme'' türküsünü derleyen alevi ozanıdır.
türküleri en iyi yorumlayan kişidir bence,2 temmuzda din tüccarlarının kurbanı olmuştur, yitirilen büyük değerdir.
daha kuzusunu görmeden alevler içinde semah döne döne ölümü karsılayan yigit.
ölümünden iki ay kadar sonra oglu roni hasret gültekindünyaya gelmistir.
günledir dinlemekten bıkmadığım türküleri söyleyen, halk ozanı.
"dağlar atamadım sevdamı"
"ömür dediğin"
"kucaklarım seni"
"dersim dört dağ içinde"
dinleyemediklerimizin daha güzel olacağına emin olduğum, genç yaşında sivas ta katledilen halk ozanı.
1971 doğumlu saz üstadı, sanatçı. koçgiri'den. han köyünden...

ama acılara alışılmaz
birşeyler var değişecek
birşeyler var değiştirmemiz gereken
önce acılardan başlanacak.

yaşıyor...
(bkz: bir insan omrunu) türküsünün dinlenmesi gereken sanatçıdır.

bu ülkede sanatçı olmanın aydın olmanın bedelini gencecik yaşında diri diri yanarak ödemiştir.

`dışı eli yakar içi de seni
sona eklenmeli sözün incesi`
bağlamada şelpeyi ilk kez kullanan virtiöz. sivas'da yakılan canlardan.
22 yaşında insanlık düşmanı yobazlarca katledildi.* 22 yıla ilkini 16 yaşında çıkardığı* 3 tane albüm sığdırdı. ayrıca bağlamadaki şelpe tekniğinin babasıdır. bir çok festivalde Türkiye'yi temsil etmiştir, bir çok konser vermiştir. çok büyük bir müzisyendir. kimliğini hiçbir zaman gizlememiştir "nerelisin" sorusuna hep "koçgiriliyim, Kürdüm" yanıtıyla karşılık vermiştir. türkülere ve sevgiye adanmış bir hayattı onunkisi ve alışkanlıktan değil sevgiden dönsün dünya diyerek gitti bu diyardan, diri diri yanarak!..
sivas, imranlı ilçesinde doğan koçgiri aşiretine mensup halk ozanımız. bağlamasının tınısı görmeyen gözlerimizin ışığı olsun..

HASRET GÜLTEKIN - (ANNESININ MEKTUBU)

Sevgili Oğul !

Gazeteciler randevu isteyince önce korktum ;
ola ki senden; rahmetli; diye söz ederler.

Meğer bugün Anneler Günüymüş. Hani, hep ünlü bir işadamının ya da milletin anasını ağlatan bir politikacının annesini seçerler ya bu kez yarışın kulvarını değiştirmişler. Bu yıl Sivasta yobazların yaktığı tüm çocukların analarını seçmişler Yılın Annesi.

Hasretim biliyor musun? Sana sormadan bunları anlattım diye bana kızmadın ya? En sevdiğin arkadaşlarından Kadir ile Ali Rıza çok ısrar ettiler. Dayanamadım konuştum.

Bak Oğul! Sana sormadan bir iş daha yaptım. 2 Temmuz dan bu yana açamadığım odana da girmelerine izin verdim. Ben bakamadım sırtımı döndüm, kardeşin Güler ile Kadir gezdirdiler odanı. Biliyorum sen odana el sürülmesine hatta toplanmasına bile kızardın. Ben görmedim, ama el sürmediler hiçbir şeyine. Kitaplarına ve resimlerine bakmışlar sadece, rahat ol. Fotoğrafta çektiler Hasretim. Sen gittin gideli üzerimden çıkarmadığım siyah elbiselerimle iyi çıkmam dediysem de dinlemediler. Bana kır çiçekleri getirmişler Anneler Günü diye. Sivas'ta senin yanında olan, hani mızıka çalıp eğlendirdiğin çocuklar var ya, onların anaları adına da kabul ettim. Serkan Doğan'ın, Huriye'nin, Yeşim'in, Muammer'in, ınci'nin, şu ufak oğlanın adı neydi? 11 yaşındaydı hani. Hah hatırladım Koray işte. Onun da anasıyım ben bugün. Hepsinin anasıyım. Madımak Otel'inde kim varsa Asafın , Nesimi'nin, Muhlis'le Leyla'nın, adını hatırlayamadığım diğerlerinin. Sen kızmazsın biliyorum oğul. Paylaşmayı seversin. Ana Sevgisinide paylaşırsın.

