1. 1.
  1.Hz. Muhammed'in vekili olarak Müslümanların imamlığını ve din koruyuculuğunu yapmakla görevli kimse.
  2.Hükümdar.
  3.Osmanlı padişahlarının kullandıkları unvanlardan biri.
  4.Babıali kalemlerinde kâtip.
  5.Çok iyi yetişmiş,eğitilmiş kimse.
  2 -1 ... italiano
 2. 2.
  --hz. muhammed'in siyasi yetkilerini devralan kişi!
  --reşit halifeler devri:seçimle iş başına gelen halifelre demektir hz.ebubekir,hz.ömer,hz.osman ve hz.ali yi kapsar.
  --muaviye emevi devletini kurup oğlu yeziti veliaht tayin edince halifelik de saly-tanata dönüştü ve reşit halifeler devri sona erdi
  --abbasi halifesi selçuklu hükümdarı tuğrul bey'e onu şii büveyhoğulları haçlı ve moğol baskısından kurtardığı için siyasi yetkielrini devretti,yani elinde biişi kalmadı.islamiyet'in koruyuculuğu ve yayıcılığı türklere geçti böylece
  --1.dünya savaşında almanya osmanlı hükümdarının hailfelik sıfatını kullanabilmek için de savaşta yanında yer alamsını istedi ancak halifeyi kimse takmadı...
  1 ... ulamemobahbi
 3. 3.
  (bkz: Halifeliğin Kaldırılması)
  ... mask
 4. 4.
  23 nisan 1920 de atatürkün yayınladığı 4 maddelik önergenin en altına düşülen notta, halife ve padişah efendimiz bulunduğu hakaret ve baskıdan kurtulduğunda meclisimizden çıkarılacak kanuni esaslara göre yetkisine tekrar döner denilir. işte bugün yaşadığımız sıkıntıların temelinde belki de bu vardır. bir kısım parti mi desem kişi mi desem atatürk tarafından kandırıldıklarını düşünür. fakat atatürk eğer kanunla belirlenirse yetkilerinin verileceğini belirterek bunun doğru bir düşünce olmadığını tarihe not olarak düşmüştür.
  -1 ... corabinteki
 5. 5.
  mısırlıların elinde ayağa düşmek üzereyken, cihan padişahı yavuz sultan selim han tarafından alınıp tekrardan göklere kaldırılan hz. muhammed'in * deyimiyle onun yeryüzündeki gölgesinin mübarek makamı. müslümanların ihtilafa düşmemesinin, geri kalmamasının tek dayanağı.

  iran dışında (ki onun da ne kadar müslüman olduğu tartışılır) değil kabul edilmemesi tartışılması söz konusu dahi olmamıştır hiçbir müslüman ülke tarafından.

  ha unutmadan, 1924 de mustafa kemal atatürk tarafından kaldırılmıştır...
  1 ... ebu kalel
 6. 6.
  1930 hatta 1940 lara kadar pakistan in bircok yerinde halife adina hutbe okunurdu, bilmem ne demek anliyor musunuz?
  ... fewzi1907
 7. 7.
  tüm müslümanların birlik içinde yaşamaları ve adaleti sağlamakla yükümlüdür. hz. muhammed (sav)in öğretilerinin yanlış yorumlamalarını engellemek ve islam'ın doğru şekilde yaşanması için çalışır. halife'lik kaldırıldıktan sonra islam ülkeleri bölünmüş, islam yanlış yorumlanmış ve yobazlaşılmış, müslümanlar birbirleriyle savaşmış, zayıf düşmüş ya da batı'nın kuklaları olmuşlardır. islam ülkeleri uyum ve birlik içinde olmalı ve uyanmalıdır.
  -1 ... kitkitkat
 8. 8.
  sudanın eli kanlı soykırımcı diktatörü el beşiri bağrına basmış akp linin saçmalmasıdır.
  1 ... klauss
 9. 9.
  Ali Suavi' ye göre tek halife Hz. Ebubekir dir. Cünkü halef olmak ondan onay almak ise diğer gelenler hiç bir onay almadığı için Ali Suavi ye göre diğer halifeler halife sayılmaz cünkü islam dünyasında halifelerin yüzde 3 ü katlonulmuştur. (bkz: Ali Suavi)
  1 ... pelitus
 10. 10.
  halifede aranan dört şart: ilim, adalet, kifayet, a'zâ ve havâsta selâmet.
  (bkz: aza)
  (bkz: havas)
  1 ... akredite