entry 68 galeri video 2 ses iyilertrends
 1. 1.
  dünyadaki ilk kardeş katli ve cinayete vesile olan kardeşler.
  kabil habil'i değişik değişik rivayet edilmesi dolayısıyla hangisinin doğru olduğu bilinmeyen bir sebepten öldürmüştür.
  #42111 :)
 2. 2.
  ilk kez gömme işleminin yapılmasıdır. buradaki çarpıcı yan ve bu işlem bir bilin bakalımmmmm karga dan öğrenilmiştir.
  #92662 :)
 3. 3.
  adem'in çocuklarıdır. dökülen ilk kan olarak rivayet edilir.
  #92665 :)
 4. 4.
  (bkz: akbil)
  #92666 :)
 5. 5.
  yaygın olarak bilinen şekli; kabil'in habil'i, kıskançlık yüzünden öldürdüğü olan olayın kahramanlarıdır. yani "kız yüzünden" işlenen cinayet ilk cinayettir.
  #92667 :)
 6. 6.
  esasen dini ya da mitolojik her metinde bulunan kuranda iyi ve kötüyü temsil değeri olan kardeslerdir. semavi dinlerde seytan-tanrı, habil-kabil cekismesi mısır dininde, yunan da farklı kimliklerle karsımıza cıkar.

  ayrıca bu kardeslerin kıssası kötülerin kazanması icin iyilerin seyretmesi yeterlidir sözünü bir kez daha ispatlar.
  #92669 :)
 7. 7.
  kabil ilk katildir
  habil ise ilk şehittir.

  ilk oldukları için kendilerinden sonrakilerin de yollarını açmışlardır. yani kabil her katil için onların öncüsü, habil de her şehit için güzel bir örnek gibidir.

  ve evet, olay kız meselesidir.
  #652962 :)
 8. 8.
  olayın kız meselesi olup olmadığını bilmiyorum ama bir dönem STV de sürekli dönen bir çizgi filmi vardı bu kardeşlerin.küçük yaşta izlerken korkup bir süre ablamdan uzak bir yaşam sürmüştüm evde.
  #1558395 :)
 9. 9.
  Hz.Adem in 2 oğlunun isimleridir... habil her zaman çok iyi niyetli kabil ise biraz daha asi bir yapıya sahiptir.. kabil birazda kıskançtır... bu kıskançlık bu iki kardeşin hayatı varolduğu sürece hep olmuş ve hep olacaktır...  Günlerden bir gün habil ve kabil babalarının buyurduğu bir işi yapmak üzereyken, kabil yine bir kriz ile karşı karşıya kalır... evden bir hayli uzak bir yerdelerdir. Anlamsız bir yere tartışma yaşamaya başlanır ve kabil yerden bir taş parçası alarak habil in kafasına vurur (büyük bir taş) o esnada kanlar içinde kalan habil kısa bir zaman sonra ölür...  Bunun üzerine çok telaşlanan kabil ne yapacağını şaşırmıştır... eli ayağı birbirine dolanmıştır.. daha önce böyle birşeyle karşılaşmayan kabil çıkar yol ararken yakın bir yerde havada bir karga görür. Karganın ağzında başka bir kargayı taşıdığını farkeder... bunun üzerine dikkatli bir şekilde olayı takip eder ... gelen karga ağzında ki cansız kargayı yere bırakır ... toprağa büyük bir çukur açar gagasıyla... diğer karganın gireceği şekilde açtığı çukurun içine ölü kargayı atar ve toprakla üzerini kapatır..  Bunun üzerine karga kabile klavuz olarak Rab tarafından gönderilmiştir... daha önce hiç bir insanın hiç bir insanı öldürmediği dünyada o olaydan sonra cinayetler başlamış, kardeşler birbirlerini öldürmeye devam etmiştir ( günümüz cinayetleri ).... o zamandan sonra sürekli cinayetler işlenmekte kardeşler kardeşleri öldürmektedir...  Habil cinayetini işleyen kabil ise burnunu bk tan çıkaramamıştır, çünkü olaydan sonra karga klavuzu olmuştur...  Anektod; klavuzu karga olanın burnu boktan çıkmazmış!!!
  #2031248 :)
 10. 10.
  (bkz: cennetten kovulan)
  #2031308 :)
 11. 11.
  hz. adem'in iki oğlunun ismidir. biri çok iyi niyetliyken diğeri tam tersidir. kabil ilk cinayeti işleyerek cinayet işleme olayını başlatmış olan şahıstır.
  #2031394 :)
 12. 12.
  günümüz ilahiyatçılarını çok yoran bir meseledir. şayet kabil kardeşini öldürmüştür ama ölüm nedir bilmeden. yani adam ne yaptığını bilmemektedir. yine neden öldürdüğü meselesi de ayrı bir meseledir. tanrı habilin kuzusunu alırken, kabilin meyvelerini kabul etmemiştir. burada tanrının niyeti tam olarak belli olmaması da tartışmalıdır. bunun da kökeninin bir sümer efsanesi olduğu söylenir orada ise çiftçi ve çoban iki kardeş arasında aynı olay geçer. neyse olayın ayrı bir noktası ise olaydan sonra toplumdan uzaklaşan kabil'in tanrıdan af dilemesidir. tanrı da ona doğada hayatta kalması için bir "işaret" bahşeder. bu işaret ortaçağ ve sonrasında zencilik olarak algılanıp ırkçılığın başı olmuştur. özellikle klu klux klan bu tezi çok sevmektedir. sonrasında naziler bu işaretin yahudi işareti olduğunu öne sürüp kendilerince ayrı bir olay yapmışlardır. yani bu hikaye çok olaylıdır.

  not: kardeşim kuran'da tam olarak bu kadarı yazmıyor ama eski ahit ve incil'de bu konu daha detaylı olarak geçer.
  #3671106 :)
 13. 13.
  bunlardan kabil olanının ergenekon bağlantısı bulunmaktadır.
  #3671125 :)
 14. 14.
  (bkz: kanlı) (bkz: kardeş).
  #4432392 :)
 15. 15.
  adem ve havva'dan sonra gelen insanlar. ilk cocuklar denilebilir. nasıl uredıkleri konusunda hiç bir fikir yok. dort tane insan var ;

  adem ve havva
  kabil ve habil

  kaç erkek var ? 3.

  kaç kadin var ? 1.

  kabil ve habil > havva = ????