Hasret yavrum , Anneler Gününü kutlamazdık değil mi biz? Yanlış hatırlamıyorum, kutlamazdık. Geçen yıl hariç, oda yine senin muzurluğundan. A oğul, a çocuk, bana çamaşır makinesı alacaksın diye, çok kızdığın Parti'nin gecesine çıkmaya değer miydi? Baban ayın başında nasılsa alacaktı. Eskisini de tamir ettirirdik ne olacak. Bir süre daha idare ederdik. Kim bilir sana nasıl zul gelmiştir o gece çalıp söylemek. Anneler Gününü bahane edip o parayla çamaşır makinesi almanız için Güler'e gizlice vermişsin parayı.

Canım oğlum,

Senin gibi şelpeyle güzel bağlama çalan biri hala çıkmadı. Sen Rüzgarın Kanatlarına binip gittikten sonra türkülerin dilden dile dolaştı. Bütün sanatçılar senin türkülerini okuyor. Ama çok bozuluyorum biliyor musun? Birçoğu bu türkülerin sana ait olduğunu söylemiyor. Bazı büyük bağlama ustaları da senin müziklerini alıp kendileri bulmuş gibi çalıyorlar. Deli Derviş'i senin gibi çalan yok hala. Sivas'a gitmeden önce Enel Hak adında yeni çalışmalar yapıyordun. Yarım kaldı diye üzülme. Arkadaşların o kaseti bıraktığın kadarıyla seni sevenlere ulaştıracaklar. Senin şair yönünü bilmeyenler de yakından tanıyacaklar. Çünkü arkadaşların senin adını sonsuza dek taşıyacak bir kültür merkezi kuruyor. Sinema, Tiyatro, Müzik, Edebiyat ve Folklor alanında araştırmalar ve çalışmalar yapacaklar. şiirlerini de bir kitapta topluyorlar.

Haberin var mı bilmem ? Ankara DGM de görülen Sivas Davasını basına kapattılar. ıyice unutturmak istiyorlar herhalde. Başkalarının hafızasından silebilirler Madımak Oteli'nde olanları. Peki ya benim yüreğimden, ya diğer çocukların analarının yüreğinden nasıl söküp atacaklar? Gazeteye niye konuştum biliyor musun? Mahkeme o kara yobazlara ne ceza verir bilmem, halkın vicdanında bir kez daha mahkum olsunlar istedim. şimdilik Hoşça kal yavrum.

Annen Hace Gültekin.

Miyase ilknur , 8 Mayıs 1994 , Cumhuriyet
türkiye'nin en genç ve duayenlerin şapka çıkardığı müzik adamı. sivas madımak otelinde yakılanlar arasında yer alır. öldüğü sene ise oğlu roni hasret gültekin doğmuştur. henüz 16 yaşındayken albüm yapmaya başlamıştır. yaşarken insanları, öldükten sonra kitleleri peşinden koşturmuştur.
eğer ki sivas katliamında hayatını kaybetmeseydi şimdi o sazını nasıl konuştururdu kendisine bağlama virtüözü 22 yaşında denmiştir.

oysaki o genç yaşında bile göz dolduran kulağa hoş gelen sazını konuştururdu. saygıyla anıyorum.
Sivas katliamında öldürülen 37 insandan bir tanesiydi.Sesiyle nerdeyse bütün halk müziği sanatçıları arasında en önde gelen insandır.
http://www.myspace.com/hasretgultekin
sazı iyi sesi kötüydü rahmetlinin. türkiye'ye şelpe tekniğini öğretmiştir.
"vakti seherde, acilir perde.
dustugun yerde, derman sendedir" sozleriyle bana ciddi bir bakis acisi kazandiran guzel insan. sivasta katledilen 37 candan biridir.
şelpe'nin en genç temsilcisiydi.