  (bkz: evrim teorisine inanmak)

  (bkz: ensest)

  edit : hangi kız için kan dökülmüş lan ?
  #4864414 :)
 16. 16.
  hikayelerini okurken fonda duel of fates çaldığı takdirde insanı "filmlerini çeksem mi lan?" diye düşündürten kardeşler.
  #4864499 :)
 17. 17.
  ıssız adaya düşmüş robinson ailesi ile karıştırılıp, anne, baba ve 2 erkek çocuk vardı, kız kim? diye düşünenler için seyit ahmet arvasi'nin bu konuda yaptığı açıklamayı söylemek isterim.
  allah tarafından iki dişi * * verildi. kabil, habilin eşini arzuladı.
  ama olay sadece bundan ibaret değil.
  allah kendine armağan istedi. hayvanlarla uğraşan habil en iyi koyununu armağan etti ama tarımla uğraşan kabil en çürük meyveleri verdi. kabilin hediyesi kabul edilmedi.
  zaten kabil neden tarımla uğraştığınıda anlamadı. oysaki o hayvanlarla uğraşmak istiyordu. babası ona tarım görevini verdi. babasının kabile tarım görevini vermesinin nedeni, onun gereksiz sinirine kapılın hayvanlara zarar vermemesi olarak açıklanır.

  yani bir kıskançlık var ama biriktirilmiş bir kıskançlık.

  kabil'in, habili öldürdükten sonra pişmanlık duyduğuda söylenmektedir.
  #4864557 :)
 18. 18.
  "Onlara Âdem'in iki oğlunun olayını doğru olarak anlat. ikisi birer kurban sunmuşlardı. Birinin kurbanı kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti. Kendisininki kabul edilmeyen 'And olsun, seni öldüreceğim' deyince, kardeşi 'Allah yalnız saygılı olanlarınkini kabul eder' cevabını vermişti. 'Eğer, öldürmek için bana el kaldırırsan bile, ben öldürmek için sana elimi kaldırmam, doğrusu ben dünyaların Rabbi Allah'tan korkarım.'
  'Ben, hem benim ve hem de senin günahınla dönüp ateşliklerden olasın, isterim. Bu, haksızların cezasıdır.' Bunun üzerine bencilliği kendisini kardeşini öldürmeye götürdü de kardeşini öldürdü. Böylece kaybedenlerden oldu. Allah, kardeşinin cesedini nasıl örteceğini ona göstermek üzere, yeri eşeleyen bir karga gönderdi. O 'Bana yazıklar olsun! Kardeşimin ayıbını örtmek için bu kargadan da mı aciz oldum?' dedi de, böylece yaptığına pişmanlık duyanlardan oldu."*
  Kabil ve Habil ile ilgili tek sahih hadiste, yine isim verilmemekte ve böylece her asır ve her dönemde kabil olayının benzerlerinin olabileceği anlatılmaya çalışılmaktadır:

  "Zulümle öldürülmüş hiç kimse yoktur ki, onun kanında Âdem'in ilk oğluna bir pay düşmesin. Çünkü adam öldürenlerin ilki odur." *
  #4864617 :)
 19. 19.
  düşman kardeşlerdir. anne babaların bazen kavga eden çocuklarına taktıkları isimlerdir. habil ile kabil bunlar.
  #4864837 :)
 20. 20.
  kıskançlık neler yaptırır? nefret nasıl bir beladır? kibir ve bencillik ne işe yarar? sorularının cevabını veren kardeşlerdir.
  #4864868 :)
 21. 21.
  efendim,
  adem ile havva'nın oğullarıdır.
  nedense erkek evlatların ismini herkes bilir ama kızlarınkini öğrenmek zordur:

  her şeyi kusursuz, özürsüz yaratan allah,
  habil'le doğan ikizini: yani saya'yı çok çirkin,
  kabil'le doğan ikizi aklima (veya iklima) yı çok güzel yaratmıştır.

  gel gör ki habil, kabilin ikizi olan güzel kardeşine aşık olmuş, bir sürü olaydan sonra da habil'i öldürmüştür.

  adem ile havva'nın daha bir çok ikizleri olmuştur.

  zaruretten dolayı da kardeşle evlenmek tanrı tarafından helal kılınmıştır.
  #4864968 :)
 22. 22.
  Bir de tarımcılığın ilk insanla birlikte başladığını bize gösteriyor. Zaten arkelojik kazılar da öyle söylüyordu!!!
  #4865767 :)
 23. 23.
  heredot cevdet'in guzel anlattigi hikaye.

  http://video.uludagsozluk.com/v/habil-ile-kabil-10434/

  #5183846 :)
 24. 24.
  (bkz: cain and abel)
  #5184437 :)
 25. 25.
  dünya tarihindeki bütün savaşları, bütün kötülükleri, an itibariyle yaşadığımız savaşları bize özetleyen hz adem in evlatlarıdır.
  (bkz: nazan bekiroğlu)
  #6752569 :